Spis treści
Jak zrobić syrop na kaszel z siemienia lnianego?
Przepis na syrop z siemienia lnianego na kaszel suchy i mokry jest bardzo prosty. Wystarczą te 3 składniki:
2 łyżki nasion lnu,
250 ml wody,
1 łyżeczka miodu,
kilka kropli soku z cytryny.
Jak zrobić syrop na kaszel z siemienia lnianego?
Siemię lniane wsyp do garnka, zalej wodą i zagotuj.
Gotuj na małym ogniu ok. 15 minut.
Następnie odcedź nasiona od płynu.
Po przestudzeniu syropu do temp. poniżej 40 st. C dodaj miód i ewentualnie sok z cytryny.
Syrop pij 2 razy dziennie po pół szklanki małymi łykami, aby dokładnie pokrył on podrażnioną śluzówkę gardła. Po wypiciu syropu nie jedz i nie pij przez co najmniej 30 minut, aby nie spłukać preparatu ze ścian gardła.
Nasiona lnu to superfood. Sprawdź, jakie ma właściwości siemię lniane
Siemię lniane może przybrać formę do picia i do jedzenia. To cenny produkt o wysokiej wartości odżywczej i korzystnym wpływie na zdrowotne. Wspiera układ trawienia, stan włosów i skóry, a także metabo...
Jak działa syrop z siemienia lnianego i czy siemię pomaga na kaszel?
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe takie jak omega-3 i omega-6, a także duże ilości błonnika, białka, witaminę E i witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak magnez, wapń, cynk i miedź.
Siemię lniane do picia znane jest ze swoich właściwości wspomagających trawienie i pracę jelit, łagodzących niestrawność czy bóle brzucha i ułatwiających wypróżnianie. Te właściwości działają także wspomagająco w czasie przeziębienia czy grypy, którym zwykle towarzyszy brak apetytu czy problemy trawienne. Nasiona lnu ułatwiają też wchłanianie się składników odżywczych z przewodu pokarmowego, dzięki czemu ułatwiają pokonywanie przez organizm infekcji i regenerację po chorobie.
Syrop z siemienia lnianego łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel, ale też chrypka, ból gardła czy podrażnienie i suchość gardła oraz strun głosowych. Żelowa, gęsta konsystencja syropu sprawia, że działa on osłaniająco na gardło i pokrywa je kleistą warstwą ochronną. Dzięki temu ogranicza działanie patogenów na śluzówkę i wspiera regenerację błony śluzowej. Zapobiega też podrażnianiu jej przez suche powietrze czy działanie patogenów. Zawarte w siemieniu lnianym składniki takie jak kwasy tłuszczowe i witaminy wspierają odbudowę zniszczonych przez kaszel i infekcję tkanek gardła.