Krążek dopochwowy – co to jest?
Krążek dopochwowy ma formę pierścieni, dlatego często nazywany jest też pierścieniem dopochwowymi lub antykoncepcyjnymi. Jego średnica wynosi około 5,4 cm, a grubość – ok. 4 mm.
Pierścienie antykoncepcyjne są przezroczyste i bardzo elastyczne, dzięki czemu ich umieszczanie w pochwie nie sprawia większych trudności.
Krążki antykoncepcyjne zawierają w sobie substancje aktywne, którymi są syntetyczne odpowiedniki hormonów – estrogenu i progestagenu. Łatwo ulegają wchłanianiu przez nabłonek wyściełający pochwę, dzięki czemu przedostają się do krwiobiegu kobiety. Droga przezpochwowa pozwala również na zastosowanie mniejszego stężenia estrogenów niż przy w przypadku innych hormonalnych metodach zapobiegania ciąży.
Bardzo istotne jest również to, że hormony podawane są z ominięciem układu pokarmowego, a zwłaszcza wątroby, przez co nie są one tak obciążone, jak przy podaniu doustnym hormonów. O pierścieniu nie trzeba również pamiętać na co dzień, ponieważ jest zakładany na okres 3 tygodni.
Krążek antykoncepcyjny – jak działa?
Hormony wydzielane do krwiobiegu z krążka wpływają na pracę przysadki mózgowej, przez co nie stymuluje ona dojrzewania komórek jajowych i w konsekwencji owulacja zostaje zablokowa.