Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie tzw. stabilności środowiskowej wariantów koronawirusa wzbudzających obawy (VOC), w tym najnowszego i dominującego obecnie wariantu Omikron. Wykorzystali oni próbki ludzkiej skóry oraz podłoże z tworzywa sztucznego i ocenili warianty Alfa, Beta, Delta i Omikron pod kątem ich przeżywalności i zakaźności. Badanie wykazało, że wariant Omikron ma najwyższą stabilność środowiskową, co sugeruje, że pozwoliło mu to wyprzeć poprzedni wariant Delta i szybko się rozprzestrzeniać.
Zobacz także:
Jak długo Omikron przetrwa na plastiku?
Z badania wynika, że wariant Omikron utrzymuje się dłużej na powierzchniach i skórze niż wcześniejsze mutacje. Omikron może przetrwać na plastiku 193,5 godziny, a więc aż ponad 8 dni! Do badania wykorzystano płytę polistyrenową. Dla porównania w przypadku poprzednich wariantów czas ich przeżywalności na powierzchniach sztucznych wyniósł:
- wariant pierwszy – 56 godz. (2 dni),
- Alfa – 191,3 godz. (niecałe 8 dni),
- Beta – 56 godz. (2 dni),
- Gamma – 59,3 godz. (2,5 dni),
- Delta – 114 godz. (niecałe 5 dni).
Jak długo Omikron pozostaje na skórze?
Również na skórze Omikron utrzymuje się najdłużej w porównaniu do poprzednich mutacji koronawirusa. Badanie zostało przeprowadzone na próbkach skóry pobranych od osób zmarłych w ciągu jednego dnia od śmierci. Okazało się, że Omikron był aktywny aż 21,1 godz., podczas gdy przeżywalność na skórze w przypadku innych wariantów wynosiła:
- wariant pierwszy – 8,6 godz.
- Alfa – 19,6 godz.
- Beta – 19,1 godz.
- Gamma – 11 godz.
- Delta – 16,8 godz.
Dezynfekcja rąk i powierzchni niszczy koronawirusa w 15 sekund
Naukowcy ocenili również skuteczność środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Wyniki wykazały, że wszystkie rodzaje wirusa SARS-CoV-2 zostały zdezaktywowane po 15 sekundach za pomocą etanolu w stężeniu 35 proc. Oznacza to, że wszystkie środki dezynfekujące na bazie alkoholu zwalczają każdy wariant koronawirusa, w tym również Omikron, w ciągu 15 sekund po ich zastosowaniu.
W podsumowaniu badania naukowcy zalecają zatem, aby stosować środki do dezynfekcji rąk zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia jako wysoce skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem.
Źródło:
Differences in environmental stability among SARS-CoV-2 variants of concern: Omicron has higher stability bioRxiv
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?