Spis treści
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca. Skąd taka decyzja?
Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej – od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 – roku obowiązywał stan epidemii. We wtorek 2 maja 2023 r. opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
W uzasadnieniu wskazano, że podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego umotywowane jest wnioskiem Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie. GIS zwrócił w nim uwagę m.in. na spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także odnotowywanych zgonów i hospitalizacji.
Co zmieni się wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego?
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, jak wskazano w uzasadnieniu projektu:
Zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.
Odwołanie skutkować będzie jednocześnie uchyleniem aktu prawnego, który go ogłaszał, czyli rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r.
Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego od 30 kwietnia br. zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w aptekach.
Nadal, na mocy tego rozporządzenia, do 30 czerwca, konieczne jest zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ ann/
Zobacz też:
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: