Poduszka oddechowa uspokaja jak medytacja. Powstał prototyp urządzenia, które może pomóc w walce z zaburzeniami lękowymi

Marta Siesicka-Osiak
Badania naukowe pokazały, że przytulanie poduszki było najbardziej skuteczne w łagodzeniu stresu w porównaniu z innymi metodami, takimi jak np. używanie piłki antystresowej. Poduszka oddechowa może być kolejnym krokiem w łagodzeniu stanów lękowych.
Badania naukowe pokazały, że przytulanie poduszki było najbardziej skuteczne w łagodzeniu stresu w porównaniu z innymi metodami, takimi jak np. używanie piłki antystresowej. Poduszka oddechowa może być kolejnym krokiem w łagodzeniu stanów lękowych. Ron Lach / Pexels
Zaburzenia lękowe są dziewiątą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Szacuje się, że z ich powodu może cierpieć nawet co trzecia osoba. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które mają stany lękowe, naukowcy z Bristolu opracowali prototyp poduszki, która naśladując oddychanie i zmniejsza uczucie lęku tak samo skutecznie jak medytacja. Ten wynalazek może stać się alternatywną pomocą w niefarmakologicznym leczeniu zaburzeń układu nerwowego.

Dotyk jako antidotum na lęk

Alice Haynes z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii wraz z zespołem opracowała prototyp urządzenia – poduszki, która imitując proces oddychania, sprawia, że osoba, która się do niej przytula, lepiej radzi sobie w stresujących sytuacjach.

Obecne metody leczenia koncentrują się na terapii i interwencjach farmakologicznych. Jednak terapia jest kosztowna, a interwencje farmakologiczne często mają niepożądane skutki uboczne. Zdrowi ludzie również regularnie cierpią z powodu okresów lęku. Dlatego niefarmakologiczna, intuicyjna interwencja domowa byłaby uzupełnieniem innych metod leczenia i byłaby korzystna dla grup nieklinicznych – mówią autorzy projektu.

Dodają, że techniki używane do tej pory w warunkach domowych np. medytacje z przewodnikiem, zazwyczaj wykorzystują bodźce wizualne i / lub dźwiękowe, aby wprowadzić użytkownika w spokojniejszy stan. Jednak w ich odczuciu, zmysł dotyku może być bardziej naturalną metodą leczenia stanów lękowych.

W tym badaniu wykazaliśmy, że technologia dotykowa może zaoferować przyjemną, skuteczną i powszechnie dostępną alternatywę do łagodzenia stanu lękowego. Urządzenie, które samo w sobie jest przyjemne i pocieszające w interakcji, a także zapewnia zmniejszenie lęku, będzie łatwiejsze do przyjęcia i szeroko dostępne – dodają.

Dowiedz się więcej:

Przytulanie poduszki zdaje egzamin

Autorzy projektu stworzyli prototypy poduszek, które symulowały różne zachowania, takie jak:

  • oddychanie,
  • mruczenie,
  • bicie serca,
  • oświetlenie.

Grupa fokusowa wskazywała, że urządzenie symulujące oddychanie było najprzyjemniejsze w interakcji, a uczestnicy opisywali ten prototyp jako uspokajający i kojący.

Schemat i zdjęcia końcowego interfejsu dotykowego
Schemat i zdjęcia końcowego interfejsu dotykowego PLOS ONE

Niewielka poduszka (wym. 36 x 24 x 15 cm), została zaprojektowana tak, aby wygodnie wpasowywała się do brzucha i dolnych żeber po przytuleniu i zachęcała do oddychania przeponowego, które, jak wykazano, zmniejsza lęk. Szybkość „oddychania” wynosi 10 oddechów na minutę i ma zachęcić do powolnego i uspokajającego oddychania wraz z urządzeniem.

Główna część została wykonana z wyjątkowo miękkiej, zmywalnej mikrofibry, a wewnętrzna część – aby dodać struktury – ze sztruksu. Kolory jasnoniebieski i biały zostały wybrane w oparciu o informacje zwrotne od uczestników i odpowiednią literaturę.

Działanie poduszki zostało potwierdzone, kiedy badacze wywołali uczucie niepokój u 129 uczestników w wieku od 18 do 36 lat, prosząc ich o wykonanie grupowego testu z matematyki, który miał wygenerować maksymalny poziom stresu.

W okresach egzaminacyjnych stan lękowy u uczniów znacznie wzrasta i może stać się ostry lub powodować długotrwałe objawy lękowe. Wykazano, że ten wzrost lęku zmienia rytm serca, zwiększa ciśnienie krwi i tętno uczniów, a także zwiększa poziom kortyzolu u uczniów płci męskiej – tłumaczą naukowcy.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: kontrolną, medytacji oddechowej i testującą poduszkę. Osoby z grupy kontrolnej nie robiły nic przed rozpoczęciem testu, grupa medytacyjna wykonywała ćwiczenia oddechowe z przewodnikiem, a grupa z prototypem urządzenia miała za zadanie przytulić je pionowo do klatki piersiowej i założyć na uszy słuchawki, aby zablokować rozpraszające dźwięki.

Eksperyment wykazał, że urządzenie było skuteczne w zmniejszaniu lęku przed testem w porównaniu ze stanem kontrolnym (bez interwencji) i że to zmniejszenie lęku było nie do odróżnienia od medytacji z przewodnikiem. Nasze odkrycia podkreślają skuteczność urządzenia, pokazując, że technologie dotykowe mogą być skuteczne w łagodzeniu lęku – podsumowują wyniki badań jego autorzy i sugerują konieczność prowadzenia pogłębionych badań.

Zobacz także:

Co jeść na stres? Wpływ jedzenia na samopoczucie jest udowodniony naukowo. Zobacz na kolejnych slajdach, co umieścić na talerzu, aby poprawić sobie nastrój.

Zjada Cię stres? Możesz zwalczyć go… jedzeniem. Dieta, która...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia