Spis treści
Jakie są dostępne metody antykoncepcyjne dla mężczyzn?
Współczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn są niezwykle ograniczone w porównaniu do dostępnych opcji dla kobiet. Panie mogą skorzystać z plastrów, implantów podskórnych, wkładek domacicznych, tabletek antykoncepcyjnych czy zastrzyków hormonalnych. Dla mężczyzn dostępne są jedynie dwie metody – prezerwatywy i wazektomia.
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn?
Badania przeprowadzone przez University of Minnesota College of Pharmacy, opublikowane w Nature Communications, położyły podwaliny pod pierwszą bezhormonalną pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn, która mogłaby zrewolucjonizować rynek antykoncepcji na świecie.
Środek o nazwie YCT-529, jest pierwszym w swojej klasie, wolnym od hormonów i podawanym doustnie męskim środkiem antykoncepcyjnym. Stanowiący wynik współpracy badaczy z Columbia University w Nowym Jorku i YourChoice Therapeutics, YCT-529 działa jako środek antykoncepcyjny poprzez zatrzymanie produkcji plemników. Należy zaznaczyć, że nie ingeruje on w gospodarkę hormonalną organizmu.
Działa poprzez blokowanie receptora RAR-α (receptor kwasu retinowego alfa). Kwas retinowy, pochodna witaminy A, jest niezbędny do prawidłowego procesu spermatogenezy. YCT-529 blokując ten szlak, prowadzi do czasowego zahamowania produkcji plemników.

Wyniki badań klinicznych nad rewolucyjną tabletką antykoncepcyjną
Dotychczas przeprowadzone badania na zwierzętach wykazały, że u samców myszy lek powodował bezpłodność i był w 99 proc. skuteczny w zapobieganiu ciążom w ciągu czterech tygodni stosowania. Samce naczelnych, przyjmujące lek, miały obniżoną liczbę plemników w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii. Zarówno myszy, jak i naczelne w pełni odzyskały płodność po odstawieniu leku.
Myszy odzyskały płodność w ciągu sześciu tygodni, a naczelne w pełni odzyskały liczbę plemników w ciągu 10-15 tygodni. Zwierzęta, którym podawano lek, nie wykazywały żadnych skutków ubocznych.
Obecnie YCT-529 przechodzi badania kliniczne pierwszej fazy na ludziach, których celem jest ocena bezpieczeństwa, tolerancji i potencjalnych skutków ubocznych. Po pomyślnym zakończeniu badań lek może stać się pierwszym powszechnie dostępnym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn, oferując alternatywę dla prezerwatyw i wazektomii.
– Świat jest już przygotowany na męską antykoncepcję, a wprowadzenie niehormonalnego środka to rozsądny krok, zwłaszcza w kontekście długoletnich doświadczeń kobiet ze skutkami ubocznymi stosowanych metod – przyznała prof. Gunda Georg z University of Minnesota’s College of Pharmacy.
Nadja Mannowetz, główna autorka badania, dyrektor naukowa i współzałożycielka firmy YourChoice Therapeutics, podkreśla, że skoro wskaźnik nieplanowanych ciąż wynosi prawie 50 proc. w USA i na całym świecie, konieczne jest opracowanie większej liczby metod antykoncepcji, zwłaszcza dla mężczyzn.