Wiosna powoli budzi się do życia a wraz z nią uaktywnią się wiosenne alergie. Zobacz co pyli na wiosnę?

Katarzyna Dębowska
Wiosenny sezon pylenia drzew rozpoczyna leszczyna, która już w styczniu budzi się do życia. Najwięcej pyłków leszczyny unosi się w powietrzu w lutym, mogą jednak wystąpić już w styczniu.
Wiosenny sezon pylenia drzew rozpoczyna leszczyna, która już w styczniu budzi się do życia. Najwięcej pyłków leszczyny unosi się w powietrzu w lutym, mogą jednak wystąpić już w styczniu. pixabay
Zapalenie spojówek, nieżyt nosa, kichania i nieprzyjemne swędzenie w nosie to charakterystyczne objawy alergii wziewnych. Powietrze już niebawem przesycone będzie pyłkami kwitnących traw i roślin. Olsza i leszczyna rozpoczęła swoje pylenie już w lutym.

Sezon alergii wiosennych przed nami

Pyłki roślin unoszące się w powietrzu dają się szczególnie we znaki osobom, których układ odpornościowy reaguje niewłaściwie na alergeny.  Swędzą cię oczy, nos i gardło? To znak, że alergeny krążące w powietrzu rozpoznane zostały przez twój organizm, jako substancje niebezpieczne wyzwalając reakcję zapalną. Reakcja ta prowadzi do uwolnienia do krwi substancji chemicznych zwanych histaminami .

Objawy alergii wiosennej występują tuż po kontakcie z czynnikiem uczulającym i szybko przybierają na sile, dając uciążliwe i irytujące symptomy. Wiosenne alergie zwykle rozpoczynają się w marcu, kiedy pylą drzewa, a następnie w maju, gdy pojawiają się pyłki traw. Stężenie pyłków w powietrzu jest szczególnie wysokie w wietrzne dni. Wilgotność powietrza, nasłonecznienie, temperatura mają również istotny wpływ na stężenie pyłków w powietrzu.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Do najczęstszych objawów alergii na pyłki należą:

  • wodnista wydzielina z nosa
  • zapalenie spojówek
  • przekrwienie i swędzenie oczu
  • katar, zatkany nos
  • swędzenie w nosie i gardle
  • obrzęk oczu
  • wysypka
  • świszczący oddech
  • atopowa astma pyłkowa

Kalendarz pyleń poszczególnych roślin

W Polsce już w pierwszej dekadzie lutego zaczyna pylić leszczyna i olsza. Na początku kwietnia najintensywniej pyli topola i brzoza, która  osiąga bardzo wysokie stężenie alergenów. W maju zaczyna uwalniać swój pyłek dąb. Końcem maja, czerwca i lipca pylą trawy i zboża, natomiast w sierpniu i we wrześniu powietrze wysycane jest pyłkami roślin złożonych, w tym bylicy.

Leczenie alergii sprowadza się do przyjmowania doustnych leków antyhistaminowych, aby złagodzić uciążliwe objawy i wyciszyć stan zapalny. W cięższych przypadkach do leczenia stosuje się kortykosteroidy. Większość leków przeciwalergicznych działa najlepiej, jeśli są przyjmowane codziennie, zaczynając około 1-2 tygodni przed rozpoczęciem sezonu alergii. Dużą popularnością cieszy się obecnie immunoterapia. Aby skutecznie walczyć z wiosennymi objawami alergii warto mieć pod ręką kalendarz pylenia poszczególnych drzew i krzewów.

Zobacz galerię zdjęć zawierającą kalendarz pylenia poszczególnych drzew i krzewów. Kliknij strzałkę w prawo i przesuwaj zdjęcia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wiosna to ciężki czas dla alergika. Jestem uczulona na pyłki i opuchlizna oraz katar towarzyszą mi na co dzień. Na szczęście pracuję zdalnie a w mieszkaniu mam roombę i oczyszczacz powietrza, które wciągają pyłki wpadające podczas wietrzenia.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia