Spis treści
Ślepota twarzy jako kolejne powikłanie po przechorowaniu COVID-19
Sars-CoV-2 to wirus, który atakuje nie tylko układ oddechowy, ale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wśród powikłań występujących po przechorowaniu COVID-19 wymienia się m.in.:
- uczucie duszności,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle w klatce piersiowej,
- uporczywy kaszel,
- zaburzenia rytmu serca,
- utrata smaku i węchu.
Wśród powikłań natury psychicznej pojawiają się:
- utrata pamięci długotrwałej,
- mgła mózgowa, czyli zaburzenia koncentracji i pamięci,
- zaburzenia mowy,
- psychoza.
Do grupy tych objawów, naukowcy dodali ostatnio prozopagnozję, czyli upośledzenie rozpoznawania znajomych twarzy. Osoby cierpiące na to zaburzenie często mają trudności z rozpoznaniem członków rodziny, bliskich przyjaciół, a nawet samych siebie.
Jakie badania warto wykonać po przechorowaniu COVID-19?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wywołuje szereg niebezpiecznych powikłań, które mogą być znacznie groźniejsze niż sama infekcja. Szczególnie narażone na nie są osoby z chorobami współistniejącymi lub te,...
Pierwszy zdiagnozowany przypadek prozopagnozji po długim covidzie
W czasopiśmie medycznym „Cortex” opisano przypadek Annie – 28-letniej kobiety, która przed zachorowaniem na COVID-19 nie miała problemów z rozpoznawaniem twarzy. Kobieta przeszła infekcję koronawirusem w marcu 2020 r., a dwa miesiące później zauważyła u siebie trudności z poznawaniem wizerunku bliskich osób. Objawy nawracały i się utrzymywały.
W dwóch testach rozpoznawania znajomych twarzy i dwóch testach rozpoznawania wizerunków obcych osób, Annie wykazała wyraźne upośledzenie. Uzyskała natomiast normalne wyniki w testach oceniających: wykrywanie twarzy, percepcję tożsamości twarzy, rozpoznawanie obiektów, rozpoznawanie scen i pamięć niewzrokową. Deficyty nawigacyjne często współwystępują z prozopagnozją, a badana twierdzi, że jej zdolności nawigacyjne są znacznie gorsze niż przed zachorowaniem.
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 54 respondentów, którzy przeszli długi covid wykazały, że większość chorych odczuwała pogorszenie rozpoznawania wzrokowego i zdolności nawigacyjnych.
Jak podsumowują naukowcy, wyniki badań Annie wskazują, że COVID-19 może powodować poważne i selektywne zaburzenia neuropsychologiczne podobne do deficytów obserwowanych po uszkodzeniu mózgu i wydaje się, że upośledzenie wzroku wysokiego poziomu nie jest rzadkością u osób z długim covidem.
Po COVID-19 jeden na ośmiu dorosłych ma długotrwałe problemy ze zdrowiem
Co ósma dorosła osoba, która przeszła COVID-19, cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne – wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Groningen na północy Holandii. Naukowcy przeprow...
Na czym polega „syndrom Brada Pitta”?
To normalne, że czasem mamy problem z rozpoznawaniem twarzy, którą widzieliśmy wcześniej, ale prozopagnozja to zaburzenie, które jest znacznie poważniejsze. Polega na trudności z ustaleniem, czy osoba z zaburzeniem widziała wcześniej daną twarz oraz z rozpoznaniem wizerunku osób, z którymi spotkała się wcześniej wiele razy. Mogą być to bardzo bliskie osoby – małżonek, dzieci czy rodzice.
Jak poddaje portal Faceblind, prowadzony przez naukowców z Dartmouth College, zajmujących się badaniem osób dotkniętych ślepotą twarzy:
Jednym z charakterystycznych objawów prozopagnozji jest duże poleganie na informacjach innych niż twarz, takich jak włosy, chód, ubranie, głos czy inne cechy charakterystyczne. Jedną z najczęstszych skarg prozopagnostyków jest to, że mają problemy ze śledzeniem fabuły programów telewizyjnych i filmów, ponieważ nie mogą odróżnić tożsamości postaci. Prozopagnostycy mają również czasami trudności z wyobrażeniem sobie twarzy ludzi, których znają.
Prawie wszystkie przypadki prozopagnozji, które zostały udokumentowane przed XXI w., wynikały z uszkodzenia mózgu, zwykle z powodu urazu głowy, choroby zwyrodnieniowej lub udaru. Przypadki spowodowane uszkodzeniem mózgu nazywane są nabytą prozopagnozją: osoby te miały normalne zdolności rozpoznawania twarzy, które były następnie upośledzone.
O prozopagnozji rozwojowej (wrodzoną) mówimy, kiedy występują już we wczesnym okresie życia i jest spowodowana zaburzeniami neurorozwojowymi, które wpływają na mechanizmy przetwarzania twarzy. Co ciekawe, osoby z wrodzonym zaburzeniem nigdy nie rozpoznawały twarzy i często w dorosłym życiu nie zdają sobie sprawy, że ich postrzeganie jest upośledzone.
Jedną z osób, która podejrzewa u siebie występowanie prozopagnozji, jest Brad Pitt. Jak podał w 2022 r. CBS News, aktor nigdy nie został formalnie zdiagnozowany, ale przyznał, że ma trudności z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem twarzy, a to sprawia, że wydaje się zdystansowany. Dodał, że się tego wstydzi i powiedział, że chciałby poznać inną osobę, która może ma podobne symptomy.
Taką osobą jest m.in. współzałożyciel Apple – Steve Wozniak, który przyznał, że ma prozopagnozję. Szacuje się, że „syndrom Brada Pitta”, może dotykać nawet 2,5 proc. populacji.
Dieta wspierająca pracę mózgu. Sięgaj po te produkty, a twój organizm Ci podziękuje!
Czy odpowiednią dietą można wpłynąć na pracę mózgu albo ułatwić zapamiętywanie? Tak! Sięgając świadomie po konkretne produkty można stworzyć codzienny jadłospis, który wpłynie korzystnie na budowę móz...
Źródła: