Po COVID-19 jeden na ośmiu dorosłych ma długotrwałe problemy ze zdrowiem. Długi covid trwa nawet kilka miesięcy – dowodzą badacze z Holandii

Monika Góralska
Opracowanie:
Objawy długiego covid to m.in. ból podczas oddychanie i naprzemienne odczuwanie zimna i gorąca.
Objawy długiego covid to m.in. ból podczas oddychanie i naprzemienne odczuwanie zimna i gorąca. wiecznie twórczy/gettyimages.com
Co ósma dorosła osoba, która przeszła COVID-19, cierpi na długotrwałe problemy zdrowotne – wynika z raportu Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Groningen na północy Holandii. Naukowcy przeprowadzili wielomiesięczne badania na grupie 13 tys. mieszkańców Niderlandów. Objawy długiego covid utrzymywały się u nich nawet przez 5 miesięcy po wyzdrowieniu.

Spis treści

Jeden na ośmiu dorosłych, którzy chorowali na COVID-19, ma długotrwałe problemy ze zdrowiem

Niektóre osoby, które przechodziły ostrą infekcję koronawirusem SARS-CoV-2, przez długie miesiące po wyzdrowieniu nadal mają problemy ze zdrowiem z powodu utrzymujących się objawów tzw. długiego COVID-19.

Z artykułu opublikowanego przez magazyn naukowy „The Lancet” wynika, że holenderskim naukowcom udało się dokładnie ustalić, jaka część pacjentów nadal cierpi przewlekle po chorobie. Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Medycznego (UMC) w Groningen na północy Holandii przeprowadzili badania wśród 13 tys. mieszkańców Niderlandów, z których wynika, że w okresie od 3 do 5 miesięcy po zakażeniu koronawirusem i przejściu ostrego COVID-19 z dolegliwościami nadal zmagało się aż 12,7 proc. pacjentów .

Te objawy mogą utrzymywać się kilka miesięcy po wyzdrowieniu

Problemy zdrowotne w długim covid są podobne, jak w ostrej fazie zakażenia koronawirusem.

– Obejmowały one głównie ból w klatce piersiowej, utratę węchu i smaku, zmęczenie oraz bóle mięśni – powiedziała portalowi NU profesor Judith Rosmalen, która kierowała zespołem przeprowadzającym badania.

Autorzy prac wymieniają także inne objawy pocovidowe, takie jak:

  • problemy z oddychaniem,
  • ból podczas oddychania,
  • uczucie guli w gardle,
  • naprzemienne uczucie zimna i gorąca,
  • mrowienie kończyn,
  • ciężkość nóg i rąk,
  • ogólne zmęczenie.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne od 2006 roku prowadzi badania nad sytuacją zdrowotną populacji w północnej Holandii w ramach tzw. projektu Lifelines.

Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ

– Dlatego byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprawdzić, czy u ludzi rzeczywiście pojawiły się nowe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem – wskazuje profesor Rosmalen.

Obecnie naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu pracują nad tym, aby zbadać przyczyny trwania tych długo utrzymujących się objawów.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ zan/ mg

Gdy symptomy zakażenia koronawirusem nie ustępują przez wiele tygodni od początku choroby nawet pomimo leczenia, nawracają lub ulegają nasileniu, mogą wskazywać na wciąż trwającą infekcję – również w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu z wymazu!Pewne dolegliwości bardziej niż inne wskazują na tzw. długi COVID-19. Sprawdź, po czym można rozpoznać, że jest się wciąż chorym!

Te objawy wskazują na długi COVID-19! 10 symptomów wciąż trw...

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia