Poduszka oddechowa uspokaja jak medytacja. Powstał prototyp...

Poduszka oddechowa uspokaja jak medytacja. Powstał prototyp urządzenia, które może pomóc w walce z zaburzeniami lękowymi

Zdjęcie autora materiału

Aktualizacja:

Strona Zdrowia

Badania naukowe pokazały, że przytulanie poduszki było najbardziej skuteczne w łagodzeniu stresu w porównaniu z innymi metodami, takimi jak np. używanie
1/2
przejdź do galerii

Badania naukowe pokazały, że przytulanie poduszki było najbardziej skuteczne w łagodzeniu stresu w porównaniu z innymi metodami, takimi jak np. używanie piłki antystresowej. Poduszka oddechowa może być kolejnym krokiem w łagodzeniu stanów lękowych. ©Ron Lach / Pexels

Zaburzenia lękowe są dziewiątą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Szacuje się, że z ich powodu może cierpieć nawet co trzecia osoba. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które mają stany lękowe, naukowcy z Bristolu opracowali prototyp poduszki, która naśladując oddychanie i zmniejsza uczucie lęku tak samo skutecznie jak medytacja. Ten wynalazek może stać się alternatywną pomocą w niefarmakologicznym leczeniu zaburzeń układu nerwowego.

Dotyk jako antidotum na lękAlice Haynes z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii wraz z zespołem opracowała prototyp urządzenia – poduszki, która imitując proces oddychania, sprawia, że osoba, która się do niej przytula, lepiej radzi sobie w stresujących sytuacjach.

Obecne metody leczenia koncentrują się na terapii i interwencjach farmakologicznych. Jednak terapia jest kosztowna, a interwencje farmakologiczne często mają niepożądane skutki uboczne. Zdrowi ludzie również regularnie cierpią z powodu okresów lęku. Dlatego niefarmakologiczna, intuicyjna interwencja domowa byłaby uzupełnieniem innych metod leczenia i byłaby korzystna dla grup nieklinicznych – mówią autorzy projektu.


Dodają, że techniki używane do tej pory w warunkach domowych np. medytacje z przewodnikiem, zazwyczaj wykorzystują bodźce wizualne i / lub dźwiękowe, aby wprowadzić użytkownika w spokojniejszy stan. Jednak w ich odczuciu, zmysł dotyku może być bardziej naturalną metodą leczenia stanów lękowych.

W tym badaniu wykazaliśmy, że technologia dotykowa może zaoferować przyjemną, skuteczną i powszechnie dostępną alternatywę do łagodzenia stanu lękowego. Urządzenie, które samo w sobie jest przyjemne i pocieszające w interakcji, a także zapewnia zmniejszenie lęku, będzie łatwiejsze do przyjęcia i szeroko dostępne – dodają.

Przytulanie poduszki zdaje egzaminAutorzy projektu stworzyli prototypy poduszek, które symulowały różne zachowania, takie jak:
  • oddychanie,
  • mruczenie,
  • bicie serca,
  • oświetlenie.

Grupa fokusowa wskazywała, że urządzenie symulujące oddychanie było najprzyjemniejsze w interakcji, a uczestnicy opisywali ten prototyp jako uspokajający i kojący.

Schemat i zdjęcia końcowego interfejsu dotykowego
Schemat i zdjęcia końcowego interfejsu dotykowego PLOS ONE


Niewielka poduszka (wym. 36 x 24 x 15 cm), została zaprojektowana tak, aby wygodnie wpasowywała się do brzucha i dolnych żeber po przytuleniu i zachęcała do oddychania przeponowego, które, jak wykazano, zmniejsza lęk. Szybkość „oddychania” wynosi 10 oddechów na minutę i ma zachęcić do powolnego i uspokajającego oddychania wraz z urządzeniem.

Główna część została wykonana z wyjątkowo miękkiej, zmywalnej mikrofibry, a wewnętrzna część – aby dodać struktury – ze sztruksu. Kolory jasnoniebieski i biały zostały wybrane w oparciu o informacje zwrotne od uczestników i odpowiednią literaturę.

Działanie poduszki zostało potwierdzone, kiedy badacze wywołali uczucie niepokój u 129 uczestników w wieku od 18 do 36 lat, prosząc ich o wykonanie grupowego testu z matematyki, który miał wygenerować maksymalny poziom stresu.

W okresach egzaminacyjnych stan lękowy u uczniów znacznie wzrasta i może stać się ostry lub powodować długotrwałe objawy lękowe. Wykazano, że ten wzrost lęku zmienia rytm serca, zwiększa ciśnienie krwi i tętno uczniów, a także zwiększa poziom kortyzolu u uczniów płci męskiej – tłumaczą naukowcy.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: kontrolną, medytacji oddechowej i testującą poduszkę. Osoby z grupy kontrolnej nie robiły nic przed rozpoczęciem testu, grupa medytacyjna wykonywała ćwiczenia oddechowe z przewodnikiem, a grupa z prototypem urządzenia miała za zadanie przytulić je pionowo do klatki piersiowej i założyć na uszy słuchawki, aby zablokować rozpraszające dźwięki.

Eksperyment wykazał, że urządzenie było skuteczne w zmniejszaniu lęku przed testem w porównaniu ze stanem kontrolnym (bez interwencji) i że to zmniejszenie lęku było nie do odróżnienia od medytacji z przewodnikiem. Nasze odkrycia podkreślają skuteczność urządzenia, pokazując, że technologie dotykowe mogą być skuteczne w łagodzeniu lęku – podsumowują wyniki badań jego autorzy i sugerują konieczność prowadzenia pogłębionych badań.

Zobacz także:


Źródło: A calming hug: Design and validation of a tactile aid to ease anxiety PLOS ON

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Quizy zdrowotne

Wideo