Telemonitoring refundowany przez NFZ. To rozwiązanie dla pacjentów z niewydolnością serca. Lekarz na odległość może śledzić stan pacjenta

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Telemonitoring to system, który może uratować i pomóc w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. Urządzenie wielkości smartfona to prawdziwa innowacja w kardiologii. Zobacz, jak działa.
Telemonitoring to system, który może uratować i pomóc w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. Urządzenie wielkości smartfona to prawdziwa innowacja w kardiologii. Zobacz, jak działa. ipopba/Getty Images
Już od kwietnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował telemonitoring. To eksperymentalna usługa medyczna dla pacjentów, którzy zmagają się z ciężką niewydolnością serca. Sygnał i parametry trafią bezpośrednio z rozrusznika do szpitala, gdzie skontroluje je lekarz. Zobacz, kto i jak będzie mógł skorzystać z telemonitoringu.

Spis treści

Telemonitoring. Rewolucyjne urządzenie dla pacjentów kardiologii na NFZ

To prawdziwa innowacja w kardiologii. Narodowy Fundusz Zdrowia od kwietnia będzie refundował telemonitoring, czyli eksperymentalną usługę medyczną dla pacjentów z ciężką niewydolnością serca. Z rozrusznika będą wysyłane sygnał oraz parametry prosto do szpitala. Tam będzie je kontrolował lekarz. Przełomowe urządzenie ma wielkość telefonu komórkowego i pozwoli na szybkie reagowanie w razie pogorszenia wyników pacjenta.

Jak działa telemonitoring?

Telemonitoring to prawdziwy przełom w kardiologii. Dzięki niemu pacjent z rozrusznikiem serca łączy się automatycznie z przekaźnikiem, a ten dalej przesyła dane do lekarza, szpitala czy przychodni. Medycy mogą obserwować na bieżąco, co dzieje się z sercem chorej osoby. Aktualnie w Polsce z różnego rodzaju rozrusznikami serca żyje ponad pół miliona Polaków.

- Praktycznie każdy pacjent w Polsce, który ma wszczepiony kardiowerter-defibrylator ma prawo do tego, żeby po zabiegu, wychodząc ze szpitala, otrzymać nadajnik, który służy do transmisji – mówi Faktom TVN prof. Marcin Grabowski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Kto będzie mógł skorzystać z refundacji na telemonitoring?

Pierwszeństwo do refundacji nadajników do rozruszników mają pacjenci z najcięższą niewydolnością serca. Jak wykazują badania, u pacjentów, którzy są nieustannie podłączeni do szpitalnych serwerów, ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny spada aż o 64 proc. Dzięki temu lekarze mogą szybciej reagować na złe wyniki badań.

- Są już prowadzone badania nad miniaturowymi inwentami, które nie są wszczepiane pod skórę, ale bezpośrednio w tkankę serca. Mają one wielkość kilku milimetrów i monitorują dosłownie kilka parametrów bezpośrednio z wnętrza serca – mówi Faktom TVN Jakub Rokicki z Kliniki Kardiologii, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia