Spuchnięta powieka może być objawem choroby. Sprawdź, kiedy z opuchlizną trzeba się zgłosić do lekarza, a kiedy można ją leczyć w domu

Artur Białek
Opuchlizna na powiekach to objaw, który zawsze powinien niepokoić i zmuszać do podjęcia leczenia. Może to być alergia lub początek innej choroby.
Opuchlizna na powiekach to objaw, który zawsze powinien niepokoić i zmuszać do podjęcia leczenia. Może to być alergia lub początek innej choroby. Ocskaymark/Getty Images
Spuchnięta powieka to objaw, którego nie można lekceważyć, bo to nie tylko duży dyskomfort, ale również przejaw tego, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Opuchlizna na powiece może dotyczyć problemu miejscowego, a także wynikać z ogólnoustrojowych chorób. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy obrzęk pojawił się pierwotnie w obu oczach, czy tylko w jednym. Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny opuchnięcia powieki oraz jak łagodzić objawy. Sprawdź, kiedy opuchniętą powiekę powinien zobaczyć okulista.

Spis treści

Przyczyny spuchniętej powieki

Spuchnięta powieka może wywoływać znaczny dyskomfort, a w niektórych przypadkach nawet utrudniać normalne widzenie. Przyczyny takiego stanu są różne i mogą obejmować poważne schorzenia, które nie mają związku z narządem wzroku. W niektórych sytuacjach stan chorobowy obejmuje tylko jedną powiekę, w innych manifestacją schorzenia jest obrzęk obu powiek.

Obrzęk jednej powieki może być wynikiem ostrego stanu zapalnego gruczołu występującego w jej obrębie. Określa się to jako jęczmień na oku. Infekcja najczęściej wywołana jest przez bakterie z grupy gronkowców, a objawia się zaczerwienieniem powieki i obrzękiem powodującym dolegliwości bólowe. Zwykle w ciągu kilku dni następuje pęknięcie jęczmienia i ewakuacja treści ropnej.

Czytaj także: Pokrzywa, która nie parzy? To jasnota biała. Zastosuj na trawienie, bolesne miesiączki i cienie pod oczami. Wypróbuj herbatkę z jasnoty

Opuchnięcie jednego oka może być też objawem gradówki. Jest to przewlekły stan zapalny gruczołu tarczkowego powieki, do którego wystąpienia przyczynia się zablokowanie jego ujścia. Zwykle dochodzi do rozwoju infekcji bakteryjnej, czego przyczyną jest obecność na rzęsach roztocza o nazwie nużeniec. Objawem choroby jest torbiel rozwijająca się w powiece. Kolejny symptom to łzawienie oczu i silne przekrwienie spojówki. W miarę postępu choroby ⁣b>guzek powiększa się i powoduje ból. Czasami zdarza się, że ustępuje samoczynnie.

Sprawdź też:

Źródłem obrzęku może być czyrak oka. Mowa tu o stanie zapalnym mieszków włosowych brwi, spowodowanym zakażeniem bakteryjnym (najczęściej bakteriami z grupy gronkowców). W przebiegu choroby pojawia się zaczerwienienie oraz bolesny obrzęk powieki górnej. W miarę postępu schorzenia ⁣b>skóra zmienionego chorobowo obszaru staje się blada i wyraźnie naprężona. Nieco później dochodzi do ewakuacji ropnej zawartości. Chory może odczuwać też niecharakterystyczne objawy ogólne, jak gorączka, dreszcze i uczucie rozbicia.

Pojawienie się opuchlizny powieki może wskazywać na opryszczkę narządu wzroku. Infekcja najczęściej kojarzy się ze zmianami w obszarze warg, jednak wirus HSV-1 może zostać przeniesiony w okolice oka. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w następstwie potarcia oka dłonią, która wcześniej miała kontakt z obszarem objętym stanem chorobowym. Wirus może zaatakować rogówkę i spojówkę, co w konsekwencji może doprowadzić do bliznowacenia tego obszaru, a nawet do utraty wzroku. W początkowej fazie choroba objawia się niewielkim zaczerwienieniem, świądem i mrowieniem. Później pojawiają się kolejne symptomy:

  • wypełnione płynem zmiany pęcherzykowe,
  • surowicza wydzielina,
  • niewielkie pęcherzyki w okolicach powiek,
  • silne dolegliwości bólowe w obszarze oka,
  • nadwrażliwość na światło,
  • stan zapalny spojówek, 
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zaburzenia widzenia,
  • wyraźne zmętnienie oka.

Spuchnięte oko bywa ponadto jednym z objawów półpaśca ocznego. Schorzenie dotyczy obszaru, który unerwia pierwszą gałąź nerwu trójdzielnego, czyli czoła, powieki oraz oczodołu. Początkowo pojawia się zaczerwienienie skóry i obrzęk, następnie na zmienionym chorobowo obszarze pojawiają się grudki, które ulegają przekształceniu do postaci pęcherzyków i krost. Po ewakuacji treści ropnej zmiany skórne zmieniają się w bolesne owrzodzenie. Infekcje może objąć tęczówkę, rogówkę i spojówkę, prowadząc do trwałego upośledzenia wzroku.

Jak leczyć opuchliznę powieki? To zależy od przyczyny problemu

W leczeniu jęczmienia skuteczne mogą okazać się metody domowe. Warto zastosować okłady z rumianku, świetlika łąkowego lub z pietruszki. Uwaga – obrzęku nie należy pocierać złotem, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia infekcji. Jeżeli po kilku dniach jęczmień nie pęknie, należy udać się do okulisty. Lekarz przepisze miejscowe środki z antybiotykiem, a jeżeli zajdzie taka konieczność natnie i oczyści ropień.

W celu przyspieszenia leczenia gradówki można stosować ciepłe okłady z rumianku i wykonywać delikatny masaż powieki. Jeżeli choroba nie ustępuje lub gdy wywołuje pieczenie i ból, należy udać się do okulisty. Lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku (w celu opanowania stanu zapalnego). Jeżeli zajdzie taka konieczność, zmiana zostanie nacięta, a jej zawartość usunięta.

W przypadku zaobserwowania objawów czyraka nie należy zwlekać z wizytą u okulisty. Leczenie wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, miejscowej i ogólnej. 

Jeżeli natomiast objawy wskazuję na opryszczkę oka, należy niezwłocznie udać się do okulisty (nie należy próbować leczenia na własną rękę). Jeżeli zmiany opryszczkowe objęły tylko niewielki obszar powieki (co zdarza się niezbyt często), lekarz może zadecydować o wdrożeniu leczenia miejscowego. Jeżeli choroba objęła rogówkę i/lub spojówkę, konieczna będzie terapia ogólna, w ramach której chowy przyjmuje leki zawierające acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir.

Podobnie leczenie półpaśca ocznego polega na przyjmowaniu preparatów przeciwwirusowych i przeciwbólowych. Nie należy odkładać wizyty u okulisty, bo nieleczony półpasiec może powodować wiele poważnych powikłań, jak bliznowacenie rogówki, zapalenie siatkówki i jaskra. W rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia udaru mózgu.

Przeczytaj także:

Możliwe przyczyny obrzęku obu powiek

Spuchnięta powieka może wskazywać na zapalenie spojówek. Choroba może być wywołana przez czynniki niezakaźne, jak światło słoneczne, wiatr, dym, pył, zapalenie alergiczne, częsty niedobór snu czy nieskorygowana wada wzroku.

Do rozwoju zapalenia spojówek mogą doprowadzić też wirusy (adenowirusy), bakterie (rzeżączki, gronkowce, Chlamydia trachomatis). Problem może być następstwem chorób autoimmunologicznych – zespołu Sjogrena czy zespołu Stevensa-Johnsona.

Wśród objawów schorzenia należy wymienić światłowstręt, zwężenie szpary powiekowej, łzawienie, opuchliznę powiek i silne przekrwienie spojówek. Leczenie jest uzależnione od czynnika wywołującego chorobę. Jeżeli problem wynika z przyczyn niezakaźnych, należy przerwać kontakt z czynnikiem doprowadzającym do jej wystąpienia. Jeśli przyczyną jest infekcja, okulista może zalecić antybiotykoterapię, miejscową lub ogólną.

W przypadku chorób autoimmunologicznych stosuje tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Jeśli przyczyną problemów jest infekcja, konieczne jest włączenie także kropli i/lub maści czy kremów leczniczych.

Dowiedz się więcej na temat:

Domowe sposoby na zapalenie spojówek to przede wszystkim przestrzeganie kilku restrykcyjnych zasad. Należy:

  • często prać pościel i ręczniki,
  • często myć dłonie,
  • nie pocierać oczu dłońmi,
  • zaprzestać nakładania makijażu,
  • dbać o czystość i regularną wymianę soczewek kontaktowych,
  • unikać dymu tytoniowego i gorących pomieszczeń,
  • chronić oczy przed wiatrem.

Do wystąpienia obrzęku obu powiek może też jednak przyczynić się zapalenie brzegów powiek. Choroba może objąć mieszki włosowe rzęs lub gruczoły powiekowe, a do jej wystąpienia przyczynia się łojotok i zakażenie bakteryjne, najczęściej gronkowcem. W przebiegu choroby powstają żółte łuski u nasady rzęs, mogą tworzyć się też stan zapalny i strupki. Inne objawy to sklejanie powiek i wypadanie rzęs, a także przekrwienie spojówki, światłowstręt i łzawienie.

Leczenie zapalenia brzegów powiek polega na stosowaniu maści z antybiotykiem i ewentualnie ze słabym steroidem w przypadku nasilonego stanu zapalnego. Ważne są też domowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy stosować trzy razy dziennie ciepłe, suche okłady, które rozmiękczą zalegającą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. Po zdjęciu okładu należy wykonać delikatny masaż powieki, a następnie usunąć wydobywającą się treść jałowym gazikiem. 

Obrzęk obu powiek często jest efektem alergii, miejscowej (np. wywołanej przez kosmetyki) lub uogólnionej reakcji alergicznej. Aby pozbyć się problemu, alergolog zaleci przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub steroidowych.

Inne możliwe przyczyny spuchniętych powiek to m.in.:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie skórno-mięśniowe,
  • mononukleoza,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • nadczynność tarczycy.

Jeśli więc problem wystąpił bez wyraźniej przyczyny, a tym bardziej bez objawów zapalnych dotyczących oczu, konieczna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia, jakie badania należy wykonać w poszukiwaniu diagnozy.

Polecamy ponadto:

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
malwina
5 listopada, 14:40, Kamiszka:

Ile trzeba czasu poświęcić kremowi temu z lusime czy w ogóle na cienie pod oczami, żeby widzieć poprawę?

najlepiej kilka tygodni. chodzi o to by uszczelnić naczynka plus zmniejszyć ich widoczność zadbać o to by skóra była "grubsza" pod oczami. chwile to trwa. u mnie po ok 3 tygodniach cienie były zminimalizowane na tyle, że nawet bez kremu było o wiele lepiej. nie jest to chwilowa poprawa a praca nad tym by pobudzić skórę do pracy nad tym problemem.

K
Kamiszka
Ile trzeba czasu poświęcić kremowi temu z lusime czy w ogóle na cienie pod oczami, żeby widzieć poprawę?
M
Marlena T
29 maja, 16:58, becia:

u mnie lekka opuchlizna jest od jakiegoś czasu i okazało się że to był jęczmień. ogólnie okolice oka mam dość wątpliwe, bo mam też problem z cieniami pod oczami. najlepszym sposobem są masaże, zimne okłady i też pielęgnacja. mycie 2 etapowe tylko palcami, bez wacików, smarowanie się lusime eye. to pomaga i to bardzo.

A się zdziwiłam :O Tez go miałam!!! Ale mi teraz o nim przypomniałaś. Musze znowu kupić bo z rok go mi już brakuje :D

b
becia
u mnie lekka opuchlizna jest od jakiegoś czasu i okazało się że to był jęczmień. ogólnie okolice oka mam dość wątpliwe, bo mam też problem z cieniami pod oczami. najlepszym sposobem są masaże, zimne okłady i też pielęgnacja. mycie 2 etapowe tylko palcami, bez wacików, smarowanie się lusime eye. to pomaga i to bardzo.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia