Spis treści
Skażenie Odry: przed leczeniem się na własną rękę przestrzega Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu
W związku z panującą w Internecie dezinformacją dotyczącą zanieczyszczenia Odry oraz pytaniami, z jakimi zgłaszają się do farmaceutów pacjenci, Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wystosowała komunikat, w którym przypomina:
- jeśli zaobserwujesz u siebie objawy zatrucia, pilnie udaj się do lekarza,
- nie stosuj na własną rękę „leków na odtrucie”, które są polecane w mediach społecznościowych i Internecie,
- w aptekach nie są dostępne leki na silne zatrucie chemiczne,
- płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucie chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią.
Jak działa płyn Lugola i jakie powoduje skutki uboczne? Dlaczego nie należy używać go profilaktycznie?
Płyn Lugola, czyli roztwór wodny jodu w jodku potasu, to preparat używany zewnętrznie w celu odkażania drobnych otarć i ran naskórka. Bywa także stosowany w leczeniu chorób tarczycy, ale jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Przyjmowanie go w dużych dawkach bez konsultacji ze specjalistą może prowadzić przede wszystkim do zaburzenia czynności tarczycy.
W żadnej postaci płynu Lugola nie powinny stosować osoby: z nadwrażliwością na jod, z nadczynnością tarczycy, ciężarne i karmiące, a także z niewydolnością nerek oraz chorujące na gruźlicę.
Wśród innych środków poszukiwanych przez Polaków w aptekach znalazł się także węgiel aktywny. Profilaktyczne stosowanie preparatu powoduje wchłanianie przez niego ważnych składników leków, suplementów, a także żywności. Taka kuracja może więc sprawiać, że leczenie będzie nieefektywne, a także skutkować niedoborami odżywczymi. Węgiel powinniśmy więc stosować wewnętrznie zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli przy biegunce i innych objawach zakażenia bakteryjnego w układzie pokarmowym.
Dowiedz się więcej:
Nadal nie jest znana przyczyna zatrucia wody w Odrze
W związku z zagrożeniem ekologicznym na Odrze, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało pod koniec ubiegłego tygodnia alerty do mieszkańców części powiatów województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także całego województwa dolnośląskiego, ostrzegające przed wchodzeniem i korzystaniem z wody podchodzącej z Odry oraz zbiorników, przez które przepływa. Nie należy także łowić i jeść pochodzących z nich ryb.
Stan wód na niektórych odcinakach rzeki aktualnie się poprawia, ale nadal prowadzone są badania, które mają pomóc w ustaleniu powodu skażenia. Rozważane są hipotezy związane z przyczyną toksyczną, naturalną lub hybrydową, łączącą obywa czynniki jednocześnie.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej (16 sierpnia) wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powiedział, że Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy i pojawiły się w niej z powrotem ławice zdrowych i żywotnych ryb. Sytuacja wygląda gorzej w fosie miejskiej i w jeziorze Bajkał pod Wrocławiem, gdzie mimo podniesienia się temperatury nadal rośnie w wodzie stężenie tlenu.
Źródła:
- Alert RCB (12.08) – zagrożenie ekologiczne na Odrze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- Komunikat dla pacjentów w związku z sytuacją w Odrze Dolnośląska Izba Aptekarska