Spis treści
Profilaktyczne zażywanie tabletek z jodem jest szkodliwe
W obliczu zagrożenia radiacyjnego związanego z działaniami wojennymi na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie na terenie całej Polski jest rozprowadzany jodek potasu. Środek ten trafił już do większości urzędów miast i gmin w naszym kraju, które w razie konieczności będą go wydawać mieszkańcom. Rząd zapewnia, że jest to działanie prewencyjne, a Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że na bieżąco śledzi sytuację radiacyjną w Polsce i do tej pory nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.
– W tej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a nasze działania mają charakter prewencyjny – tłumaczy także wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży.
Mimo to wiele osób na własną rękę zaopatruje się w tabletki z jodem czy płyn Lugola, a nawet zażywa je zapobiegawczo. Eksperci ostrzegają, że profilaktyczne przyjmowanie tabletek z jodkiem potasu jest niebezpieczne dla zdrowia.
– Podawanie jodu ma sens tylko, jeżeli w otoczeniu znajduje się radioaktywny izotop tego pierwiastka. Nie stosować prewencyjnie, tylko jeżeli jest to zalecone; nie przekraczać dawki – ostrzega wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.
Nie stosuj „zamienników” tabletek z jodkiem potasu
Tabletki z jodem dostępne są na receptę i najlepiej jest przyjąć je w ciągu dwóch godzin od ekspozycji na działanie promieniowania radioaktywnego, ale można to zrobić nawet w ciągu 8 godzin. W związku z tym wiele osób może obawiać się, że nie zdąży otrzymać swojego przydziału na czas. Ponieważ lekarze nie przepiszą tabletek z jodkiem potasu bez wskazań medycznych niektórzy szukają ich domowych zamienników.
Zobacz także: Jod dla Polaków na wypadek skażeń promieniotwórczych. Takie dawki określa Ministerstwo Zdrowia
Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) na swojej stronie przestrzega przed sięganiem po suplementy diety czy produkty spożywcze z jodem:
Nie używaj soli kuchennej ani żywności jako substytutu jodku potasu. Nie pomagają one w zatruciu popromiennym, a spożywanie dużych ilości może być szkodliwe. Używaj wyłącznie produktów z jodem, które zostały zatwierdzone przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Suplementy diety zawierające jod mogą nie działać ochronnie na tarczycę i mogą być szkodliwe – przestrzega CDC.
Substytuty zawierają dużo mniejsze dawki pierwiastka, które nie są w stanie ochronić nas przed ewentualnym skażeniem radioaktywnym. Dodatkowo prewencyjne zażywanie produktów z jodem w przypadku braku wskazań może doprowadzić do nadmiaru tego pierwiastka w organizmie i rozregulowania pracy tarczycy. Taka sytuacja może doprowadzić do nadczynności tarczycy oraz zaburzeń pracy serca.
Jodek potasu (KI) może być stosowany do blokowania radioaktywnego jodu (I-131), w celu uniknięcia wchłaniania go przez tarczycę. Gdy tarczyca tuż przed lub zaraz po ekspozycji na radioaktywny jod zostanie nasycona jodkiem potasu nie będzie już w stanie wchłonąć radioaktywnego izotopu.
W mojej opinii - nie, nie ma potrzeby szturmować aptek. Jakkolwiek sam często pozostaję nieufny wobec aparatu administracji publicznej, to warto pamiętać, że dystrybucja jodku potasu w Polsce już się rozpoczęła - każda jednostka terytorialna w Polsce ma też od dawna przygotowany plan dystrybucji, a zapas tabletek z jodkiem potasu jest wystarczający – uspokaja endokrynolog i popularyzator wiedzy medycznej lek. Szymon Suwała.
Zobacz także: Płyn Lugola i skażenie Odry. Farmaceuci ostrzegają przed środkami „na odtrucie”, które mogą poważnie zaszkodzić
Źródło: Potassium Iodide (KI) CDC