Spis treści
14-latek z Indii zmarł na wirus Nipah. 60 osób w grupie wysokiego ryzyka
14-latek z miasta Pandikkad w Indiach zmarł zaledwie dzień po zdiagnozowaniu u niego wirusa Nipah. 60 osób w stanie Kerala znalazło się w grupie wysokiego ryzyka zarażenia się tą chorobą. Każdy, kto miał kontakt ze zmarłym chłopcem, musi pozostać w izolacji.
Wirus Nipah jest chorobą zakaźną, która charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem śmiertelności – od 40 do 75 proc. Może być przenoszony przez zwierzęta (m.in. nietoperze owocowe lub świnie) lub skażoną żywność. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed chorobą i podaje, że objawy obejmują gorączkę lub ból mięśni, zanim choroba rozwinie się do bardziej poważnych symptomów.
Minister zdrowia stanu Kerala, Veena George, zaapelowała do mieszkańców o zakładanie maseczek na twarz w miejscach publicznych, aby zapobiegać zachorowaniom. Wirus Nipah jest wymieniony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „priorytetowy patogen” o potencjale pandemicznym.
Objawy wirusa Nipah. Nie pomyl ich z przeziębieniem
Wirus Nipah (NiV) to wirusem odzwierzęcy, który może być przenoszony ze zwierząt na ludzi, przez skażoną żywność lub bezpośrednio między ludźmi. Obecnie nie ma leku ani szczepionki na wirus Nipah. Eksperci podkreślają, że niektóre osoby nie wykazują żadnych objawów infekcji, podczas gdy inne mogą mieć problemy z oddychaniem. W cięższych przypadkach choroba może prowadzić do śmiertelnego zapalenia mózgu. Śmiertelność wirusa Nipah jest wysoka, ponieważ nie ma sposobu na wyleczenie infekcji. Okres inkubacji (czyli odstęp od zakażenia do wystąpienia objawów) wynosi od 4 do 14 dni, choć odnotowano już okres inkubacji trwający nawet 45 dni.
Początkowe objawy wirusa Nipah można łatwo pomylić z przeziębieniem. Mogą to być:
gorączka,
ból mięśni,
wymioty,
ból gardła,
bóle głowy.
Później mogą pojawić się również:
zawroty głowy,
senność,
nietypowe zapalenie płuc,
poważne problemy z oddychaniem,
zaburzenia świadomości,
ostre zapalenie mózgu.
Większość osób, które przeżyją ostre zapalenie mózgu, w pełni wyzdrowieje, jednak bardzo prawdopodobne są długotrwałe zaburzenia neurologiczne. Około 20 proc. pacjentów pozostaje z resztkowymi konsekwencjami neurologicznymi, takimi jak drgawki i zmiany osobowości.
U niewielkiej liczby osób, które wyzdrowiały, dochodzi następnie do nawrotu choroby lub rozwoju zapalenia mózgu o opóźnionym początku. Wskaźnik śmiertelności na wirus Nipah szacuje się na od 40 do 75 proc. Może się on różnić w zależności od ogniska choroby, w zależności od lokalnych możliwości nadzoru epidemiologicznego i postępowania klinicznego.
Źródła:
One dead from Nipah virus in India's Kerala state, state health minister says Reuters
Nipah virus infection Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)