Wyniki ankiety: gdzie Polki najczęściej szukają porad związanych ze zdrowiem? Bardziej ufają specjalistom, Internetowi czy bliskim?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Nawet w reklamach produktów zdrowotnych słyszymy: „poleciła mi koleżanka”. Opinii często szukamy też w Internecie. W obecnych czasach łatwo jest ulec pokusie i sięgnąć po szybką poradę – czy jednak właśnie tak robią Polki? Wyniki nowej ankiety pokazują, komu tak naprawdę ufają najbardziej w kwestiach leczenia siebie i rodziny. Zobacz, co jest głównym źródłem wiedzy o zdrowiu w naszym kraju.
Wyniki ankiety dotyczącej tego, komu w kwestii zdrowotnej najbardziej ufają Polki, są optymistyczne. fot. gpointstudio/freepik
Wyniki ankiety dotyczącej tego, komu w kwestii zdrowotnej najbardziej ufają Polki, są optymistyczne. fot. gpointstudio/freepik

Spis treści

Po radę do specjalisty, internetu czy przyjaciółki?

Chcąc dbać o zdrowie poszukujemy informacji w różnych źródłach, ale wbrew pozorom, to nie internet jest naszym pierwszym wyborem przy podejmowania decyzji w kwestii zdrowia. Jak pokazują badania przeprowadzone przez agencję badawczą K+Research na zlecenie Herbapol Poznań, to porady uzyskane od specjalistów czy osób bliskich mają dla Polek największą wartość. Sprawdzono to w kwestii leczenia powszechnego kobiecego problemu, jakim jest zapalenie dróg moczowych.

Z sondażu agencji badawczej wynika, że po zaobserwowaniu objawów infekcji układu moczowego ponad połowa respondentek w pierwszej kolejności zwraca się po pomoc do specjalisty w aptece (56 proc.) oraz do lekarza (25 proc.). Natomiast 11 proc. ankietowanych szuka najpiere pomocy w wyszukiwarce internetowej, a 6 proc. – u rodziny lub przyjaciółek.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Przy infekcjach układu moczowego kluczowe jest szybkie wdrożenie leczenia. Jednak skąd czerpać wiedzę na temat tego, które preparaty są najskuteczniejsze? Według badania dla kobiet głównym źródłem informacji o preparatach stosowanych w leczeniu są specjaliści (67 proc.).

Wyraźnie widać, że w kwestii zdrowia Polki bardzo ufają też doświadczeniom bliskich i przyjaciół (38 proc.). Z takich porad najchętniej korzystają młode kobiety. Potwierdziło to ponad 50 proc. badanych pań w przedziale wiekowym 18-34 lata. Co istotne, to zdecydowanie większy odsetek respondentek niż w przypadku tych poszukujących informacji w Internecie.

Zioła jako leki na infekcje pęcherza i dróg moczowych

Wakacje szczególnie sprzyjają rozwojowi infekcji – zmieniamy wtedy nasze środowisko, podejmujemy aktywności i uprawiamy sporty, a także korzystamy choćby z publicznych toalet. To sprzyja zakażeniom układu moczowo-płciowego.

Jak pokazują wyniki badań, problem infekcji dróg moczowych spotyka wiele kobiet. Aż 35 proc. ankieterek przyznało, że przechodzi ją co najmniej raz w roku.

Przeprowadzone badanie pokazuje również, że na znaczeniu zyskuje naturalne pochodzenie leków. Zioła jako wartościowe uzupełnienie terapii chorób układu moczowego szczególnie cenią respondentki powyżej 65. roku życia (aż 61 proc.). W przypadku kobiet z grupy wiekowej 18-24 na środki naturalne decyduje się 32 proc. badanych.

Chcesz poznać skuteczne zioła na problemy z nerkami i pęcherzem? Zajrzyj tu:

Gdy układ moczowy niedomaga, warto regularnie sięgać po herbatki z roślin leczniczych. Zobacz w galerii, które zioła wspierają nerki.

Co pić na nerki? Te zioła złagodzą ból i objawy zapalenia ne...

Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia