To koronawirus czy astma? Jak odróżnić zaostrzenie astmy oskrzelowej od COVID-19? Poznaj kluczowe różnice!

Martyna Jaros
Objawy astmy to duszności, napadowy kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, którym towarzyszą rozbicie i pogorszone samopoczucie.
Objawy astmy to duszności, napadowy kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, którym towarzyszą rozbicie i pogorszone samopoczucie. serezniy/123rf.com
Najbardziej charakterystycznymi symptomami łączącymi zakażenie koronawirusem i astmę są duszności, uporczywy i napadowy kaszel oraz ogólne uczucie rozbicia. Jak więc odróżnić te z pozoru bardzo podobne choroby? To nie takie trudne jak się wydaje! Kluczowe znaczenie mają czas utrzymywania się symptomów, powód ich wystąpienia oraz obecność objawów współtowarzyszących. Zakażenie koronawirusem czy astma? Podpowiadamy, jak szybko je od siebie odróżnić!

Spis treści

Czym jest astma i jakie są jej objawy?

Astma to przewlekła choroba rozwijająca się w drogach oddechowych. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej oskrzeli, obturacji oskrzeli (to stan niemożności wykonania wydechu) oraz ich nadreaktywności w odpowiedzi na różne czynniki zewnętrzne. Efektem jest zwężenie oskrzeli, co utrudnia swobodny przepływ powietrza i sprawia problemy z oddychaniem.

Objawy astmy to duszności, napadowy kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej oraz świszczący oddech, którym towarzyszą rozbicie i pogorszone samopoczucie. Częstotliwość występowania oraz ich nasilenie zależy od wielu czynników. Sprzyjają im m.in. aktywność fizyczna, stresujące sytuacje, infekcja górnych dróg oddechowych, a także kontakt z uczulającym alergenem. Ponadto, napady częściej występują w nocy i nad ranem niż w ciągu dnia.

Ponieważ u podłoża tej choroby leży proces zapalny rozwijający się w obrębie błony śluzowej oskrzeli, leczenie ukierunkowane na jego zniwelowanie pozwala utrzymać chorobę w ryzach i zmniejszyć częstotliwość występowania objawów astmy. W tym celu stosowane są leki o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym oskrzela. Ich stosowania nie wolno przerywać, gdyż wiąże się to z nasileniem przebiegu choroby.

Jakie są objawy COVID-19?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem należą gorączka, zmęczenie, napadowy suchy kaszel, duszności oraz utrata węchu lub smaku. Z mniejszą częstotliwością u chorych pojawiają się biegunka, zmiany skórne o charakterze wysypki, bóle mięśni, głowy i gardła, a także zapalenie spojówek.

Poważne objawy choroby, których wystąpienie zagraża życiu i wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej to ból i ucisk w klatce piersiowej utrudniający nabranie powietrza, duszności oraz zaburzenia ruchowe.

Koronawirus a astma – podobieństwa i różnice

Zakażenie koronawirusem i astma mają wiele podobnych objawów, dlatego łatwo je ze sobą pomylić. Jednak COVID-19 od astmy można odróżnić na podstawie:

  • przyczyn ich występowania,
  • czasu utrzymywania się,
  • charakteru i nasilenia,
  • sposobu, w jaki można się ich pozbyć,
  • występowania objawów towarzyszących.

Podobieństwa
Najbardziej charakterystyczne podobieństwo w przebiegu COVID-19 i astmy to problemy z oddychaniem i ucisk w klatce piersiowej, którym towarzyszą duszności oraz uporczywy kaszel. W przypadku astmy wymienione symptomy pojawiają się nagle w odpowiedzi na kontakt z czynnikiem alergizującym lub w wyniku emocjonującej sytuacji i trwają stosunkowo krótko. Napad astmy mija szybko po przyjęciu dawki leku sterydowego w postaci wziewnej lub domięśniowej, który obkurcza oskrzela, przywracając swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Ból w klatce piersiowej, duszności i kaszel występujące w przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogą doskwierać choremu nawet przez kilka, a nawet kilkanaście dni i mieć różne nasilenie. Co ważne, nie mijają po zastosowaniu leku obkurczającego oskrzela, który w przypadku astmy pozwala się ich pozbyć. W skrajnych przypadkach wymienione symptomy stanowią podstawę do rozpoczęcia tlenoterapii w szpitalu i podłączenia pacjenta do respiratora, czyli sztucznego płuca, który wspomaga fizjologiczne oddychanie. Takie sytuacje na szczęście zdarzają się rzadko.

Zobacz również: Czy grozi nam twindemia? Równoczesna infekcja COVID-19 i grypy może mieć tragiczne skutki. Zobacz, jak chronić się przed fluroną

Różnice
Warto także zwrócić uwagę na szereg różnic w przebiegu infekcji koronawirusem i astmy. Te dotyczą przede wszystkim objawów towarzyszących obu chorobom. Zakażenie COVID-19 przeważnie przebiega z wysoką gorączką, która nie występuje nigdy jako objaw astmy oskrzelowej. Co więcej, u osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 mogą pojawić się bóle mięśniowo-stawowe, a także głowy i gardła, silne osłabienie, zapalenie spojówek i biegunka. Charakterystyczna jest też utrata smaku lub węchu w przebiegu zakażenia koronawirusem. Tych symptomów również nie doświadcza astmatyk, u którego nie wykryto zakażenia SARS-CoV-2.

Czy osoby z astmą są bardziej narażone na COVID-19?

Zgodnie z obecnym stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc osoby, które w prawidłowy sposób leczą astmę, nie są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem oraz cięższy przebieg COVID-19 niż osoby zdrowe. Jednocześnie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób CDC (z ang. Centers for Disease Control and Prevention) zwraca uwagę, że większe ryzyko może dotyczyć pacjentów z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem choroby.

Specjaliści PTA przygotowali listę wskazówek dla astmatyków, które pomogą przygotować się na wypadek ewentualnej choroby.

  1. Przyjmuj leki zgodnie ze wskazówkami lekarza. Nie odstawiaj ich bez konsultacji ze specjalistą.

  2. Pamiętaj o poprawnej technice stosowanie leków w formie wziewnej, a w razie wątpliwości poproś o wskazówki lekarza lub farmaceutę.

  3. Zadbaj, o co najmniej 30-dniowy zapas leków.

  4. Odpoczywaj i utrzymuj zdrowy styl życia.

  5. Szczególne środki ostrożności zachowaj w sezonie grypowym.

  6. Podejmij codzienne środki ostrożności:

    • często myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund,
    • dezynfekuj dłonie żelem antybakteryjnym o zawartości min. 60 proc. alkoholu,
    • unikaj tłumów,
    • w przestrzeni publicznej trzymaj dystans ok. 1,5-2 metry od osób obcych,
    • noś maseczkę zakrywającą nos i usta w miejscach publicznych,
    • zakrywaj usta w czasie kaszlu i kichania.
  7. Staraj się nie wychodzić z domu częściej niż to potrzebne. Pracuj zdalne, rób raz w tygodniu większe zakupy.

  8. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zdecyduj się na poradę telefoniczną.

  9. Jeżeli musisz udać się do szpitala, zabierz ze sobą leki i komorę inhalacyjną.

Astma a noszenie maseczki

Osoby chorujące na astmę nie są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej takiej jak ośrodki zdrowia i apteki. Noszona na twarzy maseczka nie powinna przysparzać problemów z oddychaniem osobom z dobrze kontrolowaną chorobą. Jeżeli pojawiają się duszności, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby zdiagnozować przyczynę utrudnionego oddychania oraz zastosować odpowiednie leczenie. U osób z astmą być może konieczna będzie modyfikacja stosowanych leków.

Warto nadmienić, że astmatycy powinni nosić maseczkę w czasie infekcji nie tylko, by chronić siebie! Ponieważ kaszlą zdecydowanie częściej niż osoby bez tej choroby, uwalniają z dróg oddechowych więcej aerozolu. Oznacza to, że jeśli chorują na COVID-19, chodząc bez maseczki stanowią większe zagrożenie dla innych osób. Z drugiej strony nie zakrywając nosa i ust w przestrzeni publicznej narażają siebie na wniknięcie do ich organizmu wirusa.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia