Skuteczność szczepionek na COVID-19 wg Ministerstwa Zdrowia. Jak chronią przed zakażeniem, szpitalem i zgonem? Sprawdź oficjalne liczby!

Anna Rokicka-Żuk
Dane MZ odnośnie skuteczności szczepionek dotyczą stosowanych w Polsce preparatów dwudawkowych.
Dane MZ odnośnie skuteczności szczepionek dotyczą stosowanych w Polsce preparatów dwudawkowych. milara777/123RF
Szczepionki przeciw COVID-19 zapewniają wysoki stopień ochrony przed COVID-19 – zmniejszają zagrożenie leczeniem szpitalnym i zgonem, a nawet przed zakażeniem się. Jak wypadają pod tym względem stosowane w Polsce preparaty? Oficjalne dane podało Ministerstwo Zdrowia.

Założeniem szczepionek na COVID-19 jest przede wszystkim ochrona przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, które prowadzi do hospitalizacji i śmierci. Według danych przytoczonych przez Ministerstwo Zdrowia podawane w naszym kraju szczepionki zapewniają też pewien stopień zabezpieczenia przed zarażeniem się.

Skuteczność trzech szczepionek w zapobieganiu następującym zdarzeniom kształtuje się następująco:

Szczepionka Comirnaty (Pfizer)

  • ochrona przed infekcją – 75-85 proc.*
  • ochrona przed chorobą objawową – 80-90 proc.
  • ochrona przed hospitalizacją – 95-99 proc.
  • ochrona przed zgonem – 90-99 proc.*

Szczepionka Spikevax (Moderna)

  • ochrona przed infekcją – 60-70 proc. *
  • ochrona przed chorobą objawową – 65-75 proc.
  • ochrona przed hospitalizacją – 90-99 proc.
  • ochrona przed zgonem – 90-95 proc.*

Szczepionka Vaxzevria (AstraZeneca)

  • ochrona przed chorobą objawową – 90-99 proc.*
  • ochrona przed hospitalizacją – 95-99 proc.*

Wyniki oznaczone gwiazdką to wartości, co do których istnieje średni stopień pewności, ponieważ dowody pochodzą z ograniczonej liczby badań lub są obarczone średnim stopniem niepewności. Pozostałe wyniki są uznawane za pewne, gdyż uzyskane liczby wynikają z wielu badań, a dowody są spójne i wyczerpujące.

Jak zaznaczono, podana efektywność działania szczepionek na COVID-19 to wartości szacunkowe, uzyskane wstępnie w badaniach prowadzonych w ogólnej populacji po otrzymaniu dwóch dawek preparatu. Zwykle uzyskiwana jest w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy. Po upływie tego czasu niektóre z działań mogą z czasem słabnąć.

ZOBACZ: Skierowania dla wszystkich na 3. dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 od 2 listopada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elżbieta Dębińska
Ciekawe skąd te dane więło Ministerstwo Zdrowia. Wyniki skuteczności szczepionek zaprezentowane przez MZ nijak się mają do rzeczywistości, szczególnie ochrona przed zgonem.
G
Gość
W związku z rosnącą ponownie liczbą zakażeń koronawirusem rząd Irlandii ogłosił we wtorek przywrócenie niektórych restrykcji. Mimo że 93 proc. dorosłych mieszkańców jest zaszczepionych, Irlandia ma obecnie jeden z najwyższych na świecie wskaźników infekcji.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia