Spis treści
Jak długo covid jest w organizmie?
Covid może utrzymywać się przez co najmniej rok od czasu, gdy minęła ostra faza choroby, albo pojawić się wiele miesięcy później. Jak się okazuje, u wielu osób tak właśnie przebiega tzw. długi covid.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z amerykańskimi Centrami Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) i siedmioma innymi placówkami przeprowadzili wieloośrodkowe badanie, które rozszerza wiedzę na temat zaburzeń pocovidowych. Dzięki niemu znamy więcej szczegółów na temat trendów w ich rozwoju, niż wynika to z wcześniejszych prac.
Zobacz: Niski poziom żelaza możliwą przyczyną długiego covid
Wśród 1741 uczestników badania było 16 proc. osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, u których objawy infekcji utrzymywały się przez co najmniej rok. W przypadku innych zarażonych symptomy pojawiały się i znikały. W eksperymencie oceniano dolegliwości co 3 miesiące, co pozwoliło na rozróżnienie pomiędzy symptomami ustępującymi a tymi, które ujawniają się po miesiącach od pierwotnego zakażenia.
– Objawy [COVID-19] często ustępowały i pojawiały się ponownie po kilku miesiącach – powiedział główny autor badania dr Juan Carlos Montoy, profesor UCSF. – Wiele wcześniejszych badań skupiało się na symptomach występujących w jednym czy dwóch punktach w czasie, ale nie byliśmy w stanie opisać trajektorii ich przebiegu z większą jasnością i w szczegółach. To sugeruje, że pomiary wykonane w jednym momencie mogą nie doceniać lub błędnie szacować prawdziwe obciążenie organizmu chorobą.
Zmienna natura infekcji koronawirusem
Long COVID-19 – czyli długi covid – wiąże się z występowaniem szeregu objawów, które utrzymują się albo rozwijają około miesiąca po pierwotnym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Symptomy te wpływają na znaczną chorobowość pacjentów lub obniżenie jakości ich życia.
Zobacz: Czy pandemia przyczyni się do demencji?
Uczestnicy badania, z których dwie trzecie stanowiły kobiety, wykonali test na COVID-19 w jednym z ośmiu głównych systemów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. U 2/3 przebadanych osób zdiagnozowano chorobę koronawirusową. U pozostałych mogła też jednak występować innego typu infekcja, ponieważ tak samo zgłaszali objawy takie, jak zmęczenie, katar, ból głowy, ból gardła, zadyszkę, ból w klatce piersiowej, biegunkę i tzw. mgłę mózgową (zaburzenia pamięci i trudności w myśleniu lub koncentracji).
Na początku osoby z diagnozą COVID-19 częściej miały objawy z każdej kategorii niż te z wynikiem negatywnym, ale do końca roku obserwacji nie występowały różnice między tymi grupami.
– Byliśmy zaskoczeni widząc, jak podobne są wzorce przebiegu objawów pomiędzy grupami z dodatnim i ujemnym wynikiem badania na COVID-19 – powiedział dr Montoy. – To pokazuje, że obciążenie chorobą po COVID-19 może być wysokie, ale może być takie także dla innych chorób. Mamy dużo do nauczenia się na temat procesów przebiegających po chorobie w przypadku COVID-19 i innych schorzeń.
Odkrycia badaczy sugerują, że również w przypadku grypy czy przeziębienia możemy nie mieć do czynienia z kolejnymi zarażeniami, tylko tą samą infekcją.
Źródło: Long COVID Symptoms Can Emerge Months After Infection UCSF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?