Skrócona kwarantanna to nowa decyzja rządu, o której poinformował wraz z Ministerstwem Zdrowia na konferencji prasowej 21 stycznia. Zapowiadane miały obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia, nie mogły jednak zostać wprowadzone tak szybko przez weekend. W poniedziałek treść rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a na dostosowanie systemu informatycznego obsługującego zdarzenia epidemiczne doszedł dodatkowy dzień.
Nowe zasady kwarantanny obowiązują od 25 stycznia 2022 r. i zakładają skrócenie obowiązkowej kwarantanny z 10 do 7 dni dla osób, które mają lub miały kontakt z osobą zakażoną, tj. z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.
Uzasadnieniem tej decyzji jest słabsza transmisyjność wariantu Omikron koronawirusa, który przejmuje dominację, a także doświadczenia innych krajów, takich jak Niemcy, Francja, Belgia, Grecja, Włochy.
Dowiedz się więcej na temat:
Skrócona kwarantanna dotyczy także dzieci, które chodzą do przedszkoli i szkół. Tak, jak wcześniej, obowiązuje ona wszystkie dzieci w grupie lub klasie, które miały kontakt z zakażoną osobą, ale nie zachorowały.
Jeśli pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 otrzyma jedno uczęszczające do nich dziecko lub nastolatek, pozostałe są kierowane na kwarantannę domową, ale nie obowiązuje ona rodziców ani innych domowników.
Jeśli jednak dziecko zachoruje i uzyska dodatni wynik testu na COVID-19, podlega izolacji domowej przez min. 10 dni. Wszystkie wspólnie mieszkające osoby przechodzą wtedy kwarantannę, która trwa dodatkowo jeszcze 7 dni, a zwolnienie z niej przysługuje tylko domownikowi, który jest zaszczepiony i otrzymał negatywny wynik testu.
Okres trwania kwarantanny liczony jest od następnego dnia po tym, w którym nastąpił kontakt z zakażonym. Nowe zasady nie dotyczą osób, które w momencie wejścia w życie zmian przebywają już na kwarantannie.
Polecamy także:
ZOBACZ: Według WHO prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie