Omikron daje objawy w gardle – ból, drapanie, swędzenie i chrypa to nietypowe wcześniej symptomy, które teraz mogą wskazywać na COVID-19

Anna Rokicka-Żuk
Objawy Omikrona dotyczące gardła, takie jak drapanie i suchość, mogą utrzymywać się tygodniami po przejściu COVID-19.
Objawy Omikrona dotyczące gardła, takie jak drapanie i suchość, mogą utrzymywać się tygodniami po przejściu COVID-19. eternalcreative/Getty Images
Niedawna infekcja z bólem gardła i chrypą mogła być „Omikronem”, czyli zakażeniem ostatnią wersją koronawirusa. Nietypowe wcześniej objawy, takie jak drapanie i swędzenie w przełyku, bolesne stany zapalne w ustach i suchość w gardle, to właśnie jej charakterystyczne symptomy. Sprawdź, jak często występują i na co jeszcze zwrócić uwagę – bo są też inne oznaki COVID-19 wywołanego najnowszym wariantem wirusa.

Spis treści

Omikron atakuje od gardła

Wariant Omikron stał się dominującą odmianą koronawirusa w Polsce już na początku 2022 roku. Dlatego infekcja przebiega obecnie w zasadniczo inny sposób niż przy wcześniej, gdy zakażenia wywoływał głównie wariant Delta.

W związku z tą zmianą COVID-19 częściej wywołuje teraz łagodne objawy, ale jest bardziej zaraźliwy niż przy zarażeniu Deltą. Omikron częściej opanowuje jamę ustną i gardło, przez co większe ilości wirusa są obecne w ich wydzielinach. To także powód, dla którego Omikrona można nie wykryć w badaniu PCR wymazu z nosa, a za to będzie obecny w badanej tak samo ślinie.

Jak częsty jest ból gardła i chrypa u zakażonych Omikronem?

Występowanie nietypowych objawów Omikrona zbadano na podstawie informacji zgromadzonych dzięki brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study. W analizie danych, którą opisano na łamach „The Lancet”, uwzględniono dane ponad 63 tys. osób w wieku powyżej 16 lat, którzy przyjęli dwie dawki dowolnej szczepionki przeciw koronawirusowi, mieli symptomatyczny COVID-19 i wykryto u nich wariant Omikron.

Co wykazano?

  • Pacjenci zakażeni Omikronem częściej cierpieli na ból gardła – objaw ten dotyczył aż 70,5 proc. z nich, natomiast wśród pacjentów zarażonych Deltą odczuwało go 60,8 proc. osób.
  • Chorzy z Omikronem o 24 proc. częściej uskarżali się na chrypę.
  • Osoby zainfekowane wariantem Omikron o połowę rzadziej wymieniały trzy podstawowe symptomy, uznane wcześniej za typowe dla COVID-19, takie jak gorączka, brak węchu i uporczywy kaszel.
  • Przy infekcji Omikronem pacjenci rzadziej doświadczali utraty węchu i smaku – zaburzenia takie dotyczyły tylko 16,7 proc. zaszczepionych pacjentów, a w przypadku Delty – aż 52,7 proc.
  • Zakażeni Omikronem byli o 25 proc. rzadziej przyjmowani na leczenie do szpitala (1,9 proc. osób) niż osoby, które miały COVID-19 w okresie dominacji Delty (2,6 proc.)
  • Zaszczepieni dwiema dawkami odczuwali objawy COVID-19 wywołanego Omikronem średnio przez 6,87 dni, a Deltą – przez 8,89 dni.
  • U osób zaszczepionych dwiema dawkami plus boosterem szczepionki objawy infekcji Omikronem trwały 4,4 dni, a Deltą – 7,7 dni.
  • W przypadku wykrycia Omikrona pacjenci 2,5 razy częściej wracali do zdrowia w ciągu tygodnia niż pacjenci z Deltą.

Chociaż w badaniu uwzględniono osoby zaszczepione przeciw COVID-19, wszystko wskazuje na to, że podobny stopień ochrony (i natężenia objawów) może dotyczyć ozdrowieńców – osób, które zyskały odporność na koronawirusa SARS-CoV-2 w wyniku naturalnej infekcji.

Dowiedz się też:

Inne nietypowe objawy Omikrona

Nie tylko ból gardła i chrypa różnią aktualny przebieg COVID-19 od cech infekcji spowodowanych wcześniejszymi wariantami koronawirusa. Ich występowanie jest związane również z innymi dolegliwościami, takimi jak:

  • drapanie w gardle,
  • suchość w ustach i gardle,
  • swędzenie w gardle i uszach,
  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Objaw, o którym pacjenci często wspominali w omówionym badaniu, to ból mięśni (mialgia). Zwykle zlokalizowany w specyficznych miejscach – chorych najbardziej bolą ramiona i nogi. Może to oznaczać, że obecnie panujący wariant silniej atakuje także układ mięśniowo-szkieletowy.

Warto zwrócić uwagę również na dolegliwości trawienne i objawy takie jak ból brzucha i biegunka, tak samo częstsze przy Omikronie. Na podstawie ich występowania najłatwiej stwierdzić, że infekcja nie była czy też nie jest grypą ani przeziębieniem.

Źródła:

Polecamy także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia