Rekreacja i życie w nowej normalności. Co można robić? Jakich zakazów przestrzegać? Poradnik dla aktywnych

JK
Możliwość wyjścia z domu w celach rekreacyjnych to wspaniała wiadomość nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale dla każdego. Wcześniej miejsce zamieszkania można było opuścić jedynie w celu realizacji niezbędnych życiowych potrzeb. Od 20 kwietnia Polacy mogą wychodzić już nie tylko po zakupy czy do pracy. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów możemy bez obaw cieszyć się ładną pogodą i zielenią. Jest jeden warunek: trzeba przestrzegać pewnych zasad. Jak żyć w nowej rzeczywistości?

Złagodzone obostrzenia

Pandemia zmieniła nasze życie i tego nie da się zanegować. Na szczęście niektóre obostrzenia zostały niedawno złagodzone. Chodzi głównie o przepisy ograniczające przemieszczanie się. Wcześniej było ono możliwe jedynie w celu załatwienia niezbędnych potrzeb życia codziennego. Niedozwolone były sport i rekreacja na świeżym powietrzu. Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązywały do 19 kwietnia.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku 20 kwietnia można prowadzić aktywność na świeżym powietrzu, a także opuszczać dom w celach innych niż najpilniejsze potrzeby życiowe.

Jakie aktywności są dozwolone i o czym trzeba pamiętać? Poradnik znajduje się w galerii.

Kto może wyjść z domu?

Z domu może wyjść każdy, kto nie przebywa na kwarantannie, jednak nie każdy może przemieszczać się samodzielnie.

Należy pamiętać, że dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki.

Przebywając poza domem należy zasłonić nos i usta, a także zachować dystans od innych osób. Powinien on wynosić nie mniej niż 1,5 - 2 metry. Noszenie maseczki nie zwalnia od zachowania dystansu.

Gdzie trzeba nosić maseczkę ochronną?

Zanim nowe przepisy weszły w życie, wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki ochronne trzeba zakładać praktycznie wszędzie. Jedynym wyjątkiem są lasy - tam obowiązek zasłaniania twarzy nie występuje.

Zgodnie ze słowami Ministra Zdrowia, by zakryć usta i nos wystarczy wykorzystać to, co jest pod ręką i co każdy z nas ma w domu. Nie musi to być profesjonalna maseczka.

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by udać się na spacer, rower, rolki czy nawet pójść na wycieczkę w góry - pod warunkiem, że przestrzegamy zasad. Jedną z nich jest obowiązek zakładania maseczki na twarz. Miejsca, w których trzeba nosić maseczkę ochronną to:

  • ulice, drogi, promenady i bulwary
  • skwery, place i parki miejskie
  • środki transportu zbiorowego
  • samochód, jeśli podróżujemy z osobą, która z nami nie mieszka
  • cmentarze
  • miejsca postoju samochodów
  • w tym parkingi leśne
  • plaże
  • zakłady pracy
  • budynki użyteczności publicznej
  • sklepy i targowiska
  • punkty usługowe
  • klatki schodowe, windy, pralnie i miejsca wspólne w budynkach wielorodzinnych
  • w lesie nie trzeba nosić maseczki

Kto musi nosić maseczkę?

Nie każdy jest zobowiązany do noszenia maseczki. Kto może przebywać w przestrzeni publicznej z odsłoniętą twarzą?

  • dzieci do ukończenia 4 roku życia
  • osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie twarzy
  • osoby podróżujące własnym samochodem
  • kierujący środkami publicznego transportu
  • duchowni w trakcie sprawowania kultu religijnego
  • żołnierze Sił Zbrojnych
  • rolnicy w trakcie pracy

Czy trzeba nosić maseczkę podczas uprawiania sportu?

Osoby aktywne fizycznie zastanawiają się, w jaki sposób uprawiać sport z zasłoniętymi ustami, skoro już przy zwykłym spacerze oddychanie jest utrudnione. Obowiązek zakrywania ust i nosa budzi zastrzeżenia szczególnie wśród biegaczy i rowerzystów. Lekarze nie mają wątpliwości, że noszenie maseczki w miejscach publicznych jest koniecznością.

Aleksandra Bełz, lekarz internista w trakcie specjalizacji zaznacza, że noszenie maski w trakcie wysiłku może istotnie zmniejszyć rozprzestrzenianie wirusa w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi. Dodaje jednak, że zasłanianie ust i nosa podczas uprawiania sportu ma swoje wady:

Warto pamiętać, że długotrwale noszona maska przestaje być dobrym zabezpieczeniem- wilgotne powietrze z dróg oddechowych ułatwia osadzanie aerozolu. Maska noszona w trakcie aktywności fizycznej ogranicza dopływ tlenu do organizmu oraz zwiększa stężenia dwutlenku węgla w jej obrębie. To może w konsekwencji powodować bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, a w przypadku nasilonego wysiłku fizycznego - trudności z oddychaniem.

Dr Bełz precyzuje, że negatywne efekty noszenia maseczki podczas ruchu mogą odczuć szczególnie osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia lub układu oddechowego. W związku z tym zaleca, aby do uprawiania sportu wybierać miejsca odosobnione, gdzie używanie masek nie jest konieczne.

Jak zauważa w rozmowie z nami dr hab. med. Łukasz Małek z poradni Kardiologii Sportowej, problem nasili się wraz ze wzrostem temperatury - drogi oddechowe są też jednym ze sposobów termoregulacji, będziemy się szybciej przegrzewać ze wszystkimi konsekwencjami. Dr Małek precyzuje, że maska ma chronić w razie kontaktu. Jeśli nie ma takiego kontaktu lub zachowujemy dystans min. 4 m od innej osoby, to takiego ryzyka nie ma. Wirus nie krąży bowiem w świeżym powietrzu.

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie zmieniło stanowiska - maseczkę trzeba nosić, niezależnie od rodzaju aktywności. Warto pamiętać, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie obowiązuje w lasach. Chcąc pobiegać bez zasłoniętej twarzy, wybierzmy więc tereny zalesione. Przypominamy także, że maseczki nie muszą zakładać osoby, których stan zdrowia nie pozwala na zasłanianie ust i nosa. O tym jednak powinien zadecydować lekarz:

Wiele osób, nieraz z zaburzeniami lękowymi lub z wyrównaną np. astmą, prosi o zaświadczenia o przeciwwskazaniu do noszenia maski. To zaczyna być duży problem w poradniach lekarzy rodzinnych. Warto pamiętać, że nie ma przeciwwskazań, by osoby zdrowe lub z przewlekłymi chorobami w stadium stabilnym, zakrywały usta i nos. - Aleksandra Bełz

Jak spędzać czas poza domem?

Spędzając czas na świeżym powietrzu należy pamiętać o przestrzeganiu powyższych przepisów. Chcąc udać się do lasu czy Parku Narodowego, trzeba zapoznać się ze szczegółowymi zasadami bezpieczeństwa. Co wolno, a czego nie i gdzie można jeździć bez obaw o mandat? Sprawdź w galerii.

Rekreacja i życie w nowej normalności. Co można robić? Jakic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia