Jak przetrwać upał? Zobacz, jak najlepiej schłodzić organizm i uniknąć groźnego przegrzania. Podpowiadamy też, jak rozpoznać jego objawy

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 7 lat
Upały są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet dla życia. Łatwo dochodzi wtedy do odwodnienia i przegrzania organizmu, a także do udaru cieplnego. Zobacz, jak rozpoznać jego objawy oraz jak chronić się przed gorącem i skutecznie schładzać ciało. Poznaj sprawdzone sposoby na upał, które pomogą ci przetrwać upalne dni.

Spis treści

Upał jest groźny dla zdrowia!

Bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, a także skutki utrzymujących się upałów, takie jak brak ruchu powietrza i niski poziom tlenu zwłaszcza w pomieszczeniach to przyczyny złego samopoczucia, braku sił i zmęczenia mięśni. U wielu osób skutkuje też pogorszeniem problemów medycznych, zwłaszcza u seniorów i osób przyjmujących leki.

Jak przetrwać upał? Te sposoby pomogą się schłodzić i uniknąć udaru cieplnego

O odpowiednią ochronę ciała, w tym odpowiedni nawodnienie, powinny zadbać jednak osoby w każdym wieku, w tym rodzice w trosce o swoje dzieci podczas przebywania na dworze.

Sprawdź: Upał zagraża zgonem na udar mózgu

Przegrzanie organizmu może być przyczyną śmierci, dlatego w razie obserwacji pierwszych objawów u siebie lub kogoś należy szukać środków zaradczych lub pomocy, w razie potrzeby wzywając pogotowie ratunkowe.

Kobieta schładza się wachlarzem
Gdy temperatura sięga zenitu, łatwo o przegrzanie organizmu. Co więc robić, by przeżyć letnie dni bez uszczerbku na zdrowiu? Wypróbuj najlepsze sposoby na upał!

antonioguillem/123RF

Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki

Co jednak robić, jeśli spędzamy czas na zewnątrz? Warto nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania ciała i wiedzieć, jak postępować, by poczuć się lepiej.

Jak rozpoznać objawy przegrzania organizmu?

Skutki zdrowotne przegrzania organizmu to objawy i powikłania takie, jak:

  • odwodnienie – uwaga, uczucie pragnienia sygnalizuje, że jest ono już znaczne,
  • kurcze mięśni,
  • opuchlizna kończyn i ciała,
  • bóle i zawroty głowy,
  • pogorszenie sprawności psychicznej i fizycznej,
  • zaburzenia koordynacji ruchów,
  • nudności,
  • udar słoneczny,
  • zapalenie układu moczowego,
  • piasek i kamienie nerkowe,
  • poparzenie słoneczne,
  • zakrzepica żył,
  • udar,
  • zawał mięśnia sercowego.

Sprawdź: Puchnięcie dłoni może być objawem choroby

Uwaga! U małych dzieci niepokojącym objawem jest płaczliwość. Ubiór najmłodszych powinien być dostosowany do temperatury otoczenia, a delikatna skóra chroniona przed działaniem słońca. Z najmłodszymi i najstarszymi warto wychodzić z domu w godzinach porannych i wieczornych, gdy następuje ochłodzenie powietrza.

Zobacz najlepsze sposoby na upał, które pomogą ci szybko się schłodzić:

Przeczytaj również na temat:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szymon
Trzeba pić dużo wody, z mrożonymi owocami jak ktoś nie lubi samej, a w weekendzij jakąś schłodzoną perłę. I ulga rpzychodzi sama
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia