Spis treści
Zaklejają usta na noc, aby lepiej spać
Na Tik Toku pojawił się nowy, niebezpieczny trend, który użytkownicy uznali za korzystny sposób na zdrowy sen. #mouthtaping lub mouthtapingchallenge polega na zaklejaniu ust taśmą klejącą na noc. W sprzedaży są nawet specjalne taśmy produkowane do tego celu, które są przeznaczone do kontaktu ze skórą i mają kształt dopasowany do ust. Użytkownicy używają też medycznych taśm opatrunkowych, które nie podrażniają skóry. Jednak oglądając nagrania czy zdjęcia zamieszczane w mediach społecznościowych, widać na nich, że influencerzy zaklejają też usta zwykłą taśmą klejącą, którą trudno jest usunąć ze skóry.
Wielu użytkowników mediów społecznościowych promujących na co dzień zdrowy tryb życia stosuje zaklejanie ust na noc, aby poprawić jakość swojego snu. Przekonują oni bowiem, że wymuszając w ten sposób oddychanie przez nos, polepszają jakość swojego snu, nie chrapią, nie mają bezdechu sennego, nie wybudzają się w środku nocy i budzą się wypoczęci.
Dlaczego zaklejanie ust taśmą na noc może być niebezpieczne?
Lekarze jednak przestrzegają, że nowy trend może być równie niebezpieczny, co inne tragiczne w skutkach wyzwania promowane na Tik Toku takie jak np. #blackoutchallenge, polegające na podduszaniu się aż do utraty przytomności, przez które życie straciło wielu nastolatków na całym świecie. Czemu #mouthtaping jest równie groźny?
– Jest to jeden z najniebezpieczniejszych trendów, o jakim słyszałem od jakiegoś czasu i jestem bardzo zaniepokojony tym, że jest on promowany jako trend „zdrowotny” – powiedział dla Fox News dr David Culpepper, lekarz ogólny z Lexington (Kentucky).
Nie istnieją dowody naukowe potwierdzające obserwacje osób promujących zaklejanie ust taśmą na noc jakoby metoda ta miała mieć korzystny wpływ na zdrowie. Dodatkowo lekarze podkreślają, że takie zamknięcie ust na noc i wymuszenie oddychania jedynie przez nos może spowodować nawet uduszenie.
– Jeśli twoja jama nosowa zostanie w nocy niedrożna z powodu przeziębienia lub alergii, możesz się udusić z powodu braku wystarczającej ilości tlenu – dodał dr Culpepper.
Oddychanie przez nos lepsze niż przez usta
Oddychanie przez nos jest lepsze dla naszego zdrowia niż oddychanie przez usta. W nosie znajdują się włosy, które są filtrem oczyszczającym wdychane powietrze z kurzu, pyłków oraz patogenów. Nos nawilża i ogrzewa wciągane do płuc powietrze, a w zatokach przynosowych powstaje tlenek azotu, który oczyszcza i odkaża śluzówkę, a także rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu wspomaga on krążenie tlenu w całym organizmie.
Zwolennicy metody zaklejania ust taśmą właśnie z tego powodu twierdzą, że korzystnie wpływa ona na jakość snu i chroni przed oddychaniem przez usta oraz zapobiega wystąpieniu bezdechu sennego, chrapania i suchości w ustach. W czasie snu bowiem ze względu na pozycję leżącą na wznak lub na płasko oraz rozluźnienie napięcia mięśniowego trudniej jest oddychać tylko przez nos. Jednak wymuszanie takiego oddychania poprzez zaklejanie ust na noc nie rozwiąże tego problemu.
– Zaklejanie ust znacznie częściej pogarsza oddychanie podczas snu niż ma na nie pozytywny wpływ. Jeśli masz problemy z suchością w ustach lub oddychaniem przez usta, polecam wizytę u specjalisty ds. snu lub laryngologa, który zaleci właściwe leczenie radzi – dr Baljinder S. Sidhu, pulmonolog i specjalista od snu z południowej Kalifornii.
Takie ekstremalne rozwiązanie może spowodować niedotlenienie. U osób z bezdechem sennym zaklejenie ust na noc może bowiem pogorszyć stan ich zdrowia i przyczynić się do wystąpienia chorób serca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) czy udaru. Natomiast, gdy w nocy osoba z zaklejonymi ustami poczuje się gorzej i zacznie wymiotować to może nawet udusić się własnymi wymiocinami. Dodatkowo usta i skóra wokół nich są zbyt delikatne, aby codziennie naklejać na nie taśmę. Może się to przyczynić do podrażnienia, tworzenia się ran, a nawet nieestetycznych blizn.
Zamiast uczestniczyć w tym trendzie i zaklejać sobie usta, eksperci zalecają wykonywanie różnych ćwiczeń oddechowych, które będą wspierać oddychanie przez nos. Przy problemach z bezdechem sennym lub chrapaniem najlepiej jest więc zasięgnąć porady specjalisty, który zaleci odpowiednie i indywidualne dla danego pacjenta leczenie tych przypadłości.