Tego nie rób przed porodem! Depilację okolic bikini zostaw specjalistom. Dowiedz się, dlaczego nie usuwać owłosienia samodzielnie?

Marta Siesicka-Osiak
Depilacja okolic bikini wydaje się niektórym niezbędna przez udaniem się na porodówkę.
Depilacja okolic bikini wydaje się niektórym niezbędna przez udaniem się na porodówkę. cottonbro/Pexels
Depilacja bikini, czyli usuwanie włosów łonowych, to częsta praktyka wśród ciężarnych szykujących się do porodu. Niewiele z nich wie, że depilacja nie jest zalecana, a może być wręcz szkodliwa. Dowiedz się, dlaczego nie należy depilować okolic intymnych przed udaniem się na porodówkę i o czym, jeszcze nie należy zapominać szykując się do porodu.

Jak przygotować się do porodu?

Każda przyszła mama przygotowując się do porodu ma pod ręką listę niezbędnych rzeczy, które musi zabrać ze sobą do szpitala. W torbie, którą pakuje powinny się znaleźć:

  • koszule nocne lub piżamy oraz staniki ułatwiające karmienie,
  • szlafrok, skarpetki i klapki,
  • przybory kosmetyczne,
  • wkładki laktacyjne i podkłady poporodowe,
  • lekarstwa, które ciężarna przyjmuje na co dzień,
  • aktualne wyniki badań,
  • woda i zdrowe przekąski,
  • wyprawka dla dziecka (ubranka, pieluchy, chusteczki nawilżane).

Większość kobiet wie także, że powinna zmyć lakier z paznokci u dłoni i stóp przez udaniem się na porodówkę. Lekarze muszą widzieć naturalny kolor płytki paznokcia, aby móc obserwować ewentualne zmiany świadczące o problemach z krążeniem.

Część kobiet uważa, że powinna także zadbać o depilację okolic intymnych, mimo że w zaawanasowanej ciąży, bywa to naprawdę skomplikowane. Jednak od lat lat specjaliści nie zalecają usuwania włosów z okolic bikini bezpośrednio przed porodem, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego nie należy depilować bikini przed porodem?

Dlaczego nie należy golić okolic bikini tuż przed porodem? Ponieważ może to grozić infekcją, a według lekarzy i pielęgniarek robienie takiego zabiegu jest zupełnie zbędne. Należy pamiętać, że włosy łonowe rosną na ciele, ponieważ mają określone funkcje do spełnienia – stanowią naturalną ochronę stref intymnych przed drobnoustrojami, uszkodzeniami i wyziębieniem.

Po wykonanej depilacji może dojść m.in. do zapalenia mieszka włosowego lub wrastania włosów. Używanie maszynki do golenia może skutkować natomiast skaleczeniem, a ono – zakażeniem. Jeśli jednak ktoś odczuwa duży dyskomfort związany z zaprzestaniem usuwania włosów łonowych przed porodem, może je po prostu skrócić do długości 5-10 mm.

W wielu Polskich szpitalach, w szczególności przed wykonaniem cięcia cesarskiego, pielęgniarki w higienicznych warunkach usuwają nadmiar włosów w miejscu, w którym jest to niezbędne. Jest to powszechna procedura, o której pacjentki są informowane przy umawianiu terminu operacji lub przez położną.

ZOBACZ: Jakie są najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia