Objaw Omikronu widoczny w oczach może być jedynym symptomem zakażenia koronawirusem. Lekarz podpowiada jak go rozpoznać

Monika Góralska
Monika Góralska
Zaczerwienione oczy mogą być sygnałem obecności w organizmie Omikronu.
Zaczerwienione oczy mogą być sygnałem obecności w organizmie Omikronu. gettyimages.com
Do tej pory za najczęstsze objawy COVID-19 uznawana była gorączka, kaszel i osłabienie. Jednak wśród symptomów nowego, bardzo zakaźnego wariantu Omikron przeważają inne objawy. Są nimi: katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie i ból gardła. A niedawno dołączył do nich kolejny, który pojawiał się już w poprzednich mutacjach koronawirusa, ale nie był tak wyraźny. Jest on widoczny w oczach i niekiedy może być jedynym sygnałem zakażenia Omikronem. Lekarz podpowiada jak go rozpoznać.

Gorączka, kaszel oraz zanik węchu i smaku typowe dla pierwotnej wersji koronawirusa obecnie ustępują innym objawom wywoływanym przez nowe mutacje wirusa. Obecnie wysoce zakaźny i stający się dominującym wariant Omikron daje odmienne symptomy, które przypominają zwykłe przeziębienie i z tego powodu są trudne do zdiagnozowania.

Jednak z racji tego, że jest to nowy wariant, który został wykryty niecałe 2 miesiące temu, obserwowane są kolejne jego symptomy, a wśród nich jeden dotyczący oczu. Jest on na tyle nietypowy, że może również występować samodzielnie, bez pojawienia się innych objawów zakażenia SARS-CoV-2. Warto więc mieć na uwadze fakt, że zaczerwienione oczy mogą być sygnałem obecności w organizmie Omikronu.

Zobacz także:

Typowe objawy Omikronu

Omikron, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się staje się wariantem dominującym na całym świecie. W naszym kraju 21 stycznia resort zdrowia informował o 1390 przypadkach zakażenia tą mutacją koronawirusa. Ostatniej doby w Polsce dzienny przyrost zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 36 995. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że trwa V fala epidemii COVID-19, której szczyt prawdopodobnie nastąpi w połowie lutego. W związku z tym dobrze jest znać najczęstsze objawy nowego wariantu koronawirusa, aby odpowiednio zareagować.

Według obserwacji naukowców Omikron rozprzestrzenia się dużo szybciej od poprzednich mutacji koronawirusa, ale przebieg choroby jest łagodniejszy, infekcja trwa również krócej. Jego objawy pojawiają się także dużo wcześniej (2-5 dni od ekspozycji na wirusa) niż w przypadku wariantów Alfa czy Delta. Są one nieco inne i przypominają przeziębienie, a do najczęstszych symptomów należą: katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie i ból gardła.

Typowe objawy wariantu Omikron to:

 • katar,
 • ból głowy,
 • zmęczenie,
 • kichanie,
 • ból gardła,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • dreszcze,
 • gorączka,
 • oszołomienie,
 • „mgła mózgowa”,
 • utrata smaku,
 • ból oczu,
 • ból mięśni,
 • brak apetytu,
 • utrata węchu,
 • ból klatki piersiowej,
 • powiększone węzły chłonne,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • drapanie w gardle.

Dane te pochodzą od ponad 4,7 mln użytkowników brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study, która jest inicjatywą non-profit, prowadzoną przez firmę ZOE przy wsparciu King's College London. Aplikacja została uruchomiona pod koniec marca 2020 r., zbiera więc dane od chorych od samego początku pandemii. Jednak to nie wszystkie objawy Omikronu.

Nietypowy objaw Omikronu, tzw. "różowe oko"

Angielska lekarka, dr Nisa Aslam z Londynu, przestrzega przed nietypowym i czasem jedynym objawem zakażenia Omikronem, jakim jest zapalenie spojówek. Obserwowano je już na początku pandemii, teraz symptom ten pojawił się również w przebiegu zakażenia wariantem Omikron.

„Różowe oko, tzw. pink eye, to szkliste, nieznacznie zaczerwienione niebolesne oko (medycznie objaw zapalenia spojówek), któremu zwykle nie towarzyszy spadek ostrości wzroku. Pacjent zgłasza pieczenie, dyskomfort, obecność śluzowej, przezroczystej lub białawej, wydzieliny. Od alergii odróżnia je brak swędzenia, chociaż dominuje uczucie potrzeby tarcia oczu; od zapalenia bakteryjnego brak wydzieliny ropnej (gęstej, żółto-zielonej) przy obecności nadmiaru śluzu.” - wyjaśnia specjalista okulistyki dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Objawy te, choć są uciążliwe, mogą jednak nie zostać skojarzone z infekcją i zignorowane. Tymczasem nie należy ich lekceważyć, a w przypadku ich wystąpienia warto skonsultować z lekarzem, ponieważ zakażenie może się rozwinąć.

Warto przeczytać też:

„Istnieją dwa główne sposoby, w jakie zarówno nowy koronawirus i inne wirusy mogą dostać się do oka i wywołać zapalenie spojówek: kaszel i kichanie (transfer aerozolu) oraz dotykanie oczu (przeniesienie z rąk dotykających różnych powierzchni do oczu).” – dodaje dr Ambroziak.

Dr Nisa Aslam wyjaśnia, że wirus atakuje oczy, wnikając do komórek, m.in. dzięki wiązaniu się z tzw. receptorami ACE2, które znajdują się w różnych częściach oka. Z nierecenzowanych jeszcze badań wynika, że wariant Omikron ma większą zdolność wiązania się z receptorami ACE2, w porównaniu z wariantami Beta i Delta, co oznacza, że zapalenie spojówek można uznać za objaw charakterystyczny dla wariantu Omikron.

„Badania naukowe już na początku pandemii wykazały, że zapalenie spojówek jest objawem wtórnym w około 10-15 proc. przypadków COVID-19, przy zakaźności drogą oczną 1-3 proc. Od tego czasu specjaliści zdobyli większą wiedzę na temat tego, jak wirus może przenosić się przez system błon śluzowych organizmu i wpływać na niego. Obecnie obserwujemy objaw różowego oka u zdecydowanie większej części zainfekowanych, z czasem poznamy potwierdzone dane kliniczne.” - wyjaśnia dr Anna Ambroziak.

Czytaj także: Czy grozi nam twindemia? Równoczesna infekcja COVID-19 i grypy może mieć tragiczne skutki. Zobacz, jak chronić się przed fluroną

„Różowe oko może być objawem chorób wirusowych, takich jak COVID-19, przeziębienie lub grypa, ale nie zdarza się to za każdym razem. Jeśli masz kaszel, katar lub inne objawy choroby wirusowej, a twoje oczy stają się jasnoczerwone i łzawiące, a powieki spuchnięte, możesz mieć wirusowe zapalenie spojówek wywołane przez koronawirusa SARS-CoV-2. Objaw różowego oka od początku pandemii był i jest wskazaniem do testowania na obecność COVID-19.” - podkreśla dr Ambroziak.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia