Spis treści
Czym jest program KOS-BMI Dzieci?
W piątek 2 lutego do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego KOS-BMI Dzieci, który ma objąć opieką pacjentów, u których stwierdzono występowanie otyłości lub wysokie ryzyko jej rozwoju.
Zdaniem klinicystów i innych ekspertów istnieje wyraźna potrzeba zaoferowania pacjentowi z otyłością wielospecjalistycznego wsparcia, a tym samym pomoc w uniknięciu zabiegów bariatrycznych. Stąd pomysł opracowania programu pilotażowego skierowanego do osób poniżej 18 r.ż.
Czytaj: Tak otyłość wpływa na organizm. O skutkach i leczeniu mówi endokrynolog
Ma on stworzyć modelową ścieżkę postępowania z chorymi na otyłość i zaoferować pacjentowi wielospecjalistyczne wsparcie w celu uniknięcia rozwoju otyłości olbrzymiej. Model będzie stanowił uzupełnienie rozwoju systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Zasada 9-5-2-1-0 ochroni przed otyłością dzieci i całą rodzinę. Na czym polega?
Otyłość to obecnie najszybciej rozprzestrzeniająca się choroba cywilizacyjna. Dotyka ona coraz młodszych dzieci i jest przyczyną rozwoju groźnych chorób na czele z cukrzycą i nadciśnieniem. Aby jej za...
Do kogo skierowany jest program walki z otyłością KOS-BMI Dzieci?
Program będzie przeznaczony dla pacjentów do 18 r.ż., u których występuje wysokie ryzyko rozwoju otyłości (określane na podstawie wskaźnika BMI powyżej 85) lub chorujących na otyłość (rozpoznaną na podstawie wskaźnika BMI powyżej 95).
Obejmować ma m.in.: postępowanie medyczne związane z diagnostyką i leczeniem w ramach udzielanych specjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych oraz, zależnie od wskazań medycznych, różne formy rehabilitacji leczniczej w okresie do 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji świadczenia opieki zdrowotnej. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
Źródło: