WHO nie zaleca trzeciej dawki szczepionki dla dzieci – brak dowodów na to, że zdrowe dzieci potrzebują dawki przypominającej

Monika Góralska
Według WHO Booster szczepionki przeciw COVID-19 nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży.
Według WHO Booster szczepionki przeciw COVID-19 nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży. lacheev/123rf.com
Nie ma żadnych dowodów na to, że zdrowe dzieci i młodzież potrzebują trzeciej dawki (przypominającej) szczepionki przeciw COVID-19 – poinformowała we wtorek główna naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Soumya Swaminathan.

Spis treści

Trzecia dawka szczepionki dla dzieci nie jest wskazana

„W tej chwili nie ma dowodów na to, że zdrowe dzieci i młodzież potrzebują dawek przypominających szczepionek przeciwko COVID-19” – poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej 18 stycznia br. główna naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia, Soumya Swaminathan.

Ekspertka powiedziała, że choć z obecnych badań wynika, iż z biegiem czasu skuteczność ochrony przed koronawirusem zapewniana przez szczepionkę słabnie zwłaszcza wobec nowego wariantu Omikron, to jednak należy przeprowadzić więcej badań i ustalić, kto najbardziej potrzebuje dawek przypominających.

Zobacz także:

Dawki przypominające dla dzieci – szczepienia na świecie

Trzecia dawka szczepionki jest obecnie oferowana w Izraelu dzieciom powyżej 12. roku życia. Natomiast w USA dla dzieci w wieku 12-15 lat Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) na początku stycznia br. zatwierdziła dawkę przypominającą szczepionki Pfizer/BioNTech.

W Niemczech szczepienia dzieci w wieku 12-17 lat trzecią dawką szczepionki na COVID-19 dostępne są od zeszłego tygodnia. Również na Węgrzech booster szczepionki dostępny jest dla nastolatków w tym samym przedziale wiekowym.

Dawki przypominające szczepionki dla najbardziej potrzebujących

Swaminathan zapowiedziała spotkanie czołowej grupy ekspertów WHO jeszcze w tym tygodniu. Ich zadaniem będzie ustalenie, w jaki sposób kraje powinny stosować dawki przypominające szczepionki przeciwko COVID-19.

„Celem jest ochrona najsłabszych, ochrona osób najbardziej narażonych na poważny przebieg choroby i śmierć. Są to ludzie starsi, z obniżoną odpornością i chorobami współistniejącymi, ale także pracownicy służby zdrowia” – powiedziała Swaminathan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia