Płyn Lugola i skażenie Odry. Farmaceuci ostrzegają przed środkami „na odtrucie”, które mogą poważnie zaszkodzić!

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Recepturę płynu Lugola opracował w 1829 r. francuski lekarz Jean Lugol, który zajmował się m.in. chorobami tarczycy. Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. płyn został masowo podany obywatelom Polski w celu ograniczenia wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego izotopu jodu. Z perspektywy czasu sami pomysłodawcy mają wątpliwości, czy było to słuszne działanie.
Recepturę płynu Lugola opracował w 1829 r. francuski lekarz Jean Lugol, który zajmował się m.in. chorobami tarczycy. Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. płyn został masowo podany obywatelom Polski w celu ograniczenia wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego izotopu jodu. Z perspektywy czasu sami pomysłodawcy mają wątpliwości, czy było to słuszne działanie. belchonock/123RF
Nadal trwa ustalanie powodu zanieczyszczenia wód Odry, ale do wtorku 16 sierpnia w żadnej ze zbadanych do tej pory próbek nie stwierdzono obecności substancji toksycznych. Jednak brak informacji, która wyjaśniałby skażenie rzeki, widok ton śniętych ryb oraz alerty wysyłane przez RCB spowodowały, że niektórzy mieszkańcy zagrożonych rejonów zaczęli szukać na własną rękę „leków na odtrucie”. Przed podejmowaniem takich działań ostrzega Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu, która odradza szczególnie używanie płynu Lugola.

Spis treści

Skażenie Odry: przed leczeniem się na własną rękę przestrzega Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu

W związku z panującą w Internecie dezinformacją dotyczącą zanieczyszczenia Odry oraz pytaniami, z jakimi zgłaszają się do farmaceutów pacjenci, Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wystosowała komunikat, w którym przypomina:

  • jeśli zaobserwujesz u siebie objawy zatrucia, pilnie udaj się do lekarza,
  • nie stosuj na własną rękę „leków na odtrucie”, które są polecane w mediach społecznościowych i Internecie,
  • w aptekach nie są dostępne leki na silne zatrucie chemiczne,
  • płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucie chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią.

Jak działa płyn Lugola i jakie powoduje skutki uboczne? Dlaczego nie należy używać go profilaktycznie?

Płyn Lugola, czyli roztwór wodny jodu w jodku potasu, to preparat używany zewnętrznie w celu odkażania drobnych otarć i ran naskórka. Bywa także stosowany w leczeniu chorób tarczycy, ale jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Przyjmowanie go w dużych dawkach bez konsultacji ze specjalistą może prowadzić przede wszystkim do zaburzenia czynności tarczycy.

W żadnej postaci płynu Lugola nie powinny stosować osoby: z nadwrażliwością na jod, z nadczynnością tarczycy, ciężarne i karmiące, a także z niewydolnością nerek oraz chorujące na gruźlicę.

Wśród innych środków poszukiwanych przez Polaków w aptekach znalazł się także węgiel aktywny. Profilaktyczne stosowanie preparatu powoduje wchłanianie przez niego ważnych składników leków, suplementów, a także żywności. Taka kuracja może więc sprawiać, że leczenie będzie nieefektywne, a także skutkować niedoborami odżywczymi. Węgiel powinniśmy więc stosować wewnętrznie zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli przy biegunce i innych objawach zakażenia bakteryjnego w układzie pokarmowym.

Dowiedz się więcej:

Nadal nie jest znana przyczyna zatrucia wody w Odrze

W związku z zagrożeniem ekologicznym na Odrze, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało pod koniec ubiegłego tygodnia alerty do mieszkańców części powiatów województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także całego województwa dolnośląskiego, ostrzegające przed wchodzeniem i korzystaniem z wody podchodzącej z Odry oraz zbiorników, przez które przepływa. Nie należy także łowić i jeść pochodzących z nich ryb.

Stan wód na niektórych odcinakach rzeki aktualnie się poprawia, ale nadal prowadzone są badania, które mają pomóc w ustaleniu powodu skażenia. Rozważane są hipotezy związane z przyczyną toksyczną, naturalną lub hybrydową, łączącą obywa czynniki jednocześnie.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej (16 sierpnia) wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powiedział, że Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy i pojawiły się w niej z powrotem ławice zdrowych i żywotnych ryb. Sytuacja wygląda gorzej w fosie miejskiej i w jeziorze Bajkał pod Wrocławiem, gdzie mimo podniesienia się temperatury nadal rośnie w wodzie stężenie tlenu.

Zobacz także: Nie stosuj zamienników jodku potasu. Nie pomogą, a mogą zaszkodzić. Eksperci ostrzegają przed zażywaniem suplementów i produktów z jodem

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia