Nie tylko choroby układu oddechowego. Te dolegliwości coraz częściej są podstawą do zwolnień. Zatrważające dane ZUS-u

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Pracownicy w Polsce średnio na zwolnieniu lekarskim przybywają 12 dni w ciągu 12 miesięcy. Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy wciąż pozostają choroby układu oddechowego, jednak coraz częściej powodem absencji są inne dolegliwości. Niepokojące dane przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Spis treści

Zaburzenia psychiczne coraz częstszym powodem zwolnień lekarskich

Według danych opolskiego oddziału ZUS, w ostatnich kilku latach systematycznie rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Psychiatrka z pacjentką w gabinecie
Najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w 2023 roku odnotowano w województwie mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Maskot/Getty Images

Jak przekazał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, od kilku lat statystyki ubezpieczyciela odnotowują wzrost liczby zwolnień lekarskich wystawianych z powodu:

  • depresji,
  • schizofrenii,
  • nerwicy,
  • zaburzenia nerwicowego,
  • zaburzenia osobowości,
  • reakcji na ciężki stres.

Innymi częstymi przyczynami orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy są choroby psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu, innych używek oraz środków psychoaktywnych.

– W minionym roku opolski oddział ZUS zarejestrował ponad 24,7 tysiąca zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W tej kategorii mieści się prawie sto różnych jednostek chorobowych. Od co najmniej pięciu lat liczba takich zwolnień w regionie rośnie. W 2020 roku na Opolszczyźnie lekarze wystawili 23,2 tysiąca takich zwolnień, a w 2019 roku około 19,5 tysiąca – wyliczył rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek.

Najczęściej L4 biorą trzydziestolatkowie. To co czwarta osoba na zwolnieniu lekarskim

Najczęściej L4 biorą trzydziestolatkowie. To co czwarta osoba na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienia lekarskie w 2022 r. były częstsze niż rok wcześniej. Podstawowy dokument poświadczający okres niezdolności do pracy wystawiano głównie w związku z chorobami układu ruchu. Na co Polacy brali...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Te miesiące są krytyczne dla psychiki Polaków

W 2023 r. z tytułu zaburzeń psychicznych mieszkańcy Opolszczyzny przebywali na chorobowym w sumie aż 442 tys. dni, podczas gdy w 2020 r. było to 424 tys. dni, a 2019 r. tylko 335 tys. dni. W minionym roku w województwie opolskim najwięcej zaświadczeń lekarskich z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w październiku, marcu i listopadzie – odpowiednio 2300, 2252 i 2243. Najmniej w lutym – 1778.

Czytaj także: Zamiast pizzy zjada... papier toaletowy. Groźny nałóg niszczy zdrowie i zagraża życiu. Co to jest pica i czemu ludzie jedzą kał lub szkło?

W skali kraju miesiącami, które najbardziej obfitowały w zwolnienia lekarskie z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, były październik – 128,3 tys., dalej marzec – 125,3 tys. oraz listopad 121,2 tys. Najmniej zwolnień chorobowych o tym charakterze lekarze wystawili w lutym – niecałe 107 tys. Był to jedyny miesiąc, w którym wystawiono poniżej 110 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w tej grupie chorobowej.

ZUS znowu sprawdził, co robimy na zwolnieniu lekarskim. Część zasiłków do zwrotu

ZUS znowu sprawdził, co robimy na zwolnieniu lekarskim. Część zasiłków do zwrotu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2022 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień sięga niemal...

Gdzie wystawiono najwięcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych?

Najwięcej zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ub. roku odnotowano w województwie mazowieckim, bo prawie 210 tys., wielkopolskim – niemal 180 tys. i śląskim, blisko 170 tys. W 2023 r. częściej tego rodzaju zwolnienia były wystawiane kobietom – 875 tys., a rzadziej mężczyznom – prawie 535 tys. W sumie w całym minionym roku ZUS w całym kraju przyjął ponad 1 mln 409 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

L4 na żądanie wkrótce wystawisz sobie sam? Sprawdź nowy pomysł samych lekarzy

L4 na żądanie wkrótce wystawisz sobie sam? Sprawdź nowy pomysł samych lekarzy

Każdy powinien samodzielnie wystawić sobie zwolnienie lekarskie – postuluje Naczelna Rada Lekarska. Zmniejszyłoby to kolejki w przychodniach i odciążyło przychodnie. Jak często będzie można samemu wys...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia