Spis treści
Inhalator a nebulizator – czy to to samo?
Choć nazwy nebulizator i inhalator używane są często naprzemiennie, to jak tłumaczy Pan Tabletka:
Nebulizator jest częścią inhalatora. Najważniejszą częścią. Inhalator dostarcza powietrza, które napędza cały proces zamiany płynu w zimną mgiełkę – ale to od końcówki nebulizacyjnej zależy jak będzie wszystko efektywnie przebiegało.
Zobacz też: Co na przeziębienie u dziecka? Tak wyleczysz katar, kaszel i ból gardła u malucha
Zwyczajowo inhalatorami nazywa się urządzenia, które poprzez podawania wziewnie leków, używane są do wspomagania procesu leczenie przewlekłych chorób układu oddechowego, ale także do łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych oraz podrażnień spowodowanych np. przez smog.
Jak prawidłowo używać inhalatora? To częsta przyczyna jego awarii
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów inhalatorów, które sprawdzą się w podawaniu zarówno dzieciom, jak i dorosłym, leków w formie wziewnej. Najczęściej wykorzystujemy je do inhalacji z soli fizjologicznej, ale także np. ze sterydów.
Jednym z najpopularniejszych inhalatorów są inhalatory tłokowe (kompresory pneumatyczne). Są one uważane za najbardziej uniwersalne i trwałe, ale także dość głośne. Zdarza się także, że pojawia się problem z ich użytkowaniem – zanim jednak zwrócimy się do apteki z reklamacją, bądź będziemy szukali serwisu, który naprawi usterkę, warto zwrócić uwagę na jeden szczegół. Pan Tabletka wyjaśnił na swoim profilu, na jaki:
Znany farmaceuta zwraca uwagę na „pionek”, który znajduje się w końcówce służącej do nebulizacji. Zdarza się, że mały element się gubi, trafia do kosza na śmieci lub nie jest prawidłowo czyszczony. Jego brak lub zapchanie przez drobinki soli fizjologicznej może zaburzyć albo uniemożliwić pracę urządzenia.
Tego nigdy nie rób z inhalatorem!
Sięgając, po inhalator pamiętaj o tym, że służy on jedynie do podawania soli fizjologicznej i leków, które mają wyraźne wskazanie do nebulizacji. Nigdy nie wlewaj do niego olejków eterycznych ani naparów ziołowych, ponieważ zostaną one rozdrobnione i wnikną głęboko do płuc, a podanie ich w tej formie może prowadzić nawet do uduszenia. Mogą być one używane jedynie do inhalacji parowych lub w nawilżaczach powietrza z opcją rozpylania.
Wszystko, co musisz wiedzieć o inhalacji solą fizjologiczną u dzieci i dorosłych
Na co pomaga inhalacja z soli fizjologicznej?
Inhalacja roztworem soli fizjologicznej pozwala nawilżyć błony śluzowe i udrożnić drogi oddechowe, rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie, a tym samym oddychanie.
Kiedy nie wolno robić inhalacji z soli fizjologicznej?
Przeciwskazaniem do robienia inhalacji z soli fizjologicznej są m.in. nowotwory układu oddechowego, gruźlica, ropne zapalenie zatok lub migdałków, a także krwotoki z dróg oddechowych i niewydolność krążeniowa. Inhalacji z soli fizjologicznej nie powinno się robić na noc, bo rozrzedzona wydzielina może zaburzać sen. U dzieci powinno się zachować przed nebulizacją odstęp 2 godzin po zjedzonym posiłku. Nie należy inhalować dzieci podczas snu, trzymania w ustach smoczka lub jedzenia np. lizaka.
Jak prawidłowo się inhalować solą fizjologiczną?
Po prawidłowym przygotowaniu nebulizatora nałóż maskę na twarz lub wsuń ustnik między zęby i oddychaj wolno oraz głęboko przez usta, robiąc krótką przerwę po każdym wdechu i stosunkowo szybki wydech. Po zakończeniu inhalacji wyłącz urządzenie, umyj i wysusz części, które były używane. Przemyj także twarz ciepłą wodą.