Ministerstwo Zdrowia chce zakończyć Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego. Co dalej z CZP?

Gabriela Fedyk
Zadaniem Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu izolacyjnego) do środowiska lokalnego.
Zadaniem Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu izolacyjnego) do środowiska lokalnego. Drazen Zigic/freepik
Czy Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego się skończy? Takie niepokojące informacje docierają z Ministerstwa Zdrowia. Resort zdrowia zapowiada powstanie nowego systemu od 1 lipca 2025 r. Środowisko psychiatrów i psychologów jest zaniepokojone. – Przyjęcie nowego modelu oznacza, że znów będziemy na początku drogi, a potencjał, który zbudowaliśmy przez tych sześć lat, zostanie skreślony – mówi dr Tomasz Rowiński.

Spis treści

Koniec Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego? MZ zapowiada nowy system

Centra Zdrowia Psychicznego mogą przestać istnieć. Takie niepokojące informacje zaczęły się pojawiać po spotkaniu psychiatrów i psychologów z wiceministrem zdrowia Wojciechem Koniecznym, które odbyło się 11 października 2024 r. w Ministerstwie Zdrowia. 

– W przypadku pilotażu centrów zdrowia psychicznego zakładamy powstanie nowego systemu – od 1 lipca 2025 r. Do tego czasu wstrzymujemy tworzenie kolejnych centrów – z różnych powodów, między innymi finansowo-technicznych. Zasady ich tworzenia, które są opisane w obowiązującej ustawie, są niekorzystne dla tych ośrodków, które powstałyby i działały pół roku – mówił wiceminister Konieczny podczas sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak poinformował, etap przejścia z zakończenia pilotażu CZP na rozpoczęcie działalności „koszykowej”, który ma pomóc przekształcić pilotaż w funkcjonujący na co dzień system, nie został na razie ustalony i planowane są rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Planując pilotaż, nie określiliście jego końca. Musimy to poprawić – mówił do polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy uczestniczyli w posiedzeniu.

Co dalej z centrami zdrowia psychicznego? „Skreślony potencjał”

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia zaniepokoiły środowisko psychiatrów i psychologów. O to, czy jest się czym niepokoić, zapytaliśmy dr Tomasza Rowińskiego. Według eksperta koniec Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego oznacza powrót do stanu sprzed rozpoczęcia tego programu.

– Propozycja NFZ jest taka, żeby odrzucić model, który testowaliśmy przez sześć lat i wydaliśmy na niego prawie 5 miliardów złotych – mówi dr Rowiński. – Przyjęcie nowego modelu oznacza, że znów będziemy na początku drogi, a potencjał, który zbudowaliśmy przez tych sześć lat, zostanie skreślony.

Jak podkreśla specjalista, pilotaż nie jest wolny od wad, ale w trakcie jego trwania zgłaszane były poprawki.

– Po tych sześciu latach mamy wiedzę, co działa, a co nie działa. Mamy gotowe rozwiązania, jak odpowiedzieć na te problemy, które zidentyfikowaliśmy przy tym modelu. Wiemy, jakie narzędzia transformacji powinny być wdrożone centralnie, żebyśmy osiągnęli ten efekt, o który nam chodzi, czyli poprawę sytuacji pacjenta. Chodzi też o to, żeby podmioty lecznicze brały też odpowiedzialność za standard diagnozy i leczenia. Teraz niekoniecznie wszyscy stosują metody leczenia, które mają udowodnioną naukową efektywność – mówi dr Rowiński.

Polskie CZP inspiruje inne kraje. Duże zainteresowanie WHO

Powrót do sytuacji sprzed pilotażu, który zaczął przynosić pozytywne efekty, wydaje się nie być najlepszym pomysłem. Decyzja, jaką przedstawia Ministerstwo Zdrowia, wydaje się nie do końca przemyślana, a prezentowana postawa może sugerować, że dobro pacjentów nie jest tu priorytetem. Wprowadzenie nowego systemu zajmie kolejne lata i – podobnie jak Pilotaż CZP – nie będzie wolny od wad. Jednak środowisko psychiatrów i psychologów już zna wady CZP i wie, jak je poprawić.

– Transformacja systemu dla tak ogromnego kraju, jakim jest Polska, na pewno nie zajmie sześć lat. Trzeba mieć świadomość tego, że innym krajom to zajmowało 20 do 40 lat. Nam się udało w ciągu sześciu lat zrobić więcej niż tym krajom w ciągu 20 lat. Ten model też budzi zainteresowanie innych krajów, Światowej Organizacji Zdrowia. Jest duże zainteresowanie międzynarodowe. Zamknięcie tego pilotażu to też jest katastrofa wizerunkowa. WHO na pewno tego nie zrozumie – podkreśla dr Rowiński.

Epidemia XXI wieku. Dlaczego centra zdrowia psychicznego są potrzebne?

Problemy zdrowia psychicznego dotyczą coraz więcej ludzi. Jak mówi dr Rowiński, to już skala epidemiologii.

– Model, który ma szansę to zmienić, zamykamy. Propozycja Narodowego Funduszu Zdrowia mówi o nowym modelu, który betonuje kolejki i zaszywa antagonizm między centrami zdrowia psychicznego a szpitalami psychiatrycznymi. Mówiąc prościej, szpital traci, jeżeli centrum zdrowia psychicznego dobrze pracuje, bo jest mało hospitalizacji – precyzuje ekspert zdrowia psychicznego.

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego wydaje się odpowiadać na potrzeby pacjentów, jednak politycy nie dostrzegają jego potencjału. Dlaczego centra zdrowia psychicznego są potrzebne i dlaczego nie należy ich likwidować?

– Wiemy już, że zdrowie psychiczne to nie jest już domena ochrony zdrowia, tylko że to jest zdrowie publiczne. Nie da się na leczyć człowieka, myśląc o koncepcji zdrowia psychicznego np. tak, że on samostanowi o sobie, podejmuje decyzje, jest autonomiczny, ma pewną niezależność (np. finansową). Po kryzysie psychicznym, jak przyjdzie choroba psychiczna, trzeba odbudować jego potencjał i go wesprzeć, żeby np. wrócił na rynek pracy. Tego przecież podmiot leczniczy nie zrobi. On musi współpracować z innymi instytucjami – zaznacza dr Rowiński.

CZP szansą na falę różnych problemów i zaburzeń psychicznych

Model CZP polega na tym, że rozwijane są usługi środowiskowe i usługi współpracy z innymi instytucjami – medycznymi i pozamedycznymi. Jak zaznacza ekspert, tego się nie da zrobić bez współpracy z innymi.

– To jest ta odpowiedzialność, którą mocno promuje Unia Europejska – dodaje.

Centra zdrowia psychicznego mogą być szansą na falę różnych problemów i zaburzeń psychicznych, które są i będą.

– Profesor Gałecki mówił, że trzeba budować system taki, który odpowie na potrzeby populacyjne. I ma rację. Trzeba zbudować taki system, gdzie CZP zbada te potrzeby. Trzeba zrobić tak, żeby centra zdrowia psychicznego miały autonomię w układaniu serwisu tak, żeby najlepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców – mówi dr Tomasz Rowiński.

Wiceminister zdrowia: „ten system przynosi efekty, ale za małe i za wolno”

25 października 2024 r. na konferencji „Sześć lat minęło jak…” wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny odniósł się do wyników Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

– System, który został wprowadzony sześć lat temu w określonych obszarach, nie był w odpowiedni sposób ewaluowany i oceniany – powiedział wiceminister Konieczny. – On przynosi efekty, ale za małe i za wolno. Nie chcę powiedzieć, że jest w związku z tym za drogi. Tego nie chcę mówić, ale w stosunku do tego, co byśmy oczekiwali i co zauważamy, to jednak te zmiany dzieją się za wolno i nie możemy ich tak zostawić. Nie możemy czekać następnych sześć lat – dodał.

Jak mówił, potrzebny jest cel, do którego Ministerstwo Zdrowia będzie dążyć. W idealnym scenariuszu wg MZ Polska powinna być pokryta centrami typu A.

– Jesteśmy świadomi tego, że ta psychiatria musi kosztować. Jesteśmy świadomi tych wyzwań, które są, które stoją przed psychiatrią – podsumował wiceminister zdrowia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia