Spis treści
Syrop z miodu, imbiru i cytryny wg Ewy Wachowicz
Ewa Wachowicz prowadzi od lat program „Ewa gotuje”. Na swojej stronie dzieli się z fanami przepisami na pyszne dania. Wśród nich znalazła się także receptura na syrop z miodu, imbiru i cytryny, który warto przyjmować w okresie jesienno-zimowym.
Składniki:
- 1 cytryna,
- kawałek świeżego imbiru,
- 7 łyżek miodu.
Przygotowanie:
Imbir obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Cytrynę wyszorować i pokroić w plastry. Włożyć do słoika układając kolejno: plaster cytryny, kilka plasterków imbiru, łyżka miodu. Czynności powtarzać, aż do zapełnienia słoika. Zamknąć i wstawić do lodówki na 48 godzin.
Podawanie:
Pić po 1 łyżeczce – rano i wieczorem. Można dodawać do przestudzonej herbaty.
Przepis na „Imbirowe Love” Pana Tabletki
Z kolei na stronie prowadzonej przez Marcina Korczyka, znanego szerszej publiczności jako Pan Tabletka, znalazł się przepis na „Imbirowe love”, czyli na syrop imbirowy z przyprawami korzennymi.
Składniki:
- ok. 10 cm kawałek świeżego imbiru,
- 100 ml dobrego, płynnego,
- 1 duża łyżka soku z cytryny,
- kilka goździków, szczypta cynamonu i gwiazdka anyżu.
Przygotowanie:
Imbir obierać i pokroić w cieniutkie plastry, ułożyć warstwami w niedużym słoiczku, wsypać przyprawy, zalać miodem. Odstawić na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej, dolać sok z cytryny i zamieszać. Zakręć i odstawić do lodówki. Syrop można przechowywać w niej do 7 dni.
Podawanie:
Przy bólu gardła – 1 łyżeczka 3-4 razy dziennie, po posiłku.
Dlaczego syrop imbirowo-cytrynowy na miodzie pomaga przy przeziębieniu?
Działanie domowego syropu na przeziębienie wynika z mnogości substancji aktywnych zawartych w poszczególnych składnikach. Działają one zarówno przeciwdrobnoustrojowo, jak i przeciwzapalnie.
- Imbir – dzięki zawartości gingerolu – silnego przeciwutleniacza – łagodzi stan zapalny organizmu, wykazuje także właściwości przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Ma również działanie rozgrzewające, napotne i przeciwgorączkowe.
- Miód – ma silne właściwości bakteriobójcze i zwalczające wirusy, działa także przeciwzapalnie. Szczególnie dobrze w przypadku infekcji oddechowych sprawdzają się miody ze spadzi iglastej, miód lipowy i manuka oraz ziołomiody – sosonowy i świerkowy.
- Cytryna – ma udowodnione działanie antywirusowe oraz przeciwbakteryjne. Jako dobre źródło witaminy C, pomaga w naturalny sposób uszczelniać naczynia krwionośne i wspiera działanie układu odpornościowego.
Przeciwskazania do stosowania syropu imbirowego
Główne przeciwskazania do stosowania syropu imbirowego to alergia lub nadwrażliwość, na którykolwiek z jego składników. Osoby cierpiące z powodu ostrego nieżytu żołądka lub jelit powinny zrezygnować ze stosowania syropu ze względu na zawarty w nim imbir, który może nasilić objawy schorzenia.
Podczas ciąży i karmienia piersią można stosować wersję bez anyżu i cynamonu (ewentualnie z niewielką ilością cynamonu cejlońskiego). Mikstura jest bezpieczna dla dzieci, które ukończyły 2 r.ż.
Źródła:
- Syrop z imbiru i miodu – na gardło i przeziębienia – prosty przepis Pan Tabletka
- Syrop z miodu, imbiru i cytryny Ewa Wachowicz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?