Stres niszczy twoje zęby! Unikaj go i wprowadź do diety niezbędne produkty. Zobacz, do czego prowadzi zgrzytanie i zaciskanie zębów

Agata Siemiaszko
Prawidłowa higiena zębów jest podstawą utrzymania dobrego stanu jamy ustnej. Dowiedz się z kolejnych slajdów jakie produkty mogą wzmocnić zęby i zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prawidłowa higiena zębów jest podstawą utrzymania dobrego stanu jamy ustnej. Dowiedz się z kolejnych slajdów jakie produkty mogą wzmocnić zęby i zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE roboriginal/123RF
Zdrowe zęby i piękny uśmiech są oznakami dobrego stanu zdrowia. Nieprawidłowa higiena zębów oraz stres może zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy oraz wielu chorób. Nadmierny stres może objawiać się zaciskaniem i zgrzytaniem zębów, a w konsekwencji ich silnym bólem. Sprawdź, które produkty mogą wzmocnić zdrowie zębów i zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy.

Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej

Bardzo dużo mówi się o wpływie sposobu żywienia oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej na stan zdrowia zębów. Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że próchnica zębów występuje u 99 proc. dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także: Ból szyi czy ramion ze zdenerwowania? Stres uszkadza mięśnie i może prowadzić do kontuzji

Coraz więcej uwagi poświęca się badaniom na temat wpływu stresu na wzrost ryzyka rozwoju chorób zębów. Stomatolog i endodonta Bartłomiej Karaś jest członkiem Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, które bada wpływ różnych czynników na stan zdrowia jamy ustnej.

– Skutkiem ciągłego stresu są nie tylko nadszarpnięte nerwy, ale również problemy stomatologiczne. Napięcie nerwowe może powodować bowiem mimowolne zaciskanie szczęki skutkujące bólem jednego, a czasem kilku zębów – wspomina endodonta.

Te produkty mogą wzmocnić zęby i szkliwo

Niekontrolowane i długotrwałe zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może powodować:

  • pękanie szkliwa,
  • silny ból zębów i szczęki,
  • zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy,
  • zwiększenie ruchliwości i wypadanie,
  • silne bóle głowy.

Czy stres może powodować ból zębów?

Pan Bartłomiej dodaje, że zaciskanie zębów pod wpływem nerwów znacząco uciska i podrażnia naczynia krwionośne położone w ozębnej, co skutkuje pojawieniem się silnego bólu.

–Czasami zdarza się tak, że przychodzi do mnie pacjent z silnym bólem, wskazuje konkretny ząb, tłumacząc, że na pewno toczy się w nim stan zapalny i prosi o leczenie. Tymczasem po badaniu i zrobieniu zdjęcia RTG nie znajduję wskazań do leczenia. Przywołuję ten przykład po to, by wskazać, jak wielki wpływ na nasze zęby może mieć stres – opisuje ekspert.

Jeśli problem zaciskania zębów ze stresu powtarza się zbyt często, może doprowadzić do obumarcia zębów i konieczności leczenia kanałowego. Według specjalisty, leczenie kanałowe 3-4 zębów rocznie nie wskazuje na próchnicę, a na problem ze zgrzytaniem lub mocnym zaciskaniem zębów.

Czytaj też: Depresję rozpozna dentysta. Choroba niszczy zęby i negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jej skutki to nie tylko zepsute zęby i ból dziąseł

Warto dodać, że wyleczone zęby nie powinny boleć, a w przypadku bólu wywołanego stresem nadal odczuwalny jest silny dyskomfort.

Endodonta w takiej sytuacji zaleca konsultację z psychologiem lub psychiatrą, który wskaże odpowiednie techniki rozładowania napięcia nerwowego. Warto również udać się do specjalisty od zaburzeń snu, ponieważ odreagowanie stresu następuje głównie nocą, co objawia się zaciskaniem zębów lub zgrzytaniem.

Sprawdź, które produkty korzystnie wpływają na stan zębów

Źródła:

Sprawdź, dlaczego warto jeść kiszonki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina
Problem bruksizmu warto przedyskutować ze specjalistą, ja polecam https://ipokrzyku.pl/
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia