Wzrosła liczba zwolnień lekarskich. Raport ZUS o absencji chorobowej w 2022 r. pokazuje też, na jakie choroby zapadali Polacy i na jak długo

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zwolnienie lekarskie, czyli L4, można dostać także poprzez teleporadę.
Zwolnienie lekarskie, czyli L4, można dostać także poprzez teleporadę. wavebreakmediamicro/123RF
Zwolnienia lekarskie w 2022 r. były częstsze niż rok wcześniej. Podstawowy dokument poświadczający okres niezdolności do pracy wystawiano głównie w związku z chorobami układu ruchu. Na co Polacy brali tzw. L4 i kto robił to najczęściej? Zobacz wyniki nowego raportu ZUS.

Spis treści

W 2022 r. wzrosła liczba zwolnień lekarskich

Liczba zwolnień lekarskich w 2022 roku względem tego poprzedniego zwiększyła się o 6,7 procent, choć jednocześnie zmalała nieznacznie liczba dni absencji chorobowej (spadek wyniósł 0,4 proc.). Największy wzrost dotyczył zwolnień krótkookresowych trwających 1-5 dni, które stanowiły 4 na 10 wszystkich wystawianych zaświadczeń – ich liczba zwiększyła się o 4,5 proc. Największy wzrost dotyczył jednak zwolnień jednodniowych i wyniósł 14,3 procent.

W ubiegłym roku zarejestrowano w całym kraju aż 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji.

Według danych ZUS najczęściej wystawiane L4 dotyczyły chorób układu ruchu – tacy pacjenci otrzymali aż 21,8 mln zaświadczeń lekarskich, uprawniających do absencji aż przez 239 mln dni.

Na jakie choroby najczęściej bierzemy L4?

Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich w 2022 r. były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Były powodem 16,4 proc. wszystkich dni absencji chorobowej, których było w sumie aż 39,1 mln.

Czytaj także: Uszkodzenie narządów jeszcze rok po COVID-19. Trzy na pięć osób z długim COVID-19 ma uszkodzony przynajmniej jeden organ

Określenie przyczyn absencji chorobowych, które monitoruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, było możliwe dzięki wprowadzenia w kraju elektronicznych zwolnienia lekarskie (e-ZLA).

W ten sposób określono także inne główne przyczyny wystawiania L4, do których należały:

  • ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. zwolnień,
  • choroby układu oddechowego – 14,2 proc. zwolnień,
  • urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc. zwolnień,
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. zwolnień.

Dostępnie są też dane odnośnie tego, ile było zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej (w przeciwieństwie do tych związanych z chorobą członka rodziny) – liczba ta wyniosła 21,8 mln, co opowiada 239 milionom dni. Przeciętnie L4 wystawiano na niemal 11 dni (dokładnie: 10,95 dn.).

Kobiety szły na zwolnienie częściej niż mężczyźni

W raporcie ZUS podano też statystyki dla zwolnień lekarskich z podziałem na płeć i grupy wiekowe. Wynika z nich, że ponad połowę z nich wystawiono kobietom (55,5 proc.), co oznacza nieznaczny wzrost względem roku poprzedniego (54,8 proc.)

Wykazano także, że najczęściej na L4 przebywały osoby w wieku 30-39 lat, które wzięły w sumie 27,5 proc. zwolnień (w 2021 r. stanowiły 27,8 proc.), przy czym na kobiety przypadało 31,4 proc. tych zaświadczeń (rok wcześniej – 32 proc.)

Najwięcej mężczyzn, którzy otrzymali zwolnienie lekarskie, było natomiast w grupie wiekowej 40-49 lat – stanowili 23,7 proc. uprawnionych (rok wcześniej liczba ta wyniosła 23,2 proc.)

Zaświadczenia lekarskie po COVID-19

Wśród przyczyn wystawiania L4 znalazła się też nowa jednostka chorobowa o kodzie U09, której nazwa brzmi „Zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19”. Z tego tytułu w 2022 r. wystawiono w Polsce 173,5 tys. zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę ponad 1,542 mln. dni absencji chorobowej.

W związku z pozostałymi jednostek chorobowych powiązanych z COVID-19 o kodach: U08, U10 i U12 pacjenci otrzymali 18,5 tys. zwolnień na łączną liczbę 141,9 tys. dni.

Tylko w grudniu ub. roku w związku z COVID-19 zarejestrowanych zostało 15,3 tys. zaświadczeń lekarskich, a liczba dni absencji wyniosła 98,9 tys. Najwięcej dotyczyło m.in. województw, gdzie odnotowuje się najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Należały do nich województwo mazowieckie (19,9 proc. zaświadczeń), dolnośląskie (12,1 proc.), wielkopolskie (10,1 proc.) i śląskie (9,8 proc.).

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia