Chorowałeś już na COVID-19? Ekspert radzi – wykonaj te badania. Nie zwlekaj i sprawdź, w jakim stanie jest twój organizm

Agata Siemiaszko
W przypadku łagodnego przechorowania COVID-19 zdjęcie płuc warto wykonać 12 tygodni po infekcji.
W przypadku łagodnego przechorowania COVID-19 zdjęcie płuc warto wykonać 12 tygodni po infekcji. DragonImages/gettyimages
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wywołuje szereg niebezpiecznych powikłań, które mogą być znacznie groźniejsze niż sama infekcja. Szczególnie narażone na nie są osoby z chorobami współistniejącymi lub te, które ciężko przeszły COVID-19 i wymagały hospitalizacji. Eksperci zalecają, aby po przechorowaniu COVID-19 wykonać diagnostykę oceniającą ogólny stan zdrowia. Sprawdź, jakie badania warto wykonać po przechorowaniu infekcji koronawirusowej.

Spis treści

Powikłania po COVID-19

Rozpoznaje się coraz więcej nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a przebieg infekcji może być zróżnicowany. Mimo że koronawirus atakuje najczęściej układ oddechowy, to wpływa również na funkcjonowanie całego organizmu. Niektóre objawy infekcji mogą utrzymywać się przez długi czas po zakończeniu choroby.

Nawet w przypadku bezobjawowego lub łagodnego przejścia zakażenia istnieje ryzyko wystąpienia licznych powikłań.

Długofalowe konsekwencje wynikające z infekcji wirusem SARS-CoV-2 stanowią ważny element badań współczesnej medycyny. Mimo że można już powoli zaobserwować prawdopodobne skutki przechorowania COVID-19, to wirus cały czas mutuje i wywołuje nowe dolegliwości.

Wielu pacjentów po infekcji koronawirusem szybko wraca do zdrowia i codziennych czynności, jednak istnieje spora grupa osób, u których skutki odczuwane są jeszcze przez długi czas. Według wielu badań naukowych do najczęstszych powikłań COVID-19 należą:

  • uczucie duszności,
  • ból mięśni i stawów,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • zaburzenia rytmu serca.

Osoby, które mają choroby współistniejące lub ciężko przeszły COVID-19 są szczególnie narażone na uszkodzenie różnych narządów wewnętrznych. Zaobserwowano, że ciężka infekcja może zwiększyć ryzyko rozwoju:

  • niewydolności lub zapalenia serca,
  • zwłóknienia płuc,
  • niewydolności nerek,
  • udaru mózgu oraz drgawek,
  • depresji.

Zaobserwowano również, że infekcja koronawirusem może zwiększyć ryzyko rozwoju ostrej niewydolności oddechowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Wszystkie niepokojące objawy po przechorowaniu COVID-19 powinny być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na poszerzoną diagnostykę.

Jakie badania wykonać po przechorowaniu COVID-19?

Nawet w przypadku łagodnego przejścia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 istnieje ryzyko pojawienia się groźnych powikłań. Wielu naukowców podkreśla, że mogą być one groźniejsze od samej choroby. Z tego względu warto regularnie monitorować stan zdrowia i wykonywać badania kontrolne.

Lekarz rodzinny Michał Domaszewski jest twórcą videobloga „Doktor Michał”, na którym opowiada o różnych aspektach zdrowia człowieka, w tym skutkach wynikających z zarażenia koronawirusem.

W jednym z najnowszych filmów specjalista wyjaśnił, jakie objawy powinny niepokoić, które badania należy wykonać po przejściu COVID-19, oraz kiedy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Z obserwacji doktora wynika, że pierwszy tydzień po zakończonej izolacji jest kluczowy w powrocie do zdrowia.

Według Domaszewskiego, pierwszym badaniem wykonywanym po przechorowaniu COVID-19 powinno być zmierzenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zbadaj swoje ciśnienie. Jeżeli będzie powyżej 140/90 mm Hg to nie jest za dobry znak. Pacjenci po chorobie, jaką jest COVID-19 często mają podwyższone ciśnienie, dlatego w takim przypadku warto udać się na kontrolę pocovidową.

Lekarz opowiada, że kolejnym badaniem, jakie możemy wykonać w domu jest mierzenie liczby swoich oddechów.

Zdrowy człowiek powinien wykonywać między 12 a 17 oddechów na minutę. Jeśli tych oddechów jest więcej, to znaczy, że układ oddechowy nie wrócił jeszcze w pełni do formy.

Michał Domaszewski zaznaczył, że opisano już 50 chorób występujących po przechorowaniu COVID-19. Lekarz wyjaśnił również, jakie badania powinien wykonać każdy po przejściu infekcji koronawirusowej.

Najważniejszym z nich powinna być morfologia krwi, z podziałem na jej poszczególne składniki, takie jak:

  • CRP – wskaźnik zapalenia organizmu,
  • TSH – ocena stanu trzustki,
  • kreatynina – ocena prawidłowego funkcjonowania nerek,
  • stężenie glukozy – niektóre badania wskazują, że dzieci po przejściu COVID-19 mają zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy,
  • lipidogram (cholesterol całkowity z podziałem na frakcje LDL i HDL oraz trójglicerydy) – ocena ryzyka rozwoju miażdżycy,
  • enzymy wątrobowe, w tym AST i ALT – ocena pracy wątroby.

Warto wspomnieć, że koszty wyżej wymienionych elementów diagnostycznych mogą być całkowicie pokryte z Funduszu Zdrowia.

Lekarz podkreśla, że ważnym elementem diagnostyki pacjenta po przejściu COVID-19 powinno być również badanie EKG, które ocenia pracę serca.

Kolejnym badaniem, które poleciłbym każdemu, nie ważne czy są bóle w klatce piersiowej po COVID, czy ich nie ma jest EKG. Badanie może zlecić lekarz w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niestety część badań, które warto zrobić po przejściu infekcji nie jest refundowana. Jednak warto je wykonać, szczególnie po ciężkim przechorowaniu COVID-19. Należy do nich ocena stężenia D-dimerów we krwi, która ma na celu oszacowanie ryzyka rozwoju zatoru i zawału w przyszłości. Lekarz podkreśla, że zawał serca i udar mózgu może być poważnym powikłaniem po infekcji koronawirusowej.

Kolejnym istotnym badaniem, które należałoby wykonać u każdego pacjenta po COVID-19 jest RTG klatki piersiowej.

Jeśli byłeś w szpitalu i zostałeś wypisany, takie zdjęcie należy wykonać 4-6 tyg. po wypisie, natomiast jeśli przebieg był łagodny, RTG wykonuje się 12 tyg. po skończonej chorobie.

Lekarz zaznacza również, że istnieje możliwość skorzystania z rehabilitacji pocovidowej, która znacząco ułatwia powrót organizmu do zdrowia.

Przechorowałeś COVID-19? Sprawdź, w jakim stanie jest Twój organizm

Odpowiednie badania pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia ozdrowieńców. W niektórych laboratoriach dostępne są pełne pakiety badań po przechorowaniu COVID-19, jednak są one dość kosztowne. Podsumowując wypowiedź lekarza Michała Domaszewskiego, do najważniejszych badań, które warto wykonać po infekcji koronawirusowej należą:

  • morfologia ogólna,
  • CRP,
  • TSH,
  • kreatynina,
  • glukoza,
  • lipidogram,
  • enzymy wątrobowe AST i ALT,
  • D dimery
  • EKG,
  • RTG klatki piersiowej.

Lekarz rodzinny Michał Domaszewski o badaniach po przechorowaniu COVID-19

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia