Ten wczesny znak ostrzegawczy zawału serca zauważysz w łóżku. Nie zwlekaj ze zrobieniem badań. Mogą uratować ci życie

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 latseks
Zastanawiasz się, dlaczego masz słaby wzwód? Ciężko osiągnąć ci erekcję i ją utrzymać? To może być znak, że masz zapchane tętnice. Zobacz, jaki jest związek między zaburzeniami erekcji a ryzykiem zawału serca.

Spis treści

Brak wzwodu to większe ryzyko zawału? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Problemy z erekcją zdarzają się średnio co drugiemu mężczyźnie w średnim wieku. Jeśli dochodzi do nich od czasu do czasu i znana jest ich przyczyna np. zmęczenie czy stres, nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak problem jest stały, a w szczególności kiedy się nasila, to znak, że pora się przebadać. Brak wzwodu może bowiem świadczyć o poważnych problemach kardiologicznych.

Przyczyny problemów z erekcją zazwyczaj mają podłoże wynikające z innych zaburzeń.
Przyczyny problemów z erekcją zazwyczaj mają podłoże wynikające z innych zaburzeń. Freepik

Liczne badania wykazują, że mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji są znacznie bardziej narażeni na rozwój chorób serca, zawał serca lub udar mózgu. Problemy ze wzwodem mogą być wykorzystywane jako wczesny marker do identyfikacji mężczyzn z wysokim ryzykiem poważnych chorób sercowo-naczyniowych.

Jak podaje The Sun:

Jedno z niemieckich badań z 2010 roku wykazało, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji są dwa razy bardziej narażeni na śmierć w ciągu najbliższych dwóch lat niż ci bez zaburzeń erekcji.

To jasny sygnał, że brak wzwodu może być wynikiem m.in. miażdżycy.

Jak miażdżyca wpływa na erekcję?

W wyniku miażdżycy bardzo małe naczynia krwionośne znajdujące się penisie blokują się szybciej niż naczynia w innych częściach ciała. Utrudniony przepływ krwi sprawia, że dochodzi do problemów z erekcją – trudniej jest uzyskać wzwód i go utrzymać.

Jeśli przepływ krwi jest ograniczony przez odkładanie się blaszek miażdżycowych w obrębie penisa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on również słaby w tętnicach zaopatrujących serce. Oznacza to, że znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca.

Czytaj też: Tran nie jest tak zdrowy jak myślisz. Suplement zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Nie łykaj bez potrzeby

Jeśli masz problemy z erekcją, a nie chorujesz na cukrzycę ani depresję, nie nadużywasz alkoholu i tytoniu, a twoja waga jest w normie – koniecznie sprawdź poziom „złego” cholesterolu LDL i kontroluj ciśnienie krwi. Znając te pomiary, możesz zapobiec rozwojowi chorób serca, a nawet zawałowi czy udarowi.

Co powoduje zaburzenia erekcji? Znajdź przyczynę i pozbądź się problemu

W przeszłości uważano, że zaburzenia erekcji mają głównie podłoże psychologiczne, dziś wiadomo, że ponad 80 proc. przypadków wynika z przyczyn organicznych. Mogą być one wynikiem m.in. zaburzenia przepływu krwi lub sygnałów nerwowych, a także obniżonego poziomu testosteronu albo być związane z leczeniem medycznym lub chirurgicznym.

Jak pisze redaktorka portalu StronaZdrowia.pl, Gabriela Fedyk w tekście „Poznaj 10 mało znanych problemów ze wzwodem”:

Brak wzwodu lub trudność w utrzymaniu go najczęściej kojarzy się ze starszymi mężczyznami. Nic bardziej mylnego. Jak pokazało badanie ekspertów z UK Meds, ta dolegliwość nierzadko dotyczy też młodszych mężczyzn. Ankieta przeprowadzona w maju 2023 roku wśród ok. 1000 mężczyzn potwierdziła, że zaburzenia erekcji mogą uderzyć wcześniej, niż sądziła większość specjalistów.

Szacuje się, że mniej więcej u połowy mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat mogą występować zaburzenia erekcji. Wśród przyczyn problemów ze wzwodem wymienia się najczęściej:

  • zmęczeniu i/lub stres,
  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stany depresyjne.

Zaburzenia erekcji mogą mieć szkodliwy wpływ na jakość życia i prowadzić do rozwoju depresji lub lęków związanych ze sprawnością seksualną. Dlatego, jeśli masz problemy ze wzwodem, koniecznie znajdź ich przyczynę i wdroż odpowiednie leczenie.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia