Smog to cichy zabójca. Naukowcy dowodzą, że spaliny samochodowe mogą być przyczyną zachorowań na raka płuc

Justyna Madan
Justyna Madan
Przez zanieczyszczenie powietrza, tylko w Polsce, umiera rocznie 50 tysięcy osób. Naukowcy dowodzą, że spaliny samochodowe mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuc
Przez zanieczyszczenie powietrza, tylko w Polsce, umiera rocznie 50 tysięcy osób. Naukowcy dowodzą, że spaliny samochodowe mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuc Jacek Dyląg/Unsplash.com
Spaliny to nowe papierosy – tak twierdzą angielscy naukowcy i dowodzą, w jaki sposób spaliny wydzielane przez samochody mogą być przyczyną zachorowań na raka płuc. Nowe badanie ujawnia, jak drobne cząsteczki stałe, znane jako PM2,5, wywołują chorobę u osób, które nigdy nie paliły. Ale smog to nie tylko samochody. Zbliża się sezon grzewczy, a w Polsce wiele domów wciąż ogrzewanych jest węglem. To, co wydobywa się z kominów, również ma wpływ na nasze zdrowie.

– Te same cząsteczki w powietrzu, które pochodzą ze spalania paliw kopalnych, zaostrzając zmiany klimatyczne, mają bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka poprzez ważny i wcześniej pomijany mechanizm rakotwórczy w komórkach płuc – mówi Charles Swanton, główny autor badania z Francis Crick Institute and Cancer Research UK.

Klinicysta dodaje, że chociaż ryzyko rozwoju raka płuc z powodu zanieczyszczonego powietrza jest mniejsze niż w przypadku palenia papierosów, to nie mamy kontroli nad tym, czym oddychamy, więc więcej osób jest narażonych na zachorowanie.

Zobacz także: Smog i nowe meble mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko alergii nawet o 80 proc.

Smog to cichy zabójca. Czy możemy kontrolować, czym oddychamy?

Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem Swantona, że nie kontrolujemy tego, czym oddychamy. Jest to ten sam problem, co ze zmianami klimatycznymi – wiadomo, co robić, ale aby osiągnąć sukces, w walkę z zanieczyszczeniem powietrza muszą włączyć się wszyscy.

– Technologie i rozwiązania niezbędne do odpowiedniego przeciwdziałania zmianom klimatu istnieją, a jedynymi realnymi przeszkodami są polityka i interesy związane z paliwami kopalnymi – napisała w The Guardian dziennikarka klimatyczna Amy Westervelt. Jej zdaniem to samo dotyczy pyłów zawieszonych PM2,5.

Paliwa kopalne to nowe papierosy. Nie tylko ocieplają klimat, ale powoli nas zabijają. W Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się co roku do śmierci około 50 tysięcy osób.

Już poprzednie badania wskazywały, że cząsteczki PM2,5 były odpowiedzialne za 18 proc. zgonów na całym świecie w 2018 roku. – Często, kiedy omawiamy zagrożenia związane ze spalaniem paliw kopalnych, co dzieje się to w kontekście CO2 oraz zmiany klimatu, pomijamy potencjalny wpływ na nasze zdrowie zanieczyszczeń współemitowanych z gazami cieplarnianymi – mówi współautor raportu Joel Schwartz.

Na ratunek samochody elektryczne?

Określając wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie, naukowcy chcą wysłać jasny sygnał do decydentów i interesariuszy o korzyściach płynących z przejścia na alternatywne źródła energii. Podobnie jak w przypadku dwutlenku węgla, duża część emisji cząstek stałych (lub zanieczyszczeń cząstkami) pochodzi z samochodów, przy czym większość z nich wydostaje się z rury wydechowej.

„Samochody elektryczne niekoniecznie emitują mniej PM2,5 niż pojazdy ICEV. Odpowiedniki ICEV, cięższe pojazdy elektryczne, emitują szacunkowo 3-8 proc. więcej PM2,5 niż pojazdy ICEV” – podaje w swoim raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Naukowcy podkreślają, że nie jest to krytyka elektryków, ale zaznaczają, że bez względu na to, jak są zasilane, auta powinny być mniejsze i lżejsze, szczególnie te, które poruszają się głownie po miastach. Jednym z rozwiązań może też być powszechne wprowadzenie stref czystego transportu. Pozytywnym przykładem może być Berlin, w którym wprowadzenie takiej strefy spowodowało odmłodzenie floty samochodowej i w kilka lat obniżyło emisje cząstek stałych z pojazdów o połowę.

Źródło: The Guardian

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Smog to cichy zabójca. Naukowcy dowodzą, że spaliny samochodowe mogą być przyczyną zachorowań na raka płuc - Strefa Agro

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia