Szczepiłeś się na krztusiec w dzieciństwie? Nie chroni cię to już przed zachorowaniem. Sprawdź, kiedy zaszczepić się na krztusiec

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Krztusiec to groźna choroba zakaźna. Dzięki szczepieniom zachorowania zostały znacznie ograniczone. Jednak w ostatnim czasie chorych znowu przybywa. Szczepienie z dzieciństwa niestety nie działa przez całe życie i trzeba je powtarzać. Kiedy zaszczepić się na krztusiec?

Spis treści

Czym jest krztusiec i jakie są powikłania zakażenia?

W Polsce od początku roku 2024 odnotowano już ponad 8600. Podczas, gdy w całym 2023 r. było 927 zachorowań, a w 2022 r. — 371.
W Polsce od początku roku 2024 odnotowano już ponad 8600. Podczas, gdy w całym 2023 r. było 927 zachorowań, a w 2022 r. — 371. freepik.com

Krztusiec, inaczej koklusz to ostra zakaźna choroba układu oddechowego. Wywołują ją bakterie, tzw. pałeczki krztuśca, które po dostaniu się do organizmu wytwarzają niebezpieczne toksyny krztuścowe. Pierwsze objawy krztuśca przypominają przeziębienie lub grypę, a są to:

  • suchy kaszel,

  • katar,

  • stan podgorączkowy lub gorączka,

  • zapalenie gardła.

Następnie pojawiają się charakterystyczne napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem przypominającym pianie. Kaszel może utrzymywać się nawet przez parę tygodni i mogą mu towarzyszyć wymioty lub bezdech.

U niemowląt i noworodków zakażenie grozi wystąpieniem powikłań, tj. zapalenie płuc, bezdech, drgawki, encefalopatia. Natomiast u nastolatków i dorosłych może dojść nawet do złamania żeber, drgawek, nietrzymanie moczu czy zapalenia płuc.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w lipcu 2024 r. w Polsce odnotowano ponad 3200 przypadków krztuśca, a od początku roku było ich ponad 8600. Podczas, gdy w całym 2023 r. było 927 zachorowań, a w 2022 r. 371.

Kiedy zaszczepić się na krztusiec?

Szczepienie na krztusiec dla dzieci jest bezpłatne i realizowane jest w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych jako szczepionka DTP przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Podawana jest w dwóch wersjach:

  • DTwP – zawiera pełnokomórkowy składnik krztuśca,

  • DTaP – zawiera bezkomórkowy składnik krztuśca.

Szczepienie DTP lub DTaP jest obowiązkowe dla dzieci w 2, 3-4, 5, 16-18 miesiącu życia (szczepienie podstawowe) oraz szczepionki DTaP w 6. roku życia (dawka przypominająca).

Szczepionka Tdap (bezkomórkowa, z obniżoną zawartością antygenów błonicy i krztuśca) podawana jest jako obowiązkowa nastolatkom w 14. roku życia. Natomiast jako szczepienie zalecane, ale nie obowiązkowe, wskazana jest dawka przypominająca w 19. roku życia.

Szczepienie na krztusiec zaleca się wykonywać u dorosłych co 10 lat.
Szczepienie na krztusiec zaleca się wykonywać u dorosłych co 10 lat. szczepienia.info

Szczepionka nie daje odporności do końca życia. Ochrona przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi krztuśca zmniejsza się z czasem. Dlatego zalecane są dawki przypominające. Na krztusiec osoby dorosłe powinny się szczepić co 10 lat.

Szczepienie na krztusiec w ciąży

Szczepienie na krztusiec w ciąży jest szczepieniem zalecanym w celu ochrony matki oraz dziecka przed ewentualnym zakażeniem w tracie lub po porodzie. Krztusiec w ciąży to ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. U noworodka na skutek zakażenia może natomiast dojść do ciężkich powikłań takich jak duszności, zapalenie płuc, a nawet zgon.

Szczepienie na krztusiec w ciąży jest bezpieczne i zalecane w III. trymestrze, pomiędzy 27. a 36. tygodniem ciąży. Badanie kwalifikacyjne i usługa wykonania szczepienia są bezpłatne, ale pacjentka pokrywa koszt szczepionki, który wynosi ok. 130 zł.

Ile kosztuje szczepienie na krztusiec?

Wszystkie szczepienia na krztusiec dla dzieci realizowane w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych są bezpłatne. Natomiast osoby dorosłe za szczepionkę muszą już zapłacić z własnej kieszeni. Koszt szczepienia w zależności od preparatu i przychodni, w której chcemy zrealizować szczepienie waha się od 130 do nawet 300 zł.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia