Szczepionka Johnson & Johnson dopuszczona jako dawka przypominająca – EMA wydała zalecenie

Monika Góralska
Szczepionka Johnson & Johnson może być stosowana jako dawka przypominająca, czyli tzw. booster.
Szczepionka Johnson & Johnson może być stosowana jako dawka przypominająca, czyli tzw. booster. tinnakornlek/123rf.com
Firma Johnson & Johnson poinformowała, że CHMP (Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dla dawki przypominającej szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19. Druga dawka szczepionki J&J przeznaczona jest dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia), które mogą ją przyjąć jako tzw. booster co najmniej 2 miesiące po szczepieniu podstawowym.

EMA dopuszcza szczepionkę Johnson & Johnson jako dawkę przypominającą

Według zaleceń EMA tzw. booster, czyli szczepienie przypominające szczepionką Johnson & Johnson mogą otrzymać osoby dorosłe co najmniej 2 miesiące po szczepieniu podstawowym jednodawkową szczepionką Janssen przeciwko COVID-19 lub jako dawkę przypominającą po zaszczepieniu dwudawkową szczepionką mRNA przeciwko COVID-19 (w UE są to szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna).

Opinia komitetu CHMP opiera się na danych obejmującym wyniki badania fazy 3 ENSEMBLE 2. Stwierdzono w nim, że dawka przypominająca szczepionki Janssen podana dwa miesiące po dawce początkowej zapewniała 75 proc. ochrony przed objawowym (umiarkowanym do ciężkiego) przebiegiem COVID-19. Natomiast po 14 dniach od szczepienia przypominającego szczepionka wykazała 100-procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Szczepionka podana zarówno jako dawka przypominająca, jak i podstawowa była ogólnie dobrze tolerowana.

Zobacz także:

Szczepionki przeciw COVID-19 można łączyć

EMA i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opierając się na dotychczasowych badaniach naukowych zatwierdziła mieszane podawanie szczepionek przeciw COVID-19. Badania przeprowadzone przez Amerykański Instytut Badań Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Disease – NIAD) potwierdzają, że szczepienie przypominające preparatem Janssen zwiększa odpowiedź immunologiczną niezależnie od preparatu podanego jako szczepienie podstawowe.

Szczepionkę Johnson & Johnson można więc podać w dawce przypominającej również po przyjęciu jako podstawowej szczepionki dwóch dawek preparatu opartego na technologii mRNA Pfizer/BioNTech lub Moderna.

EMA wyjaśnia także, że ryzyko działań niepożądanych po przyjęciu szczepionki J&J w tym również rzadkich przypadków zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS), które odnotowano w USA głównie u młodych kobiet w wieku 30-49 lat, w przypadku użycia jej jako dawki przypominającej nie są znane i równocześnie na bieżąco monitorowane.

W związku z wystąpieniem przypadków TTS Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaleca jednak, aby nie podawać dawki przypominającej szczepionki J&J osobom, u których po pierwszej dawce tej szczepionki wystąpiła zakrzepica lub małopłytkowość. Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) równocześnie podkreślają, że korzyści ze szczepień przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem działań niepożądanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elżbieta Dębińska
Dlaczego EMMA dopuszcza szczepionki mało skuteczne?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia