Spis treści
Janusz Rewiński nie żyje
O śmieci Janusza Rewińskiego poinformował jego syn Jonasz, dziennikarz kanału TVP World.
„Pożegnanie, którego miało nie być. 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady. Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło. Janusz Rewiński. Aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji. W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc „fokus na pozytyw!”... Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe? Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że „mają rozmach”. Buenas noches, Senior Siarra!” – napisał na Facebooku.
Janusz Rewiński urodził się we wrześniu 1949 roku w Żarach. W 1972 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Od samego początku kariery występował z różnymi kabaretami, między innymi Kabaretem Tey, Piwnicą pod Baranami czy w Kabarecie Olgi Lipińskiej.
Bogata kariera Janusza Rewińskiego
Jedną z najsłynniejszych postaci, w jakie się wcielił, był gangster Stefan „Siara” Siarzewski w filmach „Kiler” i „Kilerów 2-óch”.
Co ciekawe, Janusz Rewiński otrzymał propozycję roli Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”, jednak jej nie przyjął. Występował także w serialach „Tygrysy Europy” oraz „Zmiennicy”
Janusz Rewiński. Aktor, satyryk i polityk
W karierze Janusza Rewińskiego znajduje się także dwuletni epizod jako poseł na Sejm. W pierwszych w pełni wolnych wyborach do Sejmu III RP w 1991 roku zdobył mandat jako przedstawiciel Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Razem z nim do Sejmu trafili między innymi Krzysztof Ibisz czy Leszek Bubel.
W tej roli występował jedynie dwa lata, gdyż kadencja została skrócona. Nie stronił jednak od aktywności jako komentator, z innym satyrykiem Krzysztofem Piaseckim prowadził przez lata program „Ale Plama”, gdzie w prześmiewczy sposób rozmawiali o polityce.
Już w drugiej dekadzie XXI wieku wsparł otwarcie Prawo i Sprawiedliwość, występował na konwencji wyborczej Andrzeja Dudy w 2015 roku.
W 2010 został odznaczony srebrnym, a w 2016 złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”