Spis treści
Długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem
U trzech na 10 osób zakażonych SARS-CoV-2 rozwija się długotrwała postać COVID-19, znana jako long COVID – mówią szacunki. Objawy obejmują zmęczenie, duszność, bóle mięśni oraz problemy z pamięcią i koncentracją (tzw. mgła mózgowa).
Aby dowiedzieć się, dlaczego u niektórych osób infekcja przybiera przewlekłą postać, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge zrekrutowali 214 ochotników z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Były wśród nich zarówno osoby bezobjawowe, jak i te, które rozwinęły pełnię objawów, w tym pacjenci, którzy z powodu choroby trafili na oddziały intensywnej opieki medycznej.
Analiza próbek krwi i informacji klinicznych zebranych w ciągu 12 miesięcy po zakażeniu w początkowym okresie pandemii dostarczyła naukowcom ważnych i nieoczekiwanych informacji.
Niski poziom żelaza przyczyną długiego covidu
U części pacjentów już dwa tygodnie po zakażeniu COVID-19 można było wykryć charakterystyczny wzorzec: utrzymujący się stan zapalny, który początkowo jest naturalną częścią odpowiedzi immunologicznej na infekcję, ale z czasem powinien zanikać, oraz niski poziom żelaza we krwi, przyczyniający się do anemii i zakłócający produkcję zdrowych czerwonych krwinek.
Zobacz: Jakie są objawy niskiego stężenia żelaza we krwi?
Problemy z poziomem żelaza zauważono u wszystkich pacjentów z długim COVID-19, niezależnie od wieku, płci i początkowej ciężkości choroby.
– Jego stężenie i sposób, w jaki organizm go reguluje, zostały zaburzone już na wczesnym etapie infekcji SARS-CoV-2, a powrót do zdrowia u tych osób trwał bardzo długo – opowiada dr Aimee Hanson, jedna ze współautorek badania.
Naukowcy podkreślają, że rozregulowanie poziomu żelaza jest częstą konsekwencją stanu zapalnego i naturalną reakcją na infekcję.
Jak zapobiegać long COVID?
Badanie naukowców z Uniwersytetu Cambridge wskazuje również potencjalne sposoby zapobiegania lub ograniczania skutków long COVID. Jednym z nich może być unormowanie rozregulowanego poziomu żelaza we wczesnym stadium choroby, co zapobiegnie niekorzystnym długoterminowym skutkom zdrowotnym. Inne podejścia to hamowanie stanu zapalnego tak wcześnie, jak to możliwe, zanim spowoduje on zmiany w poziomie żelaza, lub suplementacja żelaza. (PAP)
Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
kap/ zan/ arz
Źródło:
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący