Co na ugryzienie komara? 10 skutecznych środków łagodzących swędzenie i obrzęk skóry. Jak leczyć uczulenie na komary?

Ewa Zwolak
Ugryzienia komarów powodują swędzenie, zaczerwienienie i opuchliznę, wywołując znaczny dyskomfort, a nawet reakcję alergiczną. Gdy jest już za późno na ochronę przed tymi pasożytami, warto sięgnąć po środki łagodzące przykre objawy. Sprawdź, jak wykorzystać popularne środki i codzienne produkty, by zmniejszyć podrażnienie – polecamy 10 domowych sposobów na ugryzienia komarów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Ugryzienia komarów powodują swędzenie, zaczerwienienie i opuchliznę, wywołując znaczny dyskomfort, a nawet reakcję alergiczną. Gdy jest już za późno na ochronę przed tymi pasożytami, warto sięgnąć po środki łagodzące przykre objawy. Sprawdź, jak wykorzystać popularne środki i codzienne produkty, by zmniejszyć podrażnienie – polecamy 10 domowych sposobów na ugryzienia komarów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. galitskaya/123RF
Plaga komarów to skutek częstych opadów i wysokiej temperatury, bo wylęganiu się tych owadów sprzyja wysoka wilgotność powietrza i obecność nawet niewielkich i tymczasowych zbiorników wodnych. Pasożyty te piją krew i są aktywne zwłaszcza w godzinach wieczornych, a ich ugryzienie powoduje świąd, zaczerwienienie i obrzęk skóry, a u niektórych osób również reakcję alergiczną. Wyjaśniamy, jak złagodzić te objawy, a także jak rozpoznać i leczyć uczulenie na komary. Sprawdź 10 skutecznych środków łagodzących i domowych sposobów na ugryzienia komara!

Wylęganiu się komarów sprzyja wysoka wilgotność powietrza, a więc częste i obfite opady oraz wysoka temperatura powietrza. Wzmożona aktywność komarów (a także kleszczy) jest bezpośrednio związana ze zmianami klimatycznymi. Jego ocieplanie się sprzyja adaptowaniu się komarów do różnych warunków pogodowych, co z kolei przekłada się na wzrost ich populacji.

Jeszcze do niedawna pasożyty te pojawiały się niemal wyłącznie na wsiach, w lasach i na terenach zielonych. Obecnie można je spotkać nawet w centrach miast, a ich największa aktywność przypada na godziny wieczorne. Z tego powodu często nie dysponujemy odpowiednią ochroną przed tymi owadami, a skutkiem są ich ugryzienia.

Ponieważ ślina komara, a właściwie pasożytującej samicy tej muchówki, zawiera związki zapobiegające krzepnięciu krwi i wywołujące odpowiedź immunologiczną, skutkiem ugryzienia jest silne swędzenie oraz miejscowe zaczerwienienie i obrzęk skóry, a u niektórych również odczyn alergiczny.

W przypadku uczulenia na ślinę komarów zmiany na skórze są bardziej rozległe i dokuczliwe, mogą też długo się nie goić lub przekształcać w ropnie. Może też dojść do rozwoju gorączki i uogólnionej reakcji alergicznej, gdy konieczna będzie profesjonalna pomoc medyczna.

Jeżeli objawy wskazują na uczulenie, warto jak najszybciej posmarować miejsce ukąszenia maścią zawierającą kortykosteryd i/lub przyjąć antyalergiczny lek przeciwhistaminowy.

Skutki ugryzienia komarów można też łagodzić w prosty sposób nie tylko dedykowanymi żelami dostępnymi w drogeriach i aptekach bez recepty, a także miejscowo nakładanymi sterydami. Sprawdzą się także środki naturalne i codzienne produkty.

Sprawdź najlepsze domowe sposoby na ugryzienia komarów!

Sprawdź także:

ZOBACZ: Czy komary przenoszą koronawirusa?

Okazje

Promocyjne ceny akcesoriów basenowych

Materiały promocyjne partnera

Wybierz rower idealny na przejażdżki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia