Kosztuje grosze, a ma dziesiątki zastosowań. Przygotujesz z niej tanie kosmetyki i środki czystości. Jak wykorzystać sodę oczyszczoną?

Agata Siemiaszko
Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie nie tylko w gastronomi, ale również w pielęgnacji i medycynie. Sprawdź na kolejnych slajdach, w jaki sposób możesz użyć wodorowęglanu sodu.
Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie nie tylko w gastronomi, ale również w pielęgnacji i medycynie. Sprawdź na kolejnych slajdach, w jaki sposób możesz użyć wodorowęglanu sodu. Qwart/Getty Images
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu to substancja, która najczęściej używana jest do spulchniania ciasta lub jako łagodny środek do czyszczenia przypalonych powierzchni. Niewiele osób jednak wie, że soda ma znacznie więcej zastosowań, w tym zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Pomaga na zgagę, odciski, a nawet zmniejsza widoczność wągrów. Sprawdź, jak soda oczyszczona wpływa na zdrowie i urodę.

Spis treści

Soda oczyszczona dla zdrowia i urody. Sprawdź jej zastosowanie

Soda oczyszczona to popularny środek spulchniający ciasto, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać wodorowęglan sodu.

Soda oczyszczona – zastosowanie i skutki uboczne

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu to związek charakteryzujący się lekko żrącymi właściwościami, dlatego często używana jest do sprzątania przypalonych powierzchni. Jej zastosowanie jest wszechstronne, ponieważ wykorzystuje się ją w domowej apteczce, w pielęgnacji i do spulchniania ciast.

Wśród najważniejszych zdrowotnych właściwości sody oczyszczonej można wymienić działanie:

  • przeciwgrzybicze,
  • bakteriobójcze,
  • neutralizujące kwasy,
  • przeciwobrzękowe.

Mimo dobroczynnych właściwości sody nie wszyscy mogą bezpiecznie stosować ten środek. Zaleca się, aby przed zewnętrznym użyciem wodorowęglanu sodu zrobić próbę alergiczną. Jak ją wykonać?

Wystarczy niewielką ilość roztworu sody (łyżka sody na szklankę ciepłej wody) wmasować w skórę wewnętrznej części nadgarstka i pozostawić na ok. 10 minut. Jeśli po tym czasie nie wystąpi pieczenie, zaczerwienienie lub świąd, to można kontynuować zaplanowane zabiegi. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości należy natychmiast przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Przeciwwskazania do stosowania sody. Kto nie powinien pić sody oczyszczonej?

Sodę stosuje się jako doraźny środek na różne dolegliwości, a nie jako stały element terapii. U osób wrażliwych na wodorowęglan sodu po jej wypiciu mogą pojawić się skurcze brzucha i nudności, które powinny szybko minąć. Natomiast stosowanie sody powyżej kilkunastu dni może powodować zawroty głowy, a także zaburzenia pracy nerek.

Kto nie powinien pić sody oczyszczonej? Lekarze sugerują, że najlepiej unikać jej w przypadku:

  • kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
  • dzieci do ukończenia 12. roku życia,
  • osób ze schorzeniami układu krążenia,
  • osób stosujących leki IPP (zobojętniających kwas żołądkowy),
  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • niewydolności nerek,
  • cukrzycy.
Dodaj firmę Autopromocja

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel Sprzedam
Leki przeciwgrzybicze w terapii raka leczenie profilaktyka zapobieganie

Niektóre z nich są stosowane eksperymentalnie w terapii nowotworów, np. itrakonazol, flukonazol, natamycyna, mikonazol, ekonazol.

Nie są dostępne już w Polsce i w Unii ketokonazol i gryzeofulwina.

Od lat jest wiele badan klinicznych z użyciem tych leków, tu badanie porównawcze sprzed kilku dni - "Repurposing antifungal drugs for cancer therapy".

Jest to przegląd dostępnej literatury, z ponad 200 odnośnikami do badań.

sciencedirect.com usun science/article/pii/S2090123222001990

Poniżej automatyczne tłumaczenie tego badania:

"Zmiana przeznaczenia leków przeciwgrzybiczych w terapii przeciwnowotworowej przyciągnęła bezprecedensową uwagę zarówno w badaniach przedklinicznych, jak i klinicznych ze względu na szczególne zalety, takie jak bezpieczeństwo, wysoka efektywność kosztowa i oszczędność czasu w porównaniu z odkrywaniem leków przeciwnowotworowych. Zaskakująca i zachęcająca skuteczność leków przeciwgrzybiczych w terapii przeciwnowotworowej, mechanistycznie,
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia