Spis treści
Zaburzenia psychiczne coraz częstszym powodem zwolnień lekarskich
Według danych opolskiego oddziału ZUS, w ostatnich kilku latach systematycznie rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.
Jak przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, od kilku lat statystyki ubezpieczyciela odnotowują wzrost liczby zwolnień lekarskich wystawianych z powodu:
- depresji,
- schizofrenii,
- nerwicy,
- zaburzenia nerwicowego,
- zaburzenia osobowości,
- reakcji na ciężki stres.
Innymi częstymi przyczynami orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy są choroby psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu, innych używek oraz środków psychoaktywnych.
– W minionym roku opolski oddział ZUS zarejestrował ponad 24,7 tysiąca zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W tej kategorii mieści się prawie sto różnych jednostek chorobowych. Od co najmniej pięciu lat liczba takich zwolnień w regionie rośnie. W 2020 roku na Opolszczyźnie lekarze wystawili 23,2 tysiąca takich zwolnień, a w 2019 roku około 19,5 tysiąca – wyliczył rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek.
Najczęściej L4 biorą trzydziestolatkowie. To co czwarta osoba na zwolnieniu lekarskim
Zwolnienia lekarskie w 2022 r. były częstsze niż rok wcześniej. Podstawowy dokument poświadczający okres niezdolności do pracy wystawiano głównie w związku z chorobami układu ruchu. Na co Polacy brali...
Te miesiące są krytyczne dla psychiki Polaków
W 2023 r. z tytułu zaburzeń psychicznych mieszkańcy Opolszczyzny przebywali na chorobowym w sumie aż 442 tys. dni, podczas gdy w 2020 r. było to 424 tys. dni, a 2019 r. tylko 335 tys. dni. W minionym roku w województwie opolskim najwięcej zaświadczeń lekarskich z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i listopadzie – odpowiednio 2300, 2252 i 2243. Najmniej w lutym – 1778.
W skali kraju miesiącami, które najbardziej obfitowały w zwolnienia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, były październik – 128,3 tys., dalej marzec – 125,3 tys. oraz listopad 121,2 tys. Najmniej zwolnień chorobowych o tym charakterze lekarze wystawili w lutym – niecałe 107 tys. Był to jedyny miesiąc, w którym wystawiono poniżej 110 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w tej grupie chorobowej.
ZUS znowu sprawdził, co robimy na zwolnieniu lekarskim. Część zasiłków do zwrotu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2022 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień sięga niemal...
Gdzie wystawiono najwięcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych?
Najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ub. roku odnotowano w województwie mazowieckim, bo prawie 210 tys., wielkopolskim – niemal 180 tys. i śląskim, blisko 170 tys. W 2023 r. częściej tego rodzaju zwolnienia były wystawiane kobietom – 875 tys., a rzadziej mężczyznom – prawie 535 tys. W sumie w całym minionym roku ZUS w całym kraju przyjął ponad 1 mln 409 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.
L4 na żądanie wkrótce wystawisz sobie sam? Sprawdź nowy pomysł samych lekarzy
Każdy powinien samodzielnie wystawić sobie zwolnienie lekarskie – postuluje Naczelna Rada Lekarska. Zmniejszyłoby to kolejki w przychodniach i odciążyło przychodnie. Jak często będzie można samemu wys...
Bądź zawsze w formie
Źródło: