Ważny lek na cukrzycę znów będzie refundowany. To świetna wiadomość dla chorych. Jaki lek wraca do refundacji?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Lek ważny dla chorych na cukrzycę wraca do refundacji po rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Flozyna w rozszerzonym wskazaniu znów będzie dostępna dla pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Zobacz, o jaki lek chodzi i jakie jest nowe wskazanie.

Spis treści

Ważny lek na cukrzycę wraca do refundacji. Jest nowa rekomendacja

Chorzy na cukrzycę znów będą mieli refundowany ważny lek. Po rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 4 grudnia 2023 r. refundacją ponownie została objęta flozyna w rozszerzonym wskazaniu. Produkt, o jaki chodzi, to Invokana (kanagliflozyna).

Starszy mężczyzna czyta ulotkę do leków
Flozyny to leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu 2. Inaczej są nazywane inhibitorami SGLT2. KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Co ważne, rekomendacja dotyczy refundacji leku we wskazaniu dla pacjentów chorych na cukrzycę typu 2, którzy są leczeni co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,0% oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:

  • potwierdzona choroba sercowo naczyniowa,
  • uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez białkomocz, przerost lewej komory lub retinopatię,
  • obecność trzech lub więcej głównych czynników ryzyka: wiek powyżej 55 lat dla mężczyzn lub powyżej 60 lat dla kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość.

– Produkt leczniczy Invokana był objęty refundacją do końca października 2023 roku w populacji pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi oraz z HbA1c ≥ 7,5%. Aktualna ocena dotyczy ponownego objęcia refundacją wraz z rozszerzeniem wcześniejszych wskazań refundacyjnych kanagliflozyny o możliwość leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2 i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, przy poziomie HbA1c ≥7% – dowiadujemy się z decyzji prezesa AOTMiT.

Zobacz też: Ten popularny lek kupisz już bez recepty. Działa uspokajająco i nasennie

Co to za lek flozyna?

Flozyny to leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu 2. Inaczej są nazywane inhibitorami SGLT2. Jak czytamy w dokumencie z decyzją prezesa AOTMiT:

– Kanagliflozyna jest doustnym czynnym inhibitorem SGLT2. Poprzez hamowanie SGLT2, kanagliflozyna zmniejsza reabsorpcję przesączanej glukozy i zmniejsza próg nerkowy dla glukozy (RTG) i w ten sposób zwiększa wydalanie glukozy z moczem (UGE), co skutkuje u pacjentów z cukrzycą typu 2 zmniejszeniem podwyższonego stężenia glukozy w tym niezależnym od insuliny mechanizmie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Działanie flozyn polega na:

  • zmniejszeniu glikemii we krwi,
  • zmniejszeniu ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych,
  • działaniu nefroprotekcyjne (chroniące nerki).

Na co jest lek Invokana?

Lek Invokana to doustny lek na cukrzycę. Powoduje wydalanie glukozy z moczem, przez co wpływa na zmniejszenie stężenia

  • glukozy we krwi. Invokana jest stosowana u dorosłych z cukrzycą typu 2 jako terapia wspomagająca dietę i ćwiczenia fizyczne,
  • w leczeniu skojarzonym z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

Źródło:
Invokana, Canagliflozinum Biuletyn Informacji Publicznej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia