Jak przygotować się do porodu?
Każda przyszła mama przygotowując się do porodu ma pod ręką listę niezbędnych rzeczy, które musi zabrać ze sobą do szpitala. W torbie, którą pakuje powinny się znaleźć:
- koszule nocne lub piżamy oraz staniki ułatwiające karmienie,
- szlafrok, skarpetki i klapki,
- przybory kosmetyczne,
- wkładki laktacyjne i podkłady poporodowe,
- lekarstwa, które ciężarna przyjmuje na co dzień,
- aktualne wyniki badań,
- woda i zdrowe przekąski,
- wyprawka dla dziecka (ubranka, pieluchy, chusteczki nawilżane).
Większość kobiet wie także, że powinna zmyć lakier z paznokci u dłoni i stóp przez udaniem się na porodówkę. Lekarze muszą widzieć naturalny kolor płytki paznokcia, aby móc obserwować ewentualne zmiany świadczące o problemach z krążeniem.
Część kobiet uważa, że powinna także zadbać o depilację okolic intymnych, mimo że w zaawanasowanej ciąży, bywa to naprawdę skomplikowane. Jednak od lat lat specjaliści nie zalecają usuwania włosów z okolic bikini bezpośrednio przed porodem, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
Dowiedz się więcej:
Dlaczego nie należy depilować bikini przed porodem?
Dlaczego nie należy golić okolic bikini tuż przed porodem? Ponieważ może to grozić infekcją, a według lekarzy i pielęgniarek robienie takiego zabiegu jest zupełnie zbędne. Należy pamiętać, że włosy łonowe rosną na ciele, ponieważ mają określone funkcje do spełnienia – stanowią naturalną ochronę stref intymnych przed drobnoustrojami, uszkodzeniami i wyziębieniem.
Po wykonanej depilacji może dojść m.in. do zapalenia mieszka włosowego lub wrastania włosów. Używanie maszynki do golenia może skutkować natomiast skaleczeniem, a ono – zakażeniem. Jeśli jednak ktoś odczuwa duży dyskomfort związany z zaprzestaniem usuwania włosów łonowych przed porodem, może je po prostu skrócić do długości 5-10 mm.
W wielu Polskich szpitalach, w szczególności przed wykonaniem cięcia cesarskiego, pielęgniarki w higienicznych warunkach usuwają nadmiar włosów w miejscu, w którym jest to niezbędne. Jest to powszechna procedura, o której pacjentki są informowane przy umawianiu terminu operacji lub przez położną.
ZOBACZ: Jakie są najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie?