Osoby z autyzmem nie są pozbawione empatii. Naukowcy odkryli, że występują u nich zaburzenia równowagi empatycznej. To może wiele zmienić

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Autyzm jest częstym stanem neurorozwojowym, charakteryzującym się wyraźnymi trudnościami społecznymi, szczególnie w komunikacji.
Autyzm jest częstym stanem neurorozwojowym, charakteryzującym się wyraźnymi trudnościami społecznymi, szczególnie w komunikacji. Polina Zimmerman /Pexels
– Zamiast o deficycie empatii w przypadku osób autystycznych, należy mówić o zachwianiu równowagi pomiędzy empatią poznawczą a emocjonalną – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu. Ich wnioski, które ukazały się w piśmie „Autism Research” mogą pomóc w lepszym zrozumieniu cech autyzmu.

Spis treści

Czym jest empatia i czy autystycy ją odczuwają?

Empatia poznawcza to zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych innych osób, przyjęcia ich perspektywy. Empatia emocjonalna z kolei to zdolność emocjonalnego reagowania na stany innych, odczuwania tego co osoby, z którymi wchodzimy w interakcję.

– Dotychczasowe badania zazwyczaj, choć nie zawsze, wskazywały na deficyty empatii poznawczej u osób z autyzmem. Zaprzeczał temu jednak fakt, że część autystyków cechuje się wręcz nadmiarem empatii – zauważają autorzy nowej publikacji.

Przeprowadzili oni badania wśród 1905 osób z autyzmem w wieku od 18 do 80 lat (średnia wieku wynosiła 37 lat). Nieco ponad połowę (54 proc.) stanowiły kobiety. Grupę kontrolną stanowiło 3009 osób w podobnym wieku. Poziom zachwiania równowagi empatycznej oceniano na podstawie wypełnianych przez uczestników kwestionariuszy. Okazało się, że zachwianie równowagi empatycznej było znacznie większe u osób autystycznych.

Do czego potrzebna jest równowaga między empatiami?

– Zbytnim uproszczeniem jest stwierdzenie, że osoby z autyzmem są pozbawione empatii poznawczej lub emocjonalnej. Potrzebna jest tu większa wnikliwość i przyjrzenie się temu, w jaki sposób te dwa rodzaje empatii są ze sobą powiązane. To z kolei pomoże w lepszym zrozumieniu cech autyzmu – mówi dr Florina Uzefovsky, autorka badań.

Każdy rodzaj empatii jest zakorzeniony w innych, niemniej jednak powiązanych ze sobą, mechanizmach neurobiologicznych. Równowaga pomiędzy nimi jest potrzebna dla sprawnego funkcjonowania społecznego.

– Osoby, u których zdiagnozowano autyzm, mogą mieć poziom empatii podobny do tego, który występuje w populacji ogólnej, jednak zbyt mocne przechylenie szali w stronę empatii emocjonalnej może utrudniać niektóre interakcje społeczne. Dlatego nazywamy to zachwianiem empatycznej równowagi – tłumaczą badacze.(PAP)

koc/ zan/

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia