Wyprawka dla noworodka do szpitala
Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy powinna zawierać tylko niezbędne rzeczy, które najlepiej jest spakować w dwie oddzielne torby – jedną dla mamy, a drugą dla dziecka. W torbie dla mamy natomiast najlepiej jest oddzielić ubrania i przybory kosmetyczne, które będą potrzebne w czasie porodu od tych niezbędnych już po urodzeniu maluszka. Łatwiej będzie wtedy odnaleźć koszulę do porodu, żel pod prysznic czy wodę do picia, które będą konieczne na sali porodowej. Mama będzie się również dzięki temu czuła spokojniejsza i bardziej pewna siebie w tak stresującej sytuacji jak poród.
Z kolei w wyprawce dla noworodka najlepiej jest na brzegu lub w oddzielnej kieszeni umieścić rzeczy, których maluszek będzie potrzebował już na sali porodowej takie jak komplet ubranek (jeśli nie jest dostępny w szpitalu), kocyk czy rożek, czapeczka i skarpetki oraz pieluszka jednorazowa. Warto zadzwonić do wybranego przez siebie szpitala do porodu i zapytać czy zapewnia ubranka i inne niezbędne dla noworodka rzeczy. Często można to również sprawdzić na stronie internetowej szpitala.
Kompletowania wyprawki dla noworodka i mamy do szpitala lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę i mieć ją gotową już na 3-4 tygodnie przed planowaną datą porodu. Wtedy najlepiej umieścić ją w miejscu znajdującym się blisko drzwi wyjściowych, aby była łatwo dostępna, gdy poród się zacznie i będzie trzeba szybko udać się do szpitala.
Przez pierwsze kilka dni w szpitalu noworodek nie potrzebuje zbyt wiele. Najważniejsze będą dla niego: miejsce do spania, ciepło matki oraz pokarm.
W niektórych szpitalach można dostać pierwsze ubranka i kosmetyki dla noworodka, ale dla własnego komfortu nawet jeśli istnieje taka możliwość, warto zadbać o to, by mieć swoje własne. Wyprawka do szpitala powinna konieczne zawierać własne pieluszki. Warto też zabrać ubranka dla niemowlaka, w które maluch zostanie ubrany w dniu wypisu do domu.
W zależności od tego, jak długi będzie czas pobytu szpitalu, tyle rzeczy powinniście zabrać. Kobiety po cesarskim cięciu zostają w szpitalu, co najmniej przez 4 doby. Zapobiegawczo najlepiej wziąć więcej rzeczy niż za mało, gdyż może się okazać, że z różnych przyczyn będzie konieczność pozostania w szpitalu nieco dłużej, niż planowaliśmy. Ewentualnie zawsze ktoś z rodziny może dostarczyć brakujące rzeczy.
Przeczytaj również:
Wyprawka dla noworodka do szpitala – lista
Niezbędne rzeczy, które należy zabrać do szpitala dla dziecka:
- paczka pieluch jednorazowych dla noworodków (rozmiar 1, dla dzieci o wadze 2-5 kg),
- kilka pieluch tetrowych (konieczne do położenia podczas przewijania lub do wycierania buzi maluszka),
- paczkę chusteczek nawilżanych,
- 3-4 bawełniane czapeczki,
- 3-4 pary rękawiczek „niedrapek”,
- 3-4 pary skarpetek,
- ubranka dla noworodka - jeśli w szpitalu nie są dostępne to należy ze sobą zabrać 3–4 pajacyki lub śpiochy + kaftaniki lub body z długim rękawem + półśpiochy/spodenki,
- kocyk,
- rożek/śpiworek/otulacz.
Warto wiedzieć, że w sklepach dostępne są gotowe wyprawki dla niemowlaka, które mogą pomóc osobom mającym mało czasu na jej skompletowanie.
Urządź przytulny i uroczy pokój dla dziecka
Wyprawka dla noworodka do domu – ubranka, meble i inne ważne przybory
Niektórzy rodzice decydują się na zagospodarowanie dla malucha osobnego pokoju, inni – wyznaczają miejsce w swojej sypialni. Bez względu na to, gdzie urządzimy obszar dla noworodka, należy zadbać o to, aby znalazły się w nim najważniejsze rzeczy takie jak:
- ubranka: body niemowlęce, pajacyki, półśpiochy lub spodenki, kaftaniki z długim rękawem, śpioszki, skarpetki, lekkie czapeczki, śliniaki,
- kosmetyki i przybory higieniczne: delikatne mydło lub emulsja do kąpieli, oliwka lub balsam po kąpieli, maść na odparzenia, sól fizjologiczna w ampułkach, nożyczki do paznokci, szczotka do włosów z delikatnego włosia, chusteczki nawilżane, pampersy,
- meble i sprzęty: łóżeczko, wózek, bujaczek, plastikowa wanienka,
- dodatkowo: delikatne ręczniki, termometr, pościel, kocyk, rożek/otulacz.
Pamiętajmy, że dla dziecka zawsze najważniejsza jest obecność rodziców. Te rzeczy są natomiast niezbędne, by niemowlę mogło się prawidłowo rozwijać we własnym domu.
Warto przeczytać:
Wyprawka do szpitala dla mamy
Z pakowaniem torby, która zostanie zabrana do szpitala nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie wystąpią skurcze zwiastujące rozpoczęcie porodu. W takiej sytuacji, myślenie i pakowanie niezbędnych akcesoriów z pewnością nie będzie łatwe.
Torbę najlepiej spakować na 2-3 tygodnie przed planowanym porodem i umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Tuż przed wyjściem, należy uzupełnić zawartość torby o dokumenty takie jak dowód osobisty i dokumentacja medyczna dotycząca przebiegu ciąży oraz chorób przewlekłych, a także telefon komórkowy z ładowarką.
Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać:
- dokumenty: dowód osobisty, wyniki ostatnich badań, plan porodu i kartę przebiegu ciąży, pisemną informację o grupie krwi,
- odzież: kilka par majtek poporodowych wielo- lub jednorazowych, biustonosz do karmienia piersią, szlafrok, ciepłe skarpety, koszulę nocną rozpinaną z przodu (dla ułatwienia karmienia) oraz jedną dodatkową gorszą koszulę lub koszulkę na czas porodu (taką, której nie szkoda będzie wyrzucić po porodzie), klapki pod prysznic, kapcie na zmianę do chodzenia po szpitalu, luźne ubranie na wyjście ze szpitala,
- kosmetyki i przybory higieniczne: żel pod prysznic i do mycia twarzy, dezodorant, szampon, akcesoria do włosów (szczotka, gumka do włosów, spinki itp.), krem do twarzy, łagodny płyn do higieny intymnej, pastę i szczoteczkę do zębów, dwie paczki dużych podpasek lub podkładów poporodowych, wkładki laktacyjne, dwa ręczniki (duży i mały),
- dodatkowo: krem do podrażnionych brodawek, środek odkażający i przyspieszający gojenie się krocza,
- wodę mineralną w małych butelkach.
Pamiętaj, aby pozostawić w domu cenną biżuterię. Ważne jest także skrócenie paznokci, gdyż ułatwi to opiekę nad maleństwem.
Wyprawka dla dziecka do szpitala
W przypadku, gdy zdarzy się sytuacja, że starsze dziecko będzie musiało udać się na kilka dni do szpitala np. w celu wykonania badań przy podejrzeniu jakiejś choroby lub w wyniku urazu np. złamania nogi również warto wiedzieć jaką wyprawkę przygotować.
Wyprawka dla dziecka powinna zawierać:
- odzież: 1–2 piżamy, zestaw wygodnych ubrań, w które dziecko będzie mogło się przebrać w ciągu dnia, klapki pod prysznic oraz kapcie do chodzenia po terenie szpitala, kilka par majtek i skarpet,
- kosmetyki i przybory higieniczne: żel do mycia twarzy i krem do twarzy, żel pod prysznic i szampon, pastę i szczoteczkę do mycia zębów, dwa ręczniki, chusteczki nawilżane,
- przybory kuchenne i żywność: kubek, talerz i sztućce, nie wymagające przechowywania w lodówce produkty spożywcze np. dobrej jakości pieczywo, wafle ryżowe, owoce i warzywa,
- dodatkowo: książkę do czytania, karty do gry, telefon i ładowarkę (jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi korzystać i pilnować swojego sprzętu).
Starsze dziecko samo będzie wiedziało, czego mu potrzeba i co chce ze sobą zabrać na czas spędzony w szpitalu. Warto wysłuchać jego potrzeb.
ZOBACZ: Jedno z najmniejszych żywych noworodków, jakie przyszło na świat!