Na bezsenność, relaks i pamięć. Ta technika relaksacyjna nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda. Eksperci: wystarczy 20 minut dziennie

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jakość snu pogarsza się z roku na rok, a bezsenność dotyczy wielu z nas. Szukamy różnych sposobów, żeby się wyspać albo nawet zasnąć. Sięgamy po specjalne napoje i suplementy, żeby w końcu się wyspać. Okazuje się, istnieje technika, która może poprawić jakość snu, pamięć i koncentrację. Sprawdź, na czym polega.

Spis treści

20 minut tej techniki poprawia sen i pamięć. Co to jest joga nidra?

Badanie opublikowane w „PLOS ONE” sugeruje, że już dwa tygodnie dwudziestominutowych sesji jogi nidry mogą spowodować zwiększenie odsetka fal delta w głębokim śnie oraz poprawę pamięci, procesu podejmowania decyzji i myślenia abstrakcyjnego. To doskonała wiadomość dla osób, które mają problemy ze snem (w tym cierpiącym na bezsenność) i koncentracją.

Kobieta wykonuje jogę nidra i leży w pokoju z tutorialami online na laptopie
Joga nidra to technika pełnej relaksacji – fizycznej, umysłowej i emocjonalnej. primipil/Getty Images

Ale czym właściwie jest joga nidra? Joga nidra, czyli joga snu, to forma medytacji prowadzonej. Nazywana jest też „jogicznym snem” lub „bezwysiłkowym relaksem”. Nie praktykuje się w niej asan – zazwyczaj wykonuje się ją w pozycji leżącej z nauczycielem prowadzącym sesję lub nagraniem audio ze wskazówkami. To praktyka, która kieruje naszą uwagę do wewnątrz. Osoba, która ją wykonuje, uczy się być w stanie między czuwaniem a snem, a ciało znajduje swój naturalny stan równowagi (homeostazy).

Sprawdź, jak wygląda joga nidra:

Jak wykazało pilotażowe badanie naukowców z Armed Forces Medical College w Indiach, regularne praktykowanie nidry może mieć dobroczynny wpływ na sen, funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć. Korzystne zmiany obserwuje się nawet u osób, które nigdy wcześniej nie praktykowały innych technik relaksacyjnych i uważnościowych.

Zobacz też: To najłatwiejszy sposób na relaks. Nic nie kosztuje i możesz to robić zawsze i wszędzie. Co to jest humming?

Lepszy sen i umysł jak brzytwa. Zmiany widoczne już po dwóch tygodniach

W dwutygodniowym badaniu wzięła udział niewielka grupa osób. Jego uczestnicy codziennie przez 20 minut praktykowali jogę nidrę, korzystając ze specjalnego nagrania audio. Przed rozpoczęciem eksperymentu oraz po jego zakończeniu naukowcy mierzyli różne parametry związane z ich snem i testowali funkcje poznawcze.

Zmiany zostały zaobserwowane już po dwóch tygodniach regularnej praktyki jogi nidry. U uczestników zauważono znacznie większą wydajność snu i wyższy odsetek fal delta w trakcie głębokiego snu. Odpowiadali też szybciej na pytania we wszystkich testach poznawczych oraz mieli znacznie lepsze wyniki różnych zadań związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem strachu i złości oraz uczeniem się przestrzennym i pamięcią. Co ważne, nie tracili przy tym dokładności.

Odkrycia te, jak mówią autorzy, potwierdzają wcześniejsze doniesienia, wiążące mózgowe fale delta z poprawą jakości snu, a także lepszą uwagą i pamięcią.

Zdaniem badaczy eksperyment ten potwierdza także, że joga nidra jest skutecznym sposobem na poprawę jakości snu i wydajności poznawczej. Jest to o tyle istotne, że to tania i łatwo dostępna aktywność, z której może skorzystać wiele osób.

– Praktyka jogi nidry poprawia sen i przyspiesza przetwarzanie mózgowe. Podnosi też naszą dokładność, szczególnie w przypadku zadań związanych z nauką i pamięcią – podsumowują naukowcy badania z Armed Forces Medical College.

Sprawdź też: Metoda 4-7-8 pomoże ci zasnąć nawet w minutę. To proste i skuteczne rozwiązanie na problemy z zasypianiem, stany lekowe i stres

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia