Choroba Hashimoto prowadzi do powolnego zniszczenia miąższu tarczycy, powodując niedoczynność narządu i objawy charakterystyczne dla tego schorzenia. Ponieważ choroby autoimmunologiczne „lubią” występować wspólnie, u osób ze zdiagnozowanym Hashimoto, często podczas dalszej diagnostyki leczniczej stwierdzana jest celiakia, łysienie plackowate, bielactwo, choroba Addisona i Biermera lub reumatoidalne zapalenie stawów. Z drugiej strony u osób z wymienionymi jednostkami choroba Hashimoto występuje częściej niż u osób zdrowych. Poznaj objawy Hashimoto przesuwając zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.
123rf
Choroba Hashimoto jest jedną z najczęściej diagnozowanych, przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Czym jest ta choroba? W uproszczeniu układ odpornościowy, zamiast chronić organizm przed infekcjami, atakuje komórki tarczycy, powodując ich stopniowe zniszczenie, co pociąga za sobą osłabienie funkcji pełnionych przez ten gruczoł.
Zakres objawów autoimmunologicznego zapalenia tarczycy jest szeroki, dlatego znajomość pełnego wachlarza symptomów daje szansę na rozpoznanie choroby przez specjalistę, dzięki dobrze ukierunkowanej diagnostyce. Niestety początkowo choroba jest utajona, nie dając żadnych wskazujących na nią objawów. Przedstawiamy 10 objawów Hashimoto, wraz z krótkim wyjaśnieniem przyczyny ich występowania.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
g
gość
Dobry endokrynolog i wszystko powinno się ustabilizować, a na wypadanie włosów pomaga wcierka kaminomoto. Miesiąc kuracji i włosy zaczęły odrastać.