Spis treści
Jakie są funkcje trzustki?
Trzustka to niewielki narząd, który pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim odpowiada za produkcję insuliny i glukagonu, czyli hormonów regulujących stężenie glukozy we krwi i umożliwiających jej wykorzystanie w organizmie. Umożliwia również prawidłowy proces trawienia, ponieważ wydziela sok trzustkowy zawierający enzymy takie jak amylaza, lipaza i trypsyna.
Szacuje się, że każdego dnia trzustka produkuje nawet 2 litry soku trzustkowego.
Zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu bardzo długo mogą przebiegać bezobjawowo, a nieleczone zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym ostrego zapalenia, stanu przedcukrzycowego, insulinooporności i cukrzycy.
Pierwsze objawy raka trzustki mogą przypominać niestrawność. Na co zwrócić uwagę?
Rak trzustki często rozwija się bezobjawowo, a szansa na 5-letnie przeżycie od momentu postawienia diagnozy, które w onkologii jest uznawane za wyleczenie, wynosi zaledwie 10,8 proc. Obecnie nie istnieją badania przesiewowe, które oszacowałyby ryzyko rozwoju tego nowotworu, dlatego osoby z predyspozycjami rodzinnymi do tej choroby powinny regularnie kontrolować stężenie insuliny we krwi i wykonywać raz w roku USG jamy brzusznej. Rak trzustki wykazuje niespecyficzne dolegliwości, dlatego sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Te objawy mogą oznaczać raka trzustki. Nie wolno ich bagatelizować!
Cukier pod kontrolą
Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?