Szczepienia w zakładach pracy nabierają rozpędu. 21 kwietnia odbyła się konferencja podsumowująca negocjacje rządu z pracodawcami oraz wszystkimi innymi członkami Rady Dialogu Społecznego, dotyczące szczepień w zakładach pracy. Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin, potwierdził, że akcja szczepień w zakładach pracy rozpocznie się już na początku maja – zgodnie z jego założeniami, nie później niż 10 maja. Wówczas ruszy pilotażowy program, który obejmie 4 spółki skarbu państwa oraz 4 prywatne przedsiębiorstwa. Resort rozwoju, pracy i technologii ustala, które firmy wezmą udział w pilotażu. Na razie obejmie on duże firmy. Akcja odbędzie się w ramach Narodowego Programu Szczepień.
- Miliony Polaków już się, zaszczepiły a kolejne miliony będą mogły zaszczepić się w najbliższych tygodniach. W ciągu 2-3 miesięcy wszyscy zainteresowani będą już mieli te szczepienia za sobą – mówił minister rozwoju, pracy i technologii.
Pracodawca, który chce zaszczepić pracowników w zakładzie pracy, będzie musiał zorganizować i przeprowadzić szczepienia na własną rękę. Powinien zapewnić miejsce szczepienia spełniające odpowiednie warunki bezpieczeństwa, a także znaleźć osoby, które przeprowadzą kwalifikację do szczepienia i je wykonają. W tym celu należy zawrzeć umowę z podmiotem medycznym uprawnionym do realizacji szczepień.
Kto zapłaci za szczepienia w zakładach pracy?
Szczepienia w zakładach pracy będą programem ogólnym, ale firma przystępująca do Narodowego Programu Szczepień będzie odpowiedzialna za całą logistykę związaną z przedsięwzięciem. Gdy pracodawcy uda się zebrać 500 osób zainteresowanych przyjęciem szczepionki na COVID-19, będzie mógł on wnioskować o włączenie do programu. Osoby, które zadeklarowały przed złożeniem deklaracji u pracodawcy chęć zaszczepienia się, korzystając z możliwości zapisu w ramach Narodowego Programu Szczepień, nie muszą nic odwoływać. W dalszym ciągu będą mogły się zaszczepić, jeżeli pojawi się wolny termin.
Szczepienia na COVID-19 będą finansowane na identycznych zasadach jak szczepienia powszechne. Firmy mają ponieść wydatki związane z organizacją szczepienia, natomiast koszty samych szczepionek i procesu szczepienia będą pokrywane ze środków publicznych, jak zapewnił Jarosław Gowin 21 kwietnia.
Kto będzie mógł zapisać się na szczepienie w zakładzie pracy?
Szczepienia w zakładach pracy obejmą firmy oraz grupy kapitałowe, które zbiorą minimum 500 osób chętnych do przyjęcia szczepionki na COVID-19. Co ważne, akcja obejmie wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia. Nadzieję na otrzymanie szczepionki mogą mieć także członkowie ich rodzin.
- Nie ma żadnych preferencji co do branży, nie ma żadnych preferencji co do wieku, szczepimy na masową skalę wszystkich chętnych, również dorosłych członków rodzin pracowników i robimy to tak, by akcja przebiegła w maksymalnym, możliwym tempie – zapowiedział Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej.
Jakie przepisy będą regulować szczepienia w zakładach pracy?
Nie powstanie specjalna ustawa, regulująca szczepienia w zakładach pracy. Na dzień dzisiejszy resort rozwoju pracy i technologii ocenia, że wymogi prawne i sanitarne, które trzeba będzie spełnić, wystarczy określić na podstawie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów.
Szef MRPiT podkreślał, że ze względów ekonomicznych i gospodarczych kluczowe jest, aby akcja szczepień objęła jak najszersze kręgi. Wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników przystępujących do szczepień powinniśmy poznać na początku przyszłego tygodnia.
Czy pracodawcy są zainteresowani szczepieniami w zakładach pracy?
Organizacje zrzeszające pracodawców: ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Pracodawcy RP oraz BCC, potwierdziły gotowość przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień. Jak podkreślał Marek Goliszewski, prezes BCC, szczepienia pracowników mogą pomóc uratować takie branże jak gastronomiczna, hotelarska czy weselna. Z tego względu organizacja rozpoczęła akcję propagującą szczepienia na COVID-19. Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP podkreślił, że organizacja zabiegała o włączenie przedsiębiorców do programu szczepień od jesieni ur. Przypomniał, że członkami Pracodawców RP są m.in. Medicover, Luxmed i PZU Zdrowie, a więc podmioty medyczne, które zostaną zaangażowane w proces szczepienia pracowników.
Większość dużych firm, z którymi skontaktowała się Strefa Biznesu, potwierdziła gotowość rozpoczęcia akcji szczepień pracowników. Zainteresowanie przedsiębiorców szczepieniami na COVID-19 wyraził także Maciej Witucki, prezydent zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan. Duzi pracodawcy czekają na wytyczne rządu, m.in. na wzory wniosków do wypełnienia oraz szczegóły dotyczące zasad bezpieczeństwa, które trzeba będzie spełnić.
Czy pracownicy będą mogli wybrać szczepionkę?
Wicepremier podkreślił, że udało się uwzględnić większość postulatów strony społecznej. Postulatem, którego nie można było spełnić, jest wybór szczepionki. O tym, jaką szczepionkę otrzyma pracodawca, będzie decydować kolejność zgłoszeń.