Nalewka z dziewanny. Przygotuj ją teraz, a na pewno przyda się jesienią. Pomaga na ból gardła i stawów, wesprze też zwalczanie infekcji

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Kwiaty dziewanny mogą być wykorzystywane do przygotowywania naparów i odwarów, a także maści, olejów i trunków na bazie alkoholu.
Kwiaty dziewanny mogą być wykorzystywane do przygotowywania naparów i odwarów, a także maści, olejów i trunków na bazie alkoholu. Nennieinszweidrei/karolekzroztocza/Pixabay
Dziewanna to roślina, której właściwości lecznicze ceniono już w czasach starożytnych. W średniowieczu uważano, że jej kwiaty chronią przed czarami i odpędzają złe duchy, ale medycyna ludowa oraz współczesna doceniły jej realne prozdrowotne działanie. Nalewka z dziewanny, przygotowywana ze świeżych kwiatów, wspomaga m.in. leczenie przeziębień i bólu stawów. Do jej przygotowania wystarczą zaledwie dwa składniki. Wypróbuj prosty przepis!

Spis treści

Nalewka z dziewanny – przepis na miksturę z płatków. Zalecane dawkowanie

Nalewka z dziewanny to trunek, który przygotowujemy latem, aby już jesienią móc korzystać z jego zdrowotnych właściwości. Do nalewki wykorzystuje się świeże płatki kwiatów, dlatego planując ich zbiór, należy wcześniej przygotować pozostałe składniki.

Składniki na nalewkę z dziewanny:

  • 100 g świeżych kwiatów dziewanny,
  • 0,5 l spirytusu 70 proc. obj. alk.

Przygotowanie i dawkowanie nalewki
Płatki kwiatów zalewamy alkoholem, wstrząsamy i odstawiamy butelkę na 14 dni. Następnie przecedzamy i przelewamy do szczelnie zamkniętej butelki. Zalecana dawka przy przeziębieniach to 15-20 kropli dziennie przyjmowane dwa razy dziennie po rozcieńczeniu w kieliszku wody. Nalewka może być także używana do nacierania skóry przy bólach kostnych i stawowych.

Dziewanna właściwości i stosowanie. Jak ją rozpoznać i kiedy zbierać?

Dziewanna (Verbascum) to roślina pochodząca z południowo-wschodniej części Azji, a występująca obecnie w niemal całej Europie. W Polsce porasta najczęściej słoneczne pagórki i nieużytki. Osiąga wysokość nawet dwóch metrów. Odznacza się charakterystyczną ulistnioną, omszoną lub owłosioną łodygą. Jest ona zakończona kłosowatym kwiatostanem o dużych, łączących się w pęczki żółtych kwiatach.

Jako surowiec zielarski najczęściej wykorzystywane są trzy gatunki rośliny: dziewanna drobnokwiatowa, wielkokwiatowa oraz pospolita. Kwitną w lipcu i sierpniu, a zbiera i wykorzystuje się same korony kwiatów.

Dziewannę należy zbierać w słoneczne dni, najlepiej w południe, aby kwiaty nie były wilgotne od rosy. Powinno się suszyć je na słońcu cienkimi warstwami, aby optymalnie skrócić ten proces i zachować jak najwięcej właściwości rośliny.

Kwiaty dziewanny bogate są w saponiny, flawonoidy, a także w związki śluzowe, kwasy organiczne, związki tłuszczowe, olejek eteryczny i sole mineralne. W związku z tym wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • antyoksydacyjne,
  • bakteriobójcze,
  • moczopędne.

Zioło działa również wykrztuśne, osłonowo na błony śluzowe, zmiękczająco, ściągająco, a także przeciwskurczowo i napotnie. Z tego powodu nalewka z dziewanny zalecana jest do stosowania wewnętrznego przy objawach infekcji oddechowych, a zewnętrznie – przy bólach reumatycznych.

Kto nie powinien stosować nalewki z dziewanny?

Dziewanna nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie nadaje się także dla osób uczulonych na jej ziele lub na alkohol. Nalewka, jako trunek wysokoprocentowy, nie powinna być podawana osobom do 18. roku życia i być stosowana jedynie jako środek wspomagający leczenie.

Nalewek nie należy stosować u pacjentów zażywających leki wchodzące w interakcje z alkoholem oraz u osób w trakcie rekonwalescencji po operacjach lub będących w trakcie chemioterapii i radioterapii.

Źródło: „Magia ziół”, Andrzej Skarżyński, Wydawnictwo Alfa, Warszawa

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

kup najtaniej

Esperanza

Esperanza ECT002 Dr Lucas

29,99 zł

kup najtaniej

TrueLife

TrueLife Care Q7

99,00 zł

kup najtaniej

Beurer

Beurer FT 100

143,35 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie