Spis treści
Omikron atakuje od gardła
Wariant Omikron stał się dominującą odmianą koronawirusa w Polsce już na początku 2022 roku. Dlatego infekcja przebiega obecnie w zasadniczo inny sposób niż przy wcześniej, gdy zakażenia wywoływał głównie wariant Delta.
W związku z tą zmianą COVID-19 częściej wywołuje teraz łagodne objawy, ale jest bardziej zaraźliwy niż przy zarażeniu Deltą. Omikron częściej opanowuje jamę ustną i gardło, przez co większe ilości wirusa są obecne w ich wydzielinach. To także powód, dla którego Omikrona można nie wykryć w badaniu PCR wymazu z nosa, a za to będzie obecny w badanej tak samo ślinie.
Jak częsty jest ból gardła i chrypa u zakażonych Omikronem?
Występowanie nietypowych objawów Omikrona zbadano na podstawie informacji zgromadzonych dzięki brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study. W analizie danych, którą opisano na łamach „The Lancet”, uwzględniono dane ponad 63 tys. osób w wieku powyżej 16 lat, którzy przyjęli dwie dawki dowolnej szczepionki przeciw koronawirusowi, mieli symptomatyczny COVID-19 i wykryto u nich wariant Omikron.
Co wykazano?
- Pacjenci zakażeni Omikronem częściej cierpieli na ból gardła – objaw ten dotyczył aż 70,5 proc. z nich, natomiast wśród pacjentów zarażonych Deltą odczuwało go 60,8 proc. osób.
- Chorzy z Omikronem o 24 proc. częściej uskarżali się na chrypę.
- Osoby zainfekowane wariantem Omikron o połowę rzadziej wymieniały trzy podstawowe symptomy, uznane wcześniej za typowe dla COVID-19, takie jak gorączka, brak węchu i uporczywy kaszel.
- Przy infekcji Omikronem pacjenci rzadziej doświadczali utraty węchu i smaku – zaburzenia takie dotyczyły tylko 16,7 proc. zaszczepionych pacjentów, a w przypadku Delty – aż 52,7 proc.
- Zakażeni Omikronem byli o 25 proc. rzadziej przyjmowani na leczenie do szpitala (1,9 proc. osób) niż osoby, które miały COVID-19 w okresie dominacji Delty (2,6 proc.)
- Zaszczepieni dwiema dawkami odczuwali objawy COVID-19 wywołanego Omikronem średnio przez 6,87 dni, a Deltą – przez 8,89 dni.
- U osób zaszczepionych dwiema dawkami plus boosterem szczepionki objawy infekcji Omikronem trwały 4,4 dni, a Deltą – 7,7 dni.
- W przypadku wykrycia Omikrona pacjenci 2,5 razy częściej wracali do zdrowia w ciągu tygodnia niż pacjenci z Deltą.
Chociaż w badaniu uwzględniono osoby zaszczepione przeciw COVID-19, wszystko wskazuje na to, że podobny stopień ochrony (i natężenia objawów) może dotyczyć ozdrowieńców – osób, które zyskały odporność na koronawirusa SARS-CoV-2 w wyniku naturalnej infekcji.
Dowiedz się też:
Inne nietypowe objawy Omikrona
Nie tylko ból gardła i chrypa różnią aktualny przebieg COVID-19 od cech infekcji spowodowanych wcześniejszymi wariantami koronawirusa. Ich występowanie jest związane również z innymi dolegliwościami, takimi jak:
- drapanie w gardle,
- suchość w ustach i gardle,
- swędzenie w gardle i uszach,
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
Objaw, o którym pacjenci często wspominali w omówionym badaniu, to ból mięśni (mialgia). Zwykle zlokalizowany w specyficznych miejscach – chorych najbardziej bolą ramiona i nogi. Może to oznaczać, że obecnie panujący wariant silniej atakuje także układ mięśniowo-szkieletowy.
Warto zwrócić uwagę również na dolegliwości trawienne i objawy takie jak ból brzucha i biegunka, tak samo częstsze przy Omikronie. Na podstawie ich występowania najłatwiej stwierdzić, że infekcja nie była czy też nie jest grypą ani przeziębieniem.
Źródła:- Covid-19: Symptomatic infection with omicron variant is milder and shorter than with delta, study reports The BMJ
- Symptom prevalence, duration, and risk of hospital admission in individuals infected with SARS-CoV-2 during periods of omicron and delta variant dominance: a prospective observational study from the ZOE COVID Study The Lancet