Omikron żyje dłużej niż poprzednie warianty. Ile nowa mutacja koronawirusa może przetrwać na powierzchniach i skórze?

Monika Góralska
Omikron jest dłużej aktywny na skórze i powierzchniach, co sprawia, że jest bardziej zakaźny i wypiera inne warianty koronawirusa.
Omikron jest dłużej aktywny na skórze i powierzchniach, co sprawia, że jest bardziej zakaźny i wypiera inne warianty koronawirusa. stylephotographs/123rf.com
Badanie japońskich naukowców wykazało, że Omikron dłużej utrzymuje się na plastikowych powierzchniach oraz skórze niż inne warianty koronawirusa. To sprawia, że jest on bardziej zakaźny niż poprzednie wersje wirusa SARS-CoV-2. Jest też dobra wiadomość: środki dezynfekujące unieszkodliwiają go już w 15 sekund.

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie tzw. stabilności środowiskowej wariantów koronawirusa wzbudzających obawy (VOC), w tym najnowszego i dominującego obecnie wariantu Omikron. Wykorzystali oni próbki ludzkiej skóry oraz podłoże z tworzywa sztucznego i ocenili warianty Alfa, Beta, Delta i Omikron pod kątem ich przeżywalności i zakaźności. Badanie wykazało, że wariant Omikron ma najwyższą stabilność środowiskową, co sugeruje, że pozwoliło mu to wyprzeć poprzedni wariant Delta i szybko się rozprzestrzeniać.

Zobacz także:

Jak długo Omikron przetrwa na plastiku?

Z badania wynika, że wariant Omikron utrzymuje się dłużej na powierzchniach i skórze niż wcześniejsze mutacje. Omikron może przetrwać na plastiku 193,5 godziny, a więc aż ponad 8 dni! Do badania wykorzystano płytę polistyrenową. Dla porównania w przypadku poprzednich wariantów czas ich przeżywalności na powierzchniach sztucznych wyniósł:

  • wariant pierwszy – 56 godz. (2 dni),
  • Alfa – 191,3 godz. (niecałe 8 dni),
  • Beta – 56 godz. (2 dni),
  • Gamma – 59,3 godz. (2,5 dni),
  • Delta – 114 godz. (niecałe 5 dni).

Jak długo Omikron pozostaje na skórze?

Również na skórze Omikron utrzymuje się najdłużej w porównaniu do poprzednich mutacji koronawirusa. Badanie zostało przeprowadzone na próbkach skóry pobranych od osób zmarłych w ciągu jednego dnia od śmierci. Okazało się, że Omikron był aktywny aż 21,1 godz., podczas gdy przeżywalność na skórze w przypadku innych wariantów wynosiła:

  • wariant pierwszy – 8,6 godz.
  • Alfa – 19,6 godz.
  • Beta – 19,1 godz.
  • Gamma – 11 godz.
  • Delta – 16,8 godz.

Dezynfekcja rąk i powierzchni niszczy koronawirusa w 15 sekund

Naukowcy ocenili również skuteczność środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Wyniki wykazały, że wszystkie rodzaje wirusa SARS-CoV-2 zostały zdezaktywowane po 15 sekundach za pomocą etanolu w stężeniu 35 proc. Oznacza to, że wszystkie środki dezynfekujące na bazie alkoholu zwalczają każdy wariant koronawirusa, w tym również Omikron, w ciągu 15 sekund po ich zastosowaniu.

W podsumowaniu badania naukowcy zalecają zatem, aby stosować środki do dezynfekcji rąk zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia jako wysoce skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem.

Źródło:
Differences in environmental stability among SARS-CoV-2 variants of concern: Omicron has higher stability bioRxiv

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia